Tiroid kanseri

Tiroid kanseri

Tiroid kanseri

Nasıl anlaşılır?

Kadınlarda, erkeklere göre daha sık görülen tiroid kanseri bulgu verdiğinde genellikle büyümüş olarak karşımıza çıkar. Boyunda kitle, ağrılı ve zor yutkunma, nefes darlığı, ses kısıklığı, tiroid hormon seviyelerinde artma gibi bulgular, ilerlemiş kanserin habercisi olabilir.

Teşhis

Genellikle kontrollerde saptanan anormal kan tiroid hormon seviyeleri araştırılırken, tesadüfen ultrason ile görülen nodüllerden iğne yardımıyla alınan biyopsi sonucuyla teşhis edilir. Büyük çoğunluğu iyi seyirliyken nadiren hızlı yayılan, kötü seyirli tipte olabilirler.  

Tedavi

Genellikle diğer kanser tiplerine göre seyri daha iyi olan tiroid kanserlerinin tedavisi cerrahidir. Tiroid bezinin tamamının ve çevre dokulardaki bezelerin çıkarıldığı ameliyattan sonra hasta ömür boyu tiroid hormon ilacı kullanmak zorundadır. Tiroid cerrahisinden sonra nadiren de olsa ses kısıklığı, nefes darlığı, yutma/yutkunma güçlüğü görülebilir.

Bu makale 31 Ağustos 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Doğan Fakıoğlu

Op. Dr. Doğan Fakıoğlu 1977 yılında Hatay‘da dünyaya gelmiştir. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra başta İstanbul olmak üzere Hatay, Kastamonu ve İzmir illerindeki hastanelerde görevlerde bulunmuştur. 2008 yılında Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi'nde  “Cerrahi Endoskopi” eğitimine katılmıştır.Yine aynı hastanedeki 2009 yılındaki “Yanık Hastası ve Tedavisi” eğitimine katılmış ve bu alanlardaki sertifikaları bulunmaktadır. Op. Dr. Doğan Fakıoğlu 2010 yılından bu yana “Obezite Cerrahisi” ameliyatları yapmaktadır. Ayrıca yurtdışından gelen Irak, Arabistan ve Arap Ülkeleri başta olmak üzere hastaların operasyonlarını başarıyla tamamlamıştır. Op. Dr. Doğan Fakıoğlu 100′ ün üzerinde “Gastrik By-pass” ve “Tüp mide” operasyonunu başarıyla gerçekleştirmiştir.  İleri düzeyde İngilizce bilgisine ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
Etiketler
Tiroid bezi
Op. Dr. Doğan Fakıoğlu
Op. Dr. Doğan Fakıoğlu
Bursa - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube