İdrar kaçırmada mini sling ameliyatları

İdrar kaçırmada mini sling ameliyatları

Mini sling, idrar kaçıran kadınların büyük çoğunluğu öksürüp, aksırdığında idrar kaçırmaktadır. Bu tip idrar kaçırmaya stres tipi idrar kaçırma denir. Stres tipi idrar kaçırmanın nedenleri çok sayıda doğum yapma, iri bebek doğurma, müdahaleli doğum(forseps, vakum),evde doğum, zor doğum gibi doğumla ilişkili nedenlerdir.  Ayrıca kronik kabızlık, astım, bronşit, genetik yatkınlık, ağır işlerde çalışmak ve şişmanlık diğer nedenler arasındadır.

Mini Sling

İdrar kaçırma kadınlarda yaşam kalitesini önemli ölçüde bozmaktadır. İdrar kaçıran kadınlar evden dışarı çıkamamakta, kendini evle sınırlamakta ve buna bağlı psikolojik sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Mini sling, Stres tipi idrar kaçırmanın tedavisi ameliyattır. Bu gün için ameliyatta altın metod sling ameliyatlarıdır(transobturator tape: TOT/tension-free vaginal tape:TVT). Bu ameliyatların avantajları kısa sürer(30 dakika), genel anestezi gerektirmez, aynı gün hasta taburcu olur, karın açılmaz, ameliyat sonrası idrar yapamama nadir görülür. Bu ameliyatlarla idrar kaçırmada  uzun dönmede başarı oranı % 90’ın üzerindedir.

Mini sling Nedir

Mini Sling, bu ameliyatlara benzer ama daha minik boyutta olan slinglerle daha kısa sürede(10-15 dakika) lokal anestezi ile yapılan ameliyatlara mini slingler denmektedir. Bu ameliyatlarla da stres tipi idrar kaçırma başarıyla tedavi edilmektedir.

Ameliyatın kısa sürmesini istediğimiz yaşlı, medikal kapasitesi sınırlı, ek hastalıkları olan ve bunlarla ilişkili ilaç kullanan hastalar için ideal yöntemdir.

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Fuat Demirci

Prof. Dr. Fuat Demirci lise öğreniminin ardından İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1983 yılında başarı ile tamamlayarak tıp doktoru olmuştur. 1986-1990 yılları arasında Zeynep Kamil Kadın Hastalıkları ve Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kadın hastalıkları ve doğum ihtisasını yapmıştır. 1990 yılında "Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı" olmuştur. Mart 1990-Aralık 1997 tarihlerinde Zeynep Kamil Kadın Hastalıkları ve Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dönüşümlü olarak doğumhane, yüksek riskli gebelikler tanı ve takip ünitesi ve jinekolojik cerrahi ve jinekolojik onkolojik cerrahi ünitelerinde başasistan (uzman) olarak çalışmıştır. Aralık 1997’de İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesi'nde yardımcı doçent olarak öğretim üyeliğine başlamıştır. Kasım 2000’de doçent, Mart 2006’da profesör olmuştur. İstanbul Üniversitesi İstanbu ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
Etiketler
İdrar kaçırma tedavisi
Prof. Dr. Fuat Demirci
Prof. Dr. Fuat Demirci
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube