Vajinismus tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalar
Vajinismus tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalar

Öncelikle Vajinismus tanısı kesin olarak tespit edilmelidir. Bazen erkek cinsel işlev bozukluğu nedeniyle ilişkiye giremeyen çiftler yanılarak vajinismus olduklarını düşünebilirler. Hatta çiftler bazen cinsel ilişkinin nasıl yapılacağını bilememek nedeniyle yanlış vajinismus tanısı alabilmektedir.

Yüzeysel jinekolojik muayene kadın doğum uzmanı tarafından mutlaka yapılmalıdır. Bazen anatomik sorunlar cinsel ilişkiye girmeyi engelleyebilir.

Vajinismus tedavisi için izlenecek yol haritasında (her ne kadar vajinismusun kadın üzerindeki yoğunluğuna göre farklılık gösterse de) ve vajinismus tedavisinden genel anlamda bahsedeceğim. Öncelikle, vajinismusun tedavi edilebilir bir geçici rahatsızlık olduğunu bilmelisiniz. Vajnismus dermansız bir dert değildir. Ayrıca, vajinismus tedavisinde genellikle hiçbir cerrahi müdahale ve diğer girişimsel müdahaleleri uygulamak gerekmez. Kadının tedavi süreci boyunca herhangi bir ilaç kullanması da istenmemektedir. Yapılması gereken tek şey hastanın konusunda deneyimli bir cinsel terapisti bulması, her şeyi açıkça anlatması ve en önemlisi de iyileşme isteğinin olmasıdır. Kişi bunu yapmayı başardığı takdirde, terapistinin çizeceği yol haritası ile aslında kendi kendini tedavi edecektir.

Tedavinin başlangıcında kişinin cinsellikle ilgili iç görüsünün değerlendirilmesi, çiftlerin iletişimine yardım etme ve iletişimin arttırılması, evlilik terapisi, çatışmaların ortaya konması, cinsel tutum ve davranışların değerlendirilmesi çok önemlidir.

Bilinçaltı nedir? Neler yapabilir? Bilinçaltı hakkında bilgilendirme ve bilinçaltı süreçlerde incelemeler yapılarak, yanlış düşünce ve inançların tespit edilmesi vajinismus tedavisinin ilk adımı oluşturur.

Genital bölge anatomisi hakkında ayrıntılı bilgilendirme.
Cinselliğe karşı tutum ve davranış değişikliklerinin oluşturulması.
Ayna tutma egzersizleri
Nefes, gevşeme ve rahatlama teknikleri
Kegel egzersizleri
Dokunma (sensitive focus) egzersizleri
Bireysel ve eşli parmak egzersizleri
Tedaviye destek amaçlı hipnoz uygulamaları.

Vajinismus tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalar

Tedavi eşlerinde olması doğru olandır ama şart değildir. Lokal uyuşturucu kremler, sıcak su banyoları, kas gevşetici ve ağrı kesiciler, alkol kullanımı, botoks uygulamaları , kızlık zarının cerrahiolarak çıkarılması, sinir blokları,anestezik maddeler kullanımı yanlış yöntemlerdir ve kullanılmamalıdır.

- Hasta çift genellikle 4-7 gün içinde sağlıklı bir cinsel hayata başlar.

Çiftlerin vajinismus tedavi kapsamında mutlaka gerekenler şunlardır:

-Vajinismus çifte ait sorundur, sadece kadının kendi başına halletmesi gereken bir sorun değildir. Erkekler kendilerini tedavinin dışında tutmamalıdır.

- Çift birbirini yargılamamalı, motivasyonlarını kırmamalıdır.

- Çift birbirini teşvik etmelidir, ufak tefek başarısızlıklarda hemen tartışmaya dönüştürülmemelidir.

- Çift birlikte yapacakları ev ödevlerine daha çok zaman ayırmalıdır.

- Çift tedavilerini ve ev ödevlerini her şeyden daha öncelikli olarak ele almalıdır.

- Erkekler, eşleri iş yaparken yanlarında olmalı ve eşlerine yardım etmelidir.

- Cinsel terapi boyunca çift birbirinden ayrı kalmamalıdır.

- Çift aralarında çıkacak olası tartışmaları, küsmek, iletişimi kesmek, ev ödevlerini ertelemek için kullanmamalıdır.

- Başarılar ve alınan yollar küçük hediyelerle ödüllendirilmelidir.

- Çift tedavi boyunca yatılı misafir kabul etmemelidir.

- Çiftler ev ödevlerini yapsalar da yapmasalar da düzenli olarak cinsel terapiye gitmelidirler.

- Çift birbiriyle daha çok ilgilenmeli, boş vakitlerini birlikte geçirmeli, Yani birbirlerinin hoşuna gidecek, sevindirecek şeyleri daha sık yapmalıdır.

Vajinismus

Vajinismus cinsel ilişki sırasında kadın partnerin, kendi isteği dışında, vajina kaslarının kasılmasıdır. Vajina kasları öyle kasılır ki, cinsel ilişkiye girmeyi imkansız duruma getirmektedir. Bu durum, kadın partnerin isteği dışında, bilinçaltından, kaynaklandığı için kontrol edilebilir bir durum değildir.

Vajinismuslu kadınların ilk cinsel deneyimleri birbirinden oldukça farklılık göstermektedir. Vajinismustan şikayet eden kadınlar cinsel ilişkilerinde farklı tepkiler vermişlerdir. Vajinismusun her kadında farklı şekillerde ve türde görülmesi sebebiyle sabit bir tedavi yöntemi de geliştirilememiştir. Vajinismusu, birlikteliğinde yaşayan her kadına farklı temel tedavi yöntemleri geliştirilmekte ve günümüzde de çözümü kesin olarak tedavi edilmektedir.

Neden Vajinismus?

Bunun birçok nedeni olabilir, ve vajinismusa sebep olabilecek psikolojik durumlar kişiden kişiye değişebilir. Vajinismusun sebeplerini birkaç örnek ile şu şekilde sıralayabiliriz:

Çocukluk çağında yaşanılan cinsel travmalar

Aşırı baskıcı bir aile ve/veya baba

Kötü ve ürkütücü ortamlarda yapılmış jinekolojik muayeneler

Çevreden dinlenilen kötü cinsel deneyimler

Çeşitli jinekolojik hastalıkar

Genital bölgede oluşmuş enfeksiyonlar

Cinselliği değersizleştiren hikayeler

Baba ve kız ilişkisinde, aşırı babaya düşkünlük ve bağımlılık

Küçük yaşlarda anne-babanın ilişkiye girdiğine tanıklık etmek

Vajinismusu yaşayan sadece ben miyim?

Cinselliğin gizli kapaklı konuşulduğu ülkemizde, vajinismus her on kadından birinde görülmektedir. Mutsuz evliliklerin temelinde cinsel sorunlar yatmaktadır. Vajinismus genelde çevreden gizlenen bir rahatsızlık olduğu için eşler arasında da kabul edilme durumu oluşturmaktadır. Ancak şu kesinlikle unutulmamalıdır ki, vajinismus rahatsızlığı tedavi edilebilmektedir.

İlk gece korkusu

Vajinismus aslında halk arasında ilk gece korkusu olarakta bilinmektedir. İlk gece korkusu, geçmişimizde yaşadığımız deneyimler ve duyumlar ile bilinçaltımıza yerleştiridiğimiz doğru/yanlış bilgilerden ibarettir. Bilinçaltımızdaki bu yanlış bilgiler istemsiz bir şekilde ilk gece korkusuna yol açmaktadır. Vajinismuslu hastalar ilk olarak, bu durumu kabul etmelidir ve tedavi yöntemlerini araştırıp tedaviye yönelmelidirler.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi hiçbir cerrahi müdahale ve tedavi gerektirmez. Vajinismus (vajunusmus) hastaları, genelde cerrahi müdahaleden korktukları için tedaviden kaçınırlar. Bu kaçınma yersizdir. Vajinismusun tedavisinde herhangi bir ilaç tedavisi de uygulanmamaktadır. Vajinismus tedavisi tecrübeli bir cinsel terapist ve hekim tarafından bir hafta gibi kısa bir sürede tedavi edilebilmektedir. Vajinismusun tedavisinde %60 psikolojik yöntemler kullanılmaktadır.

Vajinismusu Yenenler

Vajinismus tedavisi mümkün bir hastalıktır. Sitemizde bulunan vajinismusu yenenler kısmındaki hastaların bizlere gönderdikleri birebir kendilerinden aldığımız hikayelerini dikaktlice okumanızı tavsiye ediyoruz.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!