Yakınma ve öykünün değerlendirilmesi

Yakınma ve öykünün değerlendirilmesi

Kas ve İskelet Sistemi

İskeletin gövdeye destek olma ve harekete katılma görevi kadar kalsiyum deposu olmak gibi bir görevi de vardır. Kaslar ise hareketi sağlayan yapılar olup, metabolik olaylarda yer alır. 

Harekete merkez ve periferik  sinir sistemi de “komuta etme” görevini yerine getirerek katılır.

Yakınma ve Öykünün Değerlendirilmesi:

Romatizmal hastalıklarda hastanın en önemli şikayeti ağrıdır.

Ağrının yeri ,şiddeti ve süresi kadar, artıran ve hafifleten faktörler  de önemlidir. Ağrı eklemin kendisinde olabileceği gibi eklemin çevresindeki tendonlardan , bağlardan , yumuşak dokulardan kaynaklanabilir veya başka bir sistemden  yansıyan ağrı olabilir.  

Eşlik eden “sabah tutukluğu” şikayeti de önemlidir. Artroz ( kireçlenme) da sabah tutukluğu 30 dakikadan kısa sürerken , iltihaplı romatizmal hastalıklarda birkaç saati bulur. 

Ağrının hangi eklemleri tuttuğu, bir eklemde kalması veya gezici / kısa süre olması, eklem çevresinde renk değişikliği olması da değerli bilgilerdir. 

Eklemin yapması gereken hareketi yapıp yapamadığı muayene ile gözlemlenir. 

İltihaplı romatizmal hastalıklar çoğu zaman sistemleri tutan hastalıklar olduğundan başlangıç ve hastalığın seyri kadar diğer 
sistemlere ait şikayetler ve bulgular da hekim için önemlidir. 

Varsa eşlik eden başka hastalıklar ve  kullanılan ilaçlar hakkında bilgi de değerlidir.

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Nurdan Kotevoğlu

Prof. Dr. Nurdan KOTEVOĞLU, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1984 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 1987 - 1991 yılları arasında İstanbul Göztepe SSK Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı'nda yapmıştır. Ayrıca 1992 - 1994 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilin Dalı'nda Romatoloji (Fiziksel tıp ve Rehabilitasyon) yan dal uzmanlık eğitimini tamamlamış ve 1999 yılına kadar Başasistan ve Romatoloji uzmanı olarak görevine devam etmiştir. 1999 - 2007 Yılları arasında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, görev almış olan Prof. Dr. Nurdan KOTEVOĞLU, 2006 yılında ''Doçent Doktor'' unvanı almıştır. Yerli ve yabancı tıp dergilerinde yayın kurulu üyelikleri Ulusal ve ulus ...

Etiketler
Kas ve iskelet sistemi
Prof. Dr. Nurdan Kotevoğlu
Prof. Dr. Nurdan Kotevoğlu
İstanbul - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube