Vajina daraltma operasyonu nasıl yapılır, kimler için uygundur?

Vajina daraltma operasyonu nasıl yapılır, kimler için uygundur?

Vajina daraltma operasyonu, vajina; kadının yaşının ilerlemesi, gerçekleştirilen doğumlar, yaşanan sık sık cinsel ilişkiler ve çeşitli jinekolojik operasyonlar sonucunda genişlemektedir. Bu nedenle sıkılığı ve esnekliği azalmış olan vajinaya tekrar bir sıkılık kazandırmak amacı ile uygulanan ameliyata vajina daraltama, vajina sıkılaştırma ya da vajina estetiği adı verilmektedir. Operasyonun amacı vajina ön ve arka duvarını normal hale getirmektir. Bazı insanlarda vajina, yapısal olarak normalden daha geniş olabilir.  20 yaşında ve daha önceden hiç doğum yapmamasına rağmen geniş vajinaya sahip olan ve ameliyat gereken hastaların olması da mümkündür. Vajinanın genişliğinin fazla olması doğum yapmamış kişilerde bile cinsel ilişki esnasında boşluk hissi, vajinadan gaz çıkışı ya da sese neden olabilir.

Vajina daraltma operasyonu nasıl yapılır?

Vajina daraltma operasyonu, vajina girişinden başlanarak dikine bir şekilde yapılan kesiyle tüm vajina boşluğudaraltılarak uygulanır. İdeali budur. Yalnız giriş kısmının daraltılması ilişki sırasında ağrıya neden olmaktadır. Vajina daraltma ameliyatları yaklaşık olarak 45dakika 1 saat arasında tamamlanmaktadır. Dikişlerin çoğu içerde olduğu için dışarıdan bakıldığında en fazla 5 veya 6 tanesi gözükecek şekildedir. Vajina estetiği ve vajina daraltma ameliyatlarında kişi 2-3 gün içerisinde günlük hayatına ve işine dönebilmektedir.

Vajina daraltma operasyonu atılan dikişler 15-20 arasındadır ve kendiliğinden erimektedir. Vajina daraltma operasyonları hastaların çoğunda lokal anestezi ve anestezi uzmanın yapacağı hafif bir uyutma ile uygulanabilir. Vajina daraltma orasyonusonrası minimal bir ağrı olur. Hafif kanama ve dikiş alanında morarma olabilir. Bunlar ciddi durumlar değildir. Operasyon sonrası antibiyotik ve ağrı kesici verilir. Ayrıca buz uygulama hastaya yaralı olabilir.

Vajinanın yaş, doğumlar, jinekolojik müdahaleler, kürtajlar ve sık cinsel ilişkiler neticesinde darlığını kaybetmesi olasıdır. Bu durum erkeklerde ve kadınlarda duyarlılık kaybına sebep olur ve cinsel sorunlara neden olur.

Vajina daraltma operasyonu, vajina derisi (mukoza) değil bu derinin altında bizim fasya dediğimiz dokunun plike edilerek daraltılması yada birbirine yaklaştırılması gerekir. Bu doku daraltıldığında iyi bir destek sağlanır. Eğer yalnızca mukoza yaklaştırılırsa ameliyat sonrası vajina tekrar eski haline döner. Fasyanın altında bulunan levator dediğimiz kas üzerinde de bazen işlem yapmak gerekebilir. Bu kas bazı hastalarda çok gevşemektedir. Bu gibi durumlarda bu kasında yaklaştırılması gerekir.

Vajina daraltma operasyonu, Konuyla ilgili bilimsel araştırmalarda gereksiz yere bu kasın yaklaştırılmasının ilişki sırasında ağrıya neden olduğu saptanmıştır. Bu nedenle hasta çok iyi değerlendirilmeli ve operasyon hastanın bulgularına göre planlanmalıdır. Bu operasyonlar pelvik taban ve vajinal cerrahi konusunda uzmanlaşmış bir urojinekolog tarafından yapılmalıdır. Çünkü en etkili operasyon ilk operasyondur ve sonraki operasyonlarda başarı azalmakta ve komplikasyon artmaktadır.

Vajina daraltma ameliyatlarının 2-3 hafta sonrasında dikişler kendiliğinden erir. Bir ay sonrasında ise kişi kendini hiç ameliyat olmamış gibi hissedecek kadar ameliyat etkileri kaybolur. Vajinoplasti ve labioplasti ameliyatlarından 2 ay sonra cinsel ilişkiye girilebilmektedir.

Vajina daraltma operasyonu kimler tarafından gerçekleştirilir?

Vajina daraltma ameliyatları pelvis taban ve vajinal cerrahi konusunda eğitim görmüş yeterli deneyime sahip ürojinekolog hekimler tarafından gerçekleştirilir.
Daha önce doğum yapmamış kişilerde vajina daraltma ameliyatı yapmak mümkün müdür?
Daha önce hiç doğum yapmamış kadınlarda dagenetik ya da yapısal nedenlere bağlı olarak vajina geniş olabilmektedir.  Bu durum basit bir operasyon ile eski haline döndürülebilir.

Vajina daraltma operasyonu hangi risklere yol açar?

Vajina daraltma operasyonları genital bölgenin anatomisini bilen, deneyim sahibi urojinekologlar tarafından uygulandığında her operasyonda görülebilen kanama ve enfeksiyon dışında riskleri neredeyse yok denecek kadar az seviyede olmaktadır. Fakat vajina anatomisine hakim olmayan ve tecrübesi yetersiz hekimler veya hijyenik olmayan koşullarda uygulandığında meydana gelebilecek komplikasyonlar oldukça fazladır.

Vajina daraltma operasyonu sonrasında kişi ne zaman banyo yapabilir?

Kişi bu tip ameliyatlardan bir gün sonra ılık su ile banyo yapabilir. Bundan herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Vajina daraltma operasyonlarısonrasında hasta ağrı duyar mı?

Vajina daraltma operasyonları sonrasında kişiler ciddi şekilde ağrı hissetmez. Doktor tarafından verilen ağrı kesici ilaçlar ile birkaç gün süren hafif ağrı, morluk-şişlik (ödem) ve hafif lekelenme tarzı kanamanın olması ise beklenen durumlar arasındadır.

Vajina daraltma operasyonu sonrasında ne zaman cinsel ilişkide bulunulabilir?

Vajinoplasti, labioplasti gibi vajina estetik ameliyatlarıdan 1.5-2 ay sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Bunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Yine, bir ay sonra havuz ya da denizde yüzmede de bir sakınca görülmemektedir.

Vajina daraltma operasyonu sonrasında vajinada yeniden genişleme olur mu?

Vajina daraltma ameliyatı usulüne uygun yapılmışsa sonrasında normal doğum yapılmadığı taktirde yeniden bir vajinal genişlemenin olması beklenmez.

Vajina daraltma operasyonu sonrasında normal doğum yapabilmek mümkün müdür?

Vajinoplasti yani, vajina daraltma ameliyatı ya da labioplasti ameliyatı olmak ileride normal doğum yapmayı engelleyen bir durum değildir. Fakat vajinal daraltma ameliyatı ardından normal yöntem ile doğumun gerçekleşmesi vajinanın tekrardan genişlemesine sebep olacaktır.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Fuat Demirci Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Yazar toplam 21 makale yazdı.

Etiketler
Vajina daraltma ameliyatı
Prof. Dr. Fuat Demirci
Prof. Dr. Fuat Demirci
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
x
Facebook Twitter Instagram Youtube