Vajinoplasti & vajina daraltma & genital estetik operasyonlar
Vajinoplasti & vajina daraltma & genital estetik operasyonlar

Vajinal düzeltme veya cerrahi operasyonlar daha çok, zor veya fazla sayıda normal doğum, kötü iyileşen epizyotomi yaraları sebebiyle yapılmaktadır. Tabii ki son yıllarda kadın sağlığına verilen önemin artması, hanımların bilinçlenmesi sonucu, genital bölge ameliyatlarına duyulan ihtiyaç ve merakın da artmasına sebep olmaktadır.

Eskiden sadece, idrar kaçırma, zor doğumlara bağlı belirgin sarkmaları düzeltmek için genital veya vajinal cerrahi işlemler uygulanırken, şimdi hanımların da istekleri doğrultusunda, rahatsızlık hissettikleri geniş vajinal bölgeler, estetik ve cerrahi olarak daraltılmakta, şekli düzeltilmektedir.

Vajinoplasti, genellikle genel anestezi altında, hastamız uyutalarak yapılır. Vajinanın ön ve arka duvarlarından hangisinde sarkma var ise veya her iki vajina duvarının aynı anda düzeltilebildiği bir operasyondur. Ameliyat öncesi kısa bir süre antibiotik kullanımı ve genital temizlik yapılabilir. Ameliyat sonrası, hanımlara çok fazla zahmet vermeyecek birkaç gün kasık ağrısı veya oturmada zorluk yaşanabilecek problemlerdir. Hastalarımız ameliyat günü veya ertesi gün taburcu edilebilirler.

Genital estetik operasyonlar olarak, hanımlar arasında bir de labioplasti olarak bilinen, büyük dudakların küçültülmesi operasyonları yapılmaktadır. Bazen vajinayı kapatan büyük dudaklar sadece estetik kaygılar yaratabilirken, bazen labium dokuları fazla büyük ise ,idrar yapmada zorluklar, ilişki sırasında zorluk veya ağrılar-acılar hissedilebilir. Bu durumlarda labium minor dediğimiz, küçük dudakları, her iki tarafı simetrik olmak üzere, estetik operasyonlar ile küçültmekteyiz. Bölgenin kanlanmasının iyi olması iyileşmenin de iyi olmasını sağlamaktadır. Operasyondan sonra 1 ay kadar ilişki olmamaktadır. Ayrıca labioplasti operasyonu kızlık zarını etkilemediği için, cinsel ilişki hiç yaşamamış hanımlara da yapılmaktadır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!