Tip ıı diyabette beslenme önerileri

Tip ıı diyabette beslenme önerileri

        Diyabet pankreastan salgılanarak kan şekerinin kullanımını düzenleyen insülin hormonunun yetersizliği veya var olan insülinin etki etmemesi sonucunda kandaki şeker miktarının yükselmesi ile ortaya çıkan bir metabolizma hastalığıdır. Halk arasında ‘şeker hastalığı’ olarak bilinir.

Diyabet Tipleri:

Tip I diyabet: Çocukluk ve gençlik döneminde rastlanan tip I diyabette pankreas insülin salgısı üretmez. Dışarıdan insülin alınması zorunludur.

Tip II diyabet: Pankreas insülin üretir ancak üretilen insülin yetersiz ve etkisizdir.

Gestasyonel  diyabet ( Gebelik Diyabeti ): Gebelik esnasında diyabetin ortaya çıkması durumudur.

Prediyabet: Bireyin kan şekeri düzeyi normalden yüksek olmasına karşın diyabet tanısı koymaya yeterli yükseklikte değilse kişi prediyabetik (gizli şeker hastalığı) olarak tanımlanır.

    Toplumda görülme sıklığı giderek artış gösteren tip II diyabet genellikle orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkmakla birlikte son yıllarda daha genç yaşlarda da görülmeye başlamıştır. Dengesiz beslenme ve fiziksel aktivitenin azalması sonucunda diyabetlilerin %80-85’i kilolu veya şişman kişilerdir. Şişmanlığın yanı sıra yaş artışı, ailede diyabet öyküsü, bozulmuş glikoz toleransı (gizli şeker hastalığı), iri bebek doğurma veya gebelikte diyabet öyküsü, fiziksel aktivite azlığı tip II diyabet için diğer risk faktörlerdir.

    Tedavide iyi bir kan şekeri kontrolü sağlamak öncelikli hedeftir. Kan şekerinin normale yakın düzeylerde seyretmesi komplikasyonların gelişmesini önleme açısından önemlidir.

Arzu edilen metabolik kontrolü sağlamak için:

Açlık kan şekeri (AKŞ):  70-120 mg/dl

Tokluk kan şekeri (TKŞ):  <140 mg/dl.

HbA1c:  < yüzde 7

Total kolesterol:  <200 mg/dl

LDL kolesterol:  <100 mg/dl

Trigliserit:  <150 mg/dl

HDL kolesterol: > 45

Kan basıncı:  <130/<80

 

Tedavi:

 

1.Beslenme tedavisi

2.Egzersiz

3.Eğitim

4.İlaç ( İnsülin/oral antidiyabetikler )

 

Beslenme tedavisi ve egzersizi içeren yaşam şekli değişikliği tip II diyabet tedavisinin temelini teşkil eder. Beslenme tedavisi; ideal vücut ağırlığının korunmasını, çocuk ve adolesanlarda normal büyüme ve gelişmesinin sürdürülmesini, kan şekerinin normale yakın düzeyde tutulmasını, oluşabilecek komplikasyonların önlenmesini, yaşam süresi ve kalitesinin yükselmesini hedefler. Beslenme programı bireyin diyabet tipine, yaşına, cinsiyetine, vücut ağırlığına, aktivitesine, ekonomik ve kültürel düzeyine, biyokimyasal bulgularına ve beslenme alışkanlıklarına uygun olarak bu konuda uzmanlaşmış diyetisyenler tarafından düzenlenmelidir.

 

Beslenme Önerileri:

-Kilo kontrolünüze önem verin. Sizin için sağlıklı olan vücut ağırlığına sahip olun ve bunu koruyun. Arzu edilen vücut ağırlığının sağlanması ve korunması diyabetin kontrolünde büyük önem taşır. Vücut ağırlığının azalması sonucunda hücre ve dokular insülini kullanmaya başlar ve kan şekeri kontrol altına alınır. Ayrıca ağırlık kaybının kan yağları ve yüksek tansiyon üzerinde de olumlu etkileri vardır.

 

-Öğünlerde yeterli miktarda karbonhidrat içeren yiyecekleri tüketmeye özen gösterin. Karbonhidratlar vücudumuzun temel enerji kaynağıdır. Basit ve kompleks karbonhidratlar olmak üzere ikiye ayrılır. Şeker, bal, reçel, marmelat v.b yiyecekler basit karbonhidratları içerirler ve barsaklardan hızla emilerek kan şekerini çok çabuk yükseltirler. Nişastalı yiyecekler barsaklardan daha yavaş emilerek kan şekerini daha geç yükseltirler. Ekmek, pilav, makarna, çorba, sebze, meyve, süt, yoğurt gibi yiyeceklerin içerisindeki karbonhidratlara kompleks karbonhidratlar adı verilir.

 

- Her besinin yemekten sonra kan şekerini yükseltme hızları farklıdır. Yiyeceklerin kan şekerini yükseltme hızlarına glisemik indeks denir. Beslenmenizde glisemik indeksi düşük besinlere yer verin. Bunun için tam taneli tahıl ürünlerini, pirinç yerine bulguru, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeğini, meyve suyu yerine meyvenin kendisini ve kurubaklagilleri (haftada 2-3 kez) tercih ediniz. 

 

-Posalı yiyeceklerin tüketimine özen gösterin. Yenilebilen bitkilerin sindirilemeyen veya ince barsaklardan emilemeyen kısımları olan posa kan şekerini yavaş yükseltir. İnsülin ihtiyacını azaltır, kan yağlarının yükselmesini önler ve tokluk hissi vererek kilo kontrolüne yardımcı olur. Besinlerle günlük alınan posa miktarının 20-35 gm/gün olması önerilmektedir. Bu miktardaki posayı sağlayabilmek için diyabetli bireylerin her gün sebze, meyve, kepeği ayrılmamış tahıl ürünleri ile kurubaklagilleri ( haftada 2-3 kez ) tüketmeleri gerekir.

 

- Et, süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi proteinden zengin yiyeceklerin aşırı tüketiminden sakının. Bu yiyeceklerin fazla tüketilmesi bir yandan böbreklere yükü arttırırken diğer yandan zengin yağ içeriği nedeni ile doymuş yağ tüketimini de artırırlar.

 

-Yağ tüketiminizi sınırlandırın. Vücutta önemli görevleri olan yağlar fazla tüketilmeleri halinde şişmanlık, kalp-damar hastalığı ve kanser gibi hastalıkların oluşum risklerini arttırırlar. Yağlar vücudumuza görünür ( yemeklere dışarıdan eklenen yağ ) ve görünmez  (süt, yoğurt, peynir, et, tavuk, balık v.b yiyeceklerin yapısında bulunan yağ) olmak üzere 2 şekilde alınır. Doymuş ve doymamış olmak üzere iki tür yağ vardır. Doymuş yağlar et, yağlı süt, yoğurt, peynir gibi hayvansal kaynaklı besinlerde ve tereyağında bulunur. Zeytinyağı ve fındık yağı tekli doymamış yağları; ayçiçeği, mısırözü, soya ve balık yağı çoklu doymamış yağları içerirler. Doymuş yağların fazla tüketimi kan yağlarının yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle yemeklerde doymuş yağlar yerine tekli ve çoklu doymamış yağlar tercih edilmeli zeytinyağı ile birlikte ayçiçek, mısırözü vb. sıvı yağlar karışık kullanılmalıdır. Yağ tüketimini azaltmak ve zararlarından korunmak için: Süt, yoğurt, peyniri yarım yağlı veya yağsız olarak tüketiniz, kırmızı et yerine tavuk, balık, hindi etini tercih ediniz, kızartma yerine haşlama ve fırında pişirme yöntemlerini kullanınız, salam, sosis, sucuk, pastırma gibi et ürünlerini ve sakatatları ( karaciğer, işkembe v.b ) seyrek tüketiniz.

-Aşırı tuz tüketiminden sakınınız. Diyabet ile gelişebilecek çeşitli komplikasyonları önlemek ve varsa hipertansiyon tedavisinde yardımcı olmak amacı ile tuz kısıtlanmalıdır. Salamura ve konserve  yiyeceklerin, hazır yiyeceklerin, et suyu ve tavuk suyu tabletlerinin fazla miktarda tuz içerdiğini unutmayın.

-Alkolden uzak durun. Alkol almanız gerektiğinde sizin için önerilen miktarın üzerine çıkmayın. Aç karnına alınan alkolün şeker düşüklüğüne neden olabileceğini unutmayın. Yüksek enerji içermesi nedeniyle kilo vermesi gereken tip II diyabetlilerle, glisemi kontrolü sağlanamayan ve sık hipoglisemi atakları olan diyabetliler alkolden uzak durmalıdır.

-Öğün sayısı: Yiyeceklerinizi zamanında ve size önerilen miktarda tüketmeniz önemlidir. Gün içerisinde yemeniz gereken yiyecekleri güne yayarak az ve sık (3 ana 2-3 ara öğün)  yemeniz fazla kalori almanızı önler. Böylece hem kan şekeri kontrolü sağlanır hem de kilo alımı önlenmiş olur.

-Tatlandırıcılar: Diyabetli bireylerde şeker yerine aynı tadı veren tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Tatlandırıcılar enerji değeri olan (fruktoz, sorbitol, mannitol, ksilitol) ve enerji değeri olmayan(sakarin, aspartam, asesulfam-k) olmak üzere iki gruba ayrılır. Enerji içeren tatlandırıcıların içerdikleri kalori nedeniyle fazla miktarda tüketildiğinde kan şekerini  yükseltme riskleri vardır. Sorbitol ise fazla tüketildiğinde ishale neden olabilir. Amerikan besin ve ilaç teşkilatı ( FDA ) sakarin, aspartam, asesulfam-k gibi enerji değeri olmayan tatlandırıcıların  diyabetli hastalar tarafından kullanımını onaylamış  ve bu tatlandırıcıların  günlük kullanılma dozlarını belirlemiştir. Yapay tatlandırıcılar içeren diyet ürünleri de serbest olarak yenilebilecek yiyecekler olarak düşünülmemeli satın alınırken etiketleri mutlaka okunmalıdır.

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Öznur Akdikmen

Etiketler
İnsülin
Dyt. Öznur Akdikmen
Dyt. Öznur Akdikmen
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube