Smear testi nedir ? niçin her kadına yapılmalıdır ?

Smear testi nedir ? niçin her kadına yapılmalıdır ?

Smear veya pap smear testi kadınlarda rahim ağzından bir fırça yardımı ile sürüntü alıp, rahim ağzı hücrelerinin değerlendirilmesidir. 

Bu değerlendirme ne işe yarayacaktır ?  

Rahim ağzı kanseri tanısı geç konulduğunda, kadınlar için ölümcül olabilecek bir hastalıktır. Smear testi ile rahim ağzı kanseri taraması, rahim ağzı hastalıkları taramaları yapılarak, erken teşhis ile hem önlemler alınabilmekte, hem de tam tedaviler sağlanarak kadınlar bu hastalıklardan korunmaktadır.

Bu sebeple, cinsel aktif olan her kadına yılda 1 kere smear testi yaptırmaları önerilmektedir.

Tespit edilmiş olan Rahim ağzı yaralarında, smear sonucunun temiz gelmesiyle yapılacak tedavi daha basit hale gelmektedir, çoğu zaman basit bir yakma veya dondurma işlemiyle tedavi sağlanabilir. 

Alınan smearlerin patoloji sonuçlarına göre, hastalar takip edilebilir veya rahim ağzı biopsileri, konizasyon dediğimiz geniş parça çıkarma işlemleri yapılabilir. 

Anormal smear sonucu diyebileceğimiz, hanımların sonuçlarında yazılı olduklarını görecekleri durumlar ASCUS , CİN 1-2-3  gelen sonuçlardır. Bu durumlarda ASCUS ve CİN 1 sonuçları takip edilebilecekleri gibi, kolposkopik gözlem altında biopsileri alınabilir. Böylece temiz çıkacak biopsi sonucu ile hastamız rahatlayacaktır.

Smear sonucunun CIN 2 veya CIN 3 gelmesi durumunda konizasyon işlemi ile rahim ağzından geniş bir parça çıkartılır, patoloji sonucu cerrahi sınırların temiz geldiği durumlarda tam tedavi sağlanmış olur, smear takibi ile kontrole devam edilir. Cerrahi sınırların pozitif gelmesi veya erken dönem rahim ağzı kanseri tespit edildiğinde ise daha geniş bir cerrahi operasyon planı yapılarak hastamızla paylaşılır. 

Sonuç olarak Smear testi çok basit, ucuz, ancak en önemlisi hayat kurtarıcı bir tarama testidir. 

Her yıl smear aldırmanız ve hayatınızı korumanız dileklerimle.

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Filip Taşhan

 Op.Dr Filip TAŞHAN, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2002 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapmış ve 2007 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi sonrasında, 2008 yılında askerlik görevini, 2009-2010 yılları arası mecburi hizmet'ini tamamlamıştır. 2010-2013 yılları arası Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesinde,1 Nisan 2011–1 Eylül 2014 yılları arası Özel Doğan Hastanesinde, 2014-2015 yılları arası İstanbul Cerrahi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörlüğü, OTA Jinemed Hastanesi'nde,Acıbadem Taksim Hastanesi'nde görev yapmış olup,mesleki çalışmalarına özel muayenehanesi'nde devam etmektedir.  Op.Dr Filip TAŞHAN, 2003 yılından itibaren, ...

Op. Dr. Filip Taşhan
Op. Dr. Filip Taşhan
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube