Egzersiz ve zayıflama
Egzersiz ve zayıflama

Yiyeceklerle alınan kalorinin büyük bir kısmını günlük hareketlerimizle yakmaktayız. Gün içerisinde daha aktif olarak geçirdiğimiz zaman obezite ile mücadelede bize kar olarak geri dönecektir. Zayıflamak için diyet listesi uyumu ve egzersizin birlikte olması en idealidir. Günlük yiyeceklerle alınan kaloriyi ne kadar egzersiz yaparsanız yapın tam olarak yakmak mümkün değildir. Zaten bu yaklaşım sağlıklı da değildir. O zaman neden illa ki egzersiz yapmalıyız? diye soranlar olacaktır.

Egzersizin amacı kalori o anda kalori yakmaktan çok, kas kitlesi oluşturarak uzun sürede bazal metabolizma hızının artırılmasıdır. Bazal metabolizma; vücut hareketsizken harcanılan enerji miktarını gösterir. Beyin başta olmak üzere vücudumuz hareketsizken de kendi fonksiyonlarını sürdürmek için belirli bir miktar kalori tüketmektedir. O yüzden bir egzersiz ile 3000 kalori yakıyorum diye iddia eden egzersizlerden kaçınmak gerekir. Önemli olan o anda yakılandan çok uzun süre bize sağlıklı bir miktar kas kitlesi artışı ve bazal metabolizma hızını artıracak egzersizlere yönelmektir. Unutulmamalıdır ki kas kitlesi arttıkça vücut kitle indeksi de artacaktır. Buradaki fark obezite cerrahınız ve diyetisyeniniz tarafından yapulacak ölçümlerde kolaylıkla ayırt edilebilir. İşte bu yüzdendir ki asıl fiziksel durumunuzu, tartılmaktan çok vücut ölçümleri yansıtır.

Egzersiz yaparken bir uzman görüşü almakta fayda var çünkü burada çoğumuzun gözden kaçırdığı nokta; vücudumuzdaki her fazla kilonun, egzersiz sırasında eklemlere ekstra yük olarak bindiği ve eklemlerin gereğinden fazla zorlanmasına sebep olduğudur. İşte bu yüzden incelmek istiyorum diyenlerde ilk adımı diyet, buna yardımcı en önemli adım ise egzersiz hareketleri olmalıdır. İncelmek istiyorum yada fazla kilolardan nasıl kurtulurum? diyenler, uygun bir diyet listesi ile birlikte yürüyüş ve yüzme gibi eklemlere az yük binmesini sağlayan egzersiz hareketleri önerilir. Vücut kitle indeksi ( Halk arasında obezite hesaplama olarak da bilinir) hesaplanarak egzersiz hareketlerinin kişiselleştirilmesi daha uygundur. Egzersiz hareketleri ve temposu doktorunuzun önerisi ile zayıflayarak, ideal kilonuza yaklaştıkça artırılabilir ve egzersiz bisikleti gibi aletler rahatlıkla kullanılabilir. Göz önününde bulundurulması gereken, herşeyde olduğu gibi aşırı kilolar ile mücadele ederken ve egzersiz yaparken de aşırıya kaçmadan temponun yavaşça artırılması gerektiğidir.

Zayıflama kampı genellikle kısa sürede çok kilo vermek isteyenlerin tercihidir fakat önemli olanın ne kadar kilo verildiği değil, kişinin ne kadar süre boyunca incelmek istediğidir. Zayıflama ha yada ilaçları da kullanıldığı müddetçe az miktarda kilo verdirirler. Zayıflama kürleri, zayıflama çayları, zayıflama detoksu gibi uygulamaların kişilerin birbirine tavisyesi olarak değil, diyetisyen kontrolünde yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Şunu bir daha hatırlatmakta fayda var; önemli olan kaç kilo verdiğiniz değil, sağlıklı olup olmayacağınızdır.

Herkesin farklı olduğu doğal olarak kullanması gereken zayıflama yöntemi de farklı olmalıdır. Sizin için kişiselleştirilmiş zayıflama yöntemi için obezite cerrahisi doktorlarına ve diyetisyenlerine danışınız.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!