Strabismus

Strabismus (Göz Kayması)
Strabismus (Göz Kayması), bir ya da birden çok göz kasının gerektiği gibi çalışamamasından dolayı, gözlerin birbiriyle uyuşmaması problemidir. Normal olarak, her bir göz aynı noktaya odaklanır fakat beyne birbirinden biraz farklı mesajlar gönderir. Beyin iki imajı birleştirerek boyut ve derinlik verir. Her iki gözün birlikte çalıştığını görmenin en kolay yolu, kolunuzu düz uzatarak parmağınızla belirlediğiniz bir hedefe bakarken bir gözünüzü, sonra da diğer gözünüzü kapatmanızdır.

Her bir gözde, hareketleri kontrol için uyumlu çalışan altı kas vardır. Beyin, gözleri tam olarak hizalayan göz kaslarını kontrol eder. Beynin her bir gözdeki imajı tek bir imaj gibi değerlendirmesi açısından kasların birlikte çalışması önemlidir.

Çocuklar kolay adapte olabileceği için Strabismus küçük yaşlarda erken teşhis edilmelidir. Eğer bir çocuk çift görürse beyni imajlardan birini engelleyip tek imaj elde etmeyi çok çabuk öğrenir. Kısa bir süre içinde beyin, daimi olarak güçsüz ve tembel olan gözün sebep olduğu dönmüş gözden elde edilen görüntüyü engeller. Çocuklar bu problemi çözmek için ayrıca kafalarını yana eğme ya da çevirme metodu geliştirir ve çift imajdan birini elerler. Çocuklardan farklı olarak yeni kazanılmış Strabismus hastalığı olan yetişkinler, tipik olarak çift görür.

Strabismus hastalığının çeşitli sebepleri vardır. Kalıtımsal olabildiği gibi, travmalardan, hastalıklardan ve bazen de göz ameliyatlarından sonra oluşabilir.

Belirtiler
Strabismus hastalığının belirtileri, yetişkinlere çocuklardan daha çok sıkıntı verir. Çocukların çift görmeden şikayetçi olması olağanüstü bir durumdur.

Göz kayması

Gözleri kısmak

Çift görme (bazı durumlarda)

Başın yana eğilmesi veya çevrilmesi

Teşhis
Strabismus, kapsamlı göz muayenesinde ve prizma testleri gibi gözlerin hizalanmasını değerlendirmek için kullanılan özel testler ile teşhis edilebilir.

Tedavi
Strabismus hastalığı için en uygun tedavi yöntemini bulmak, hastanın yaşı, problemin nedeni, çeşidi ve derecesi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Tedaviler arasında, bir gözü kapatmak(patch), düzeltici gözlük, prizma,botox ve cerrahi sayılabilir.

Botox yöntemiyle enjeksiyon yapılarak;
Gözdeki odaklama sorununun ortadan
kalkması sağlanır.

Patch yöntemi ise; (Gözü bandaj ile kapatma)zayıflamış olan gözü güçlendirmek adına uygulanır.

Çocuğun zayıf gözünü kullanmaya zorlanması için, normal olan göz kapatılır. Beyin zayıf gözü kullanmaya alışır ve görme derece derece artar. Bu tedavinin efektif olabilmesi için, çocuklarda ampliyopi başlamadan önce erken yaşta uygulanması gerekir.

Göz kaymasını düzeltmek için bazen hem yetişkinler hem de çocuklara ameliyat yapılması gerekebilir.

Sağlıklı günler dileğiyle.

Op.Dr. Ahmet UMAY

Bristol University Ophtalmology Section/UK

Kaynak : Bristol University

Ophtalmology Section/ UK

Vsy-com


Kıbrıs Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!