Varis ameliyatı sonrası tekrarlar mı değil de yüzde kaçı tekrarlar şeklinde değerlendirmek daha doğru bir yaklaşım olur. Ve sorunun cevabı şu şekildedir; varis ameliyatı sonrası tekrar ihtimali farklı kaynaklarda farklı rakamlar verilse de % 60 lara kadar çıkmaktadır, ameliyatsız tedavi yöntemlerinde ise bu rakamlar % 10 dan daha azdır.

Taşa bağlı olarak safra kesesi gibi organın tümüyle çıkarıldığı ameliyatlar dışındaki her hastalığın tedavi sonrası tekrar etme ihtimali vardır.Bu ihtimal hastalığa ve yapılan tedavi şekline göre çok değişiklik gösterir.Varis tedavisi sadece genişlemiş damarların tedavisi şeklinde yapılır ve o dönemde normal olan toplar damarlar zamanla genişleyerek varis şeklini alabilirler.

Ameliyatla varis tedavisi safra kesesi gibi tümüyle çıkarma şeklinde değildir, çok kalın damarların alınması şekline yapılır alınamayan orta kalınlıktaki ve ince varisler zamanla genişleyerek hastalığın tekrarlamasına neden olur.Klasik varis ameliyatında bu ihtimal % 60 lar düzeyindedir.Tekrarlaması halinde ameliyatla almak oldukça zordur bu durumda ameliyatsız yöntemler tercih edilmelidir.

Ameliyatsız varis tedavi yöntemlerinde 0.1 mm ile 25 mm arasındaki tüm varisler yok edildiği için tekrar etme ihtimali yüzde 10 düzeylerindedir.Tekrar etmesi halinde yine ameliyatsız yöntemlerle rahatlıkla tedavi edilebilir.

Varis ameliyatı sonrası tekrar ihtimali teknolojilerle yapılan

Lazerle tedavi (endo venöz lazer)

Buharla tedavi

Variclose

Pake exizyonu

Yöntemlerinde klasik stripping ameliyatından daha yüksektir bu sebeple kelime oyunlarına gelip ameliyat olmak yerine ameliyatsız yöntemleri tercih etmelisiniz.

Sonuç olarak;

Varis nasıl tedavi edilerse esilsin tekrar ihtimali vardır ancak bu ihtimal yöntemlere göre% 10 olabildiği gibi % 60 lara kadar çıkabilmektedir bu sebeple hangi yöntemle tedavi olacağınıza iyi araştırıp karar vermelisiniz. Op.Dr.Atilla KAYA


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!