Vajinismus ve tüpbebek

Vajinismus ve tüpbebek

Vajinismus hastalığı ile uzun süre mücadele eden çiftler genellikle çocuk sahibi olmak için tüp bebek yöntemine başvurmaktadır.
Peki bu yöntem sağlıklı mıdır?
Tüpbebek tedavisi sonrasında vajinismus hastalığı ortadan kalkar mı?
Tüm cevapları aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz...

-Vajinismuslu hastalarda tüp bebek tedavisi

Uzun yıllar vajinismus sorunu yaşayan çiftlerde çocuk sahibi olma isteği, başarılı bir cinsel ilişki yaşama isteği kadar yoğundur. Tüp bebek yöntemiyle anne olmaya çalışan  vajinismuslu kadınların sayısı  gün geçtikçe artıyor. Bir tüp bebek denemesinin başarılı olma olasılığı yüzde 40-50 civarındadır. Eğer gebelik oluşur ise bu anne adaylarının çoğu normal doğumdan korkup sezaryen yaptırıyor ve sorun sürüp gidiyor.

-Normal doğum yapmak vajinismusu geçirir mi?

Hamile kalma arzusu kadınları vajinismusa neden olan korkularını aşmak için cesaretlendirebilir. Hamile kalmak istedikleri için vajinismus tedavisine başlayan kadınlar arasında başarı oranları her zaman çok daha yüksektir. Çocuk sahibi olma isteği ile tedaviye başlayan vajinismus hastalarında bu sorunu çözmeye yönelik güçlü arzu ve istek bir avantaja dönüşür.

Vajinismuslu kadınların çok düşük bir oranı  spermin vajinaya kaçması nedeniyle hamile kalıyor. Kişi normal doğum yapsa bile, daha sonra vajinismusu devam ediyor. Ve genellikle normal doğum yaparsa vajinismusun  geçebileceğini söylense dahi, bu  genellikle mümkün olmamaktadır.

Ve çiftlerin vajinismus sorunu çözülmeden çocuk sahibi olmaları problemin iyice görmezden gelinmesine ve ertelenmesine neden olur. Sahip oldukları güzel çocuğun doğumu, büyümesi, sorunları, okula başlaması, okuldaki sorunları ile uğraşmak çiftlerin  bu sorunu daha da ihmal etmelerine sebep olur.

Vajinismusa rağmen şans eseri veya bazı çiftlerin tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmaları bu problemin gerçek çözüm yollarından uzaklaşılmasına ve ertelenmesine neden olan bir dezavantaja dönüşmektedir. Vajinismus sorunu yaşayan çiftler bu tarz çözümlere girmeden cinsel terapi ile sorundan kurtulmalıdır. Vajinismus tedavisi kısa süreli ve başarı ile sonuçlanan bir süreçtir.

-Vajinismuslu hastalarda aile baskısı

İşte bir hastamızın dilinden vajinismus ve çocuk yapmak;

" Yıllar geçtikçe ailenin dışında çevrede ki insanlardan da hep aynı soru gelmeye başladı. Neden çocuk yapmıyorsunuz? İnsanlara benvajinismusum da diyemiyorsunuz ki zaten deseniz de anlamazlar. Bende iki tane psikologa gittim çözemedim ve hep böyle kalacağım bari aşılama yaptırayım da insanların sesi kesilsin diye düşündüm. Tabi ki üç aşılamamda başarısız oldu.

Daha sonra bununla da yetinmedim dört tane de tüp bebek tedavisi gördüm. Üçüncü denemem de hamile kalmıştım. Fakat o da sonuçlanamadı. Hem maddi hem de manevi olarak çökmüştüm artık. Dördüncü tedavimin de hüsranla bitmesinden sonra bu işin bu şekilde devam edemeyeceğine karar verdik eşimle. "

Yıllarca vajinusmus sorunu yaşamalarına rağmen vajinismus tedavisini erteleme ve kaçınmaya dönüştürmüş evli çiftler vardır. Ancak çocuk isteme noktasına eriştikleri zaman bir klinikten randevu alırlar.

Yıllardır erteledikleri ve kaçındıkları bu sorunu tekrar ön plana taşır ve sorunu rafa kaldırdıkları için suçluluk duyma eğiliminde olurlar. Artık oyun oynama zamanı sona ermiştir. Gerçek evlilik ve aile olma dünyasına girmeleri gerekmektedir.


 

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Yasemin YILDIZ, 1973 yılında İstanbul'da doğmuştur. Lisans öncesi eğitimini Şanlıurfa’da tamamlamıştır. Lisans eğitimine başlamış olduğu Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni 1997 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 2000 yılında Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ihtisas eğitimine başlamıştır ve 2004  yılında eğitimini tamamlayarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Normal Doğum ve Sezaryen, Tüp bebek, Jinekolojikhastalıklar ve cerrahisi ile ilgili bölümlerde uzman doktor olarak görev yapmıştır. 2008 yılında Holistik Cinsel Terapi eğitimini tamamlamasının ardından 2008 yılından beri spesifik olarak Vajinismus tedavisi ile ilgilenmekte ve bu alanda teorik ve pratik alanda çalışmalarını sür ...

Etiketler
Vajinismus tedavisi
Op. Dr. Yasemin Yıldız
Op. Dr. Yasemin Yıldız
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube