Güzelliğin en belirleyici alanlarının başında gözler gelir. Göz çevresi güzelliği yüzün gençliğinde belirleyicidir. Birçok zaman cildin gerginliği ve güzelliği yaşımıza göre iyiyken göz çevresi daha hızlı yaşlanarak üzücü olmaktadır.

Üst göz kapakları zaman içerisinde cilt fazlalıkları oluşturur ve bu fazla cilt kirpiklerin üzerinde ağırlık oluşturur. Kirpikler karşıya ve yukarıya doğru yerleşmek yerine yönlerini bir miktar daha aşağıya çevirirler. Aynı cilt fazlalığı üstte katlantı yaparak makyaj yapmayı da engeller hale gelir. Sonuçta yaşlı görünüm, yorgun bakışlar ve hatta görmenin bir miktar kısıtlanması ile mutsuzluk yaratabilir.

Erken zamanlarda ek başka tedavilerle kısmi yararlar sağlanabilse de üst göz kapaklarının eski formuna kavuşması için en etkili tedavi blefaroplasti (göz kapağı estetiği) ameliyatıdır.

Üst göz kapağı estetiği özel başka bir durum olmadıkça lokal anestezi eşliğinde ameliyathane şartlarında yapılır. Sadece 1-2 iğne enjeksiyonu ile uyuşma sağlandıktan sonra fazla cilt dokusu çıkarılır, artan ve sarkan kas dokusu sıkılaştırılır. Eğer yağ birikimi sorunu da varsa bir miktar yağ dokusu çıkarılarak ya da yeniden şekillendirilerek son hali verilir.

Tüm bu ameliyat sadece 45 dakika sürer ve sonrasında göz kapaklarında küçük bazı bantlarla göz açık bırakılacak şekilde ameliyat sonlandırılır. 1-2 günlük dikkat edilecek zaman sonrası kişi hemen günlük yaşamına dönebilir. Bir hafta sonra dikişlerin alınması ile tedavi tamamlanır.

Ameliyattan 15-20 gün kadar sonra eğer istenirse göz çevresi kaz ayaklarına botulinum toksini uygulanabilir. Böylece üst göz kapaklarının kalktığı, göz çevresi cildin pırıl pırıl olduğu genç ve dinç bakışlar elde edilir. Ameliyat için her mevsim uygundur ancak genelde aşırı sıcak havalarda ameliyat olmaktan kaçınılmalıdır.

Bu ameliyatı Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanınızla görüşerek olmanızı tavsiye ederim.


Antalya Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!