Başlıca özelliği sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde yeterli sertleşme sağlayamama ya da cinsel ilişki bitene kadar sertleşmeyi sürdürememektir.

Sertleşme zorluğu farklı derecelerde ve biçimlerde olabilir;

Bazı bireyler cinsel yaşantılarının başından beri sertleşme sağlayamamışlardır.

Bazılarında cinsel yaşamın bir bölümünde sertleşme sorunu yokken sonradan ortaya çıkar.

Bazılarında sabah sertlikleri veya ön sevişme ya da mastürbasyon sırasında sertleşme olurken tam cinsel birleşmeye geçecekleri zaman sertliklerini yitirirler.

Eğer bir kişide sabah sertliği ve ön sevişme sırasında sertleşme varsa özellikle de mastürbasyonla orgazm olana kadar sertleşme devam ediyorsa tedavi şansı çok daha yüksektir. Sabah sertliği ve mastürbasyonla sertleşme olan bireylerde sorunun fiziksel bir hastalığa bağlı olma olasılığı çok düşüktür.
Özellikle başka durumlarda sertleşme olup tam birleşme sırasında sertleşmeyi yitirenlerde organik bir patoloji olasılığı düşük ve cinsel terapiye yanıt oranı yüksektir.

Erkeklerde sertleşme zorlukları sıklıkla cinsel anksiyete, başarısız olma korkusu, cinsel performans
konusunda kaygılar ve öznel cinsel uyarılma ve haz duygularında azalma ile ilişkilidir.


Sıklık?


Erkeklerde en önemli cinsel sağlık sorunlarından birisi sertleşme sorunudur.
Yaş ilerledikçe sertleşme problemleri de giderek artan yoğunlukta ortaya çıkmaktadır. Bugün dünyada çeşitli bölgelerde yapılan toplumsal tarama çalışmaları benzer sonuçlarla sorunun büyüklüğünü ve önemini ortaya koymaktadır.
45 yaşın üzerindeki erkeklerde değişik oran ve derecelerde sertleşme sorunu başlayabilmektedir.
60 yaş üzerindeki erkeklerin yaklaşık %50'sinde sertleşme sorunu hafif, orta ve ağır derecelerde mevcuttur.
Dünya nüfusunun giderek yaşlandığı ve ortalama yaşam sürelerinin giderek uzadığı göz önüne alındığında 2025 yılında Dünyada yaklaşık 320 milyon sertleşme sorunlu hasta olacağı hesaplanmaktadır.

Nedenler?

İnsanın genel sağlığını bozan “sistemik hastalıklar” dediğimiz hastalıklar önemli oranlarda cinsel sağlığı da etkilemekte ve sertleşme sorunlarına yol açmaktadır.


Yaşlanma ile birlikte artan oranlarda gelişen damar sertlikleri ve buna katkıda bulunan hastalıklar sorunun ilk büyük halkasını oluştururlar. Tansiyon yüksekliği, kan yağlarında artış ve dengesizlik, şeker hastalığı toplumda sertleşme sorunlarının en büyük nedenlerindendir.
Bunlar dışında kalp hastalıkları, kronik karaciğer ve böbrek hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, çeşitli ilaçların sürekli kullanımı da sertleşme sorunlarına yol açmaktadır.


Sinir sisteminin devamlı ve ilerleyici hastalıklarında da vücutta görülen birçok aksaklıkla birlikte sertleşme de kaybolabilmektedir.
Ayrıca hormon sistemlerini etkileyen durumlar da sayılabilecek önemli nedenler arasında gösterilebilir. Sertleşme ve cinsel işlev vücudun birçok sisteminin birlikte bir uyum içinde çalışması ile ortaya çıkan karmaşık bir mekanizmadır. Genel sağlığı bozan her hastalık ve etmenin cinsel sağlığı da bozabileceği bilinmelidir. Sertleşme sorunu ile doktora başvuran hastalar sistemik açıdan incelendiklerinde bunların yaklaşık %30'unda daha önceden farkında olmadıkları hipertansiyon, şeker hastalığı damar hastalıkları vs gibi etkenler ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle sertleşme sorunu araştırılırken bu olasılık dikkate alınmalı, hasta genel bir incelemeden geçirilmelidir.
Özellikle ülkemiz açısından sertleşme sorununa yol açan çok önemli bir etken de sigara ve tütün içiciliğidir. Ne yazık ki ülkemizde sigara içiciliği çok yoğundur ve çeşitli kalp, damar hastalıklarına ve kanserlere yol açan bu bağımlılık sertleşme sorunlarının da önemli bir kaynağını oluşturmaktadır.


Bir diğer problem de günümüzde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyüyen aşırı kilo (obezite) sorunudur. Bugün özellikle orta yaştan sonra görülen ve bel ve göbek çevresindeki yaş birikimi ile seyreden şişmanlamanın sertleşme sorunları ile yakından ilintisi olduğu ortaya konmuştur.

Psikolojik Nedenler:

Yatkınlık Yaratıcı Nedenler

a) Yetiştirilme koşulları,
b) Erkek cinsel rol kimliği,
c) Yetersiz, yanlış cinsel bilgiler,
d) Çocuklukta yaşanan cinsel taciz ve travmalar,
e) Anneye yönelik aşkın bilinçdışında devametmesi,
f) Babayla ilgili sorunlar,
g) Cinsel yönelim sorunları,

Başlatıcı Nedenler

a) Eşler arasındaki sorunlar,
b) Gerçek dışı beklentiler,
c) Partnerde cinsel işlev bozukluğu,
d) Hamilelik ve doğum,
e) Eşin sadakatinden şüphelenme,
f) Rastlantısal Başarısızlık,
g) Aldatılma,
h) Yaşlanma,
i) Organik hastalıklara reaksiyon,
j) Depresyon,
k) Anksiyete bozuklukları,

Devam Ettirici Nedenler

a) Genel ilişkideki sorunlar,
b) Eşler arasındaki çekicilik kaybı,
c) Eşler arasındaki zayıf iletişim,
d) Başarısızlık korkusu,
e) Suçluluk duyguları,
h) Yakınlık sorunları,
i) Bozuk kendilik algısı,
j) Kısıtlı ön sevişme,
k) Psikiyatrik rahatsızlıklar,
l) Cinsel Mitler,

Tedavi?

Sorun ortaya konduktan sonra tanısal çalışmalar bir düzen içinde yapılır. Hastanın genel sağlığı ve sağlık sorunları ile ilgili kapsamlı bir sorgulama yapılmalıdır. Varolan hastalıkları, geçmişte yaşanan sorunlar araştırılmalıdır.

Sertleşme sorununun tedavisi iki yönlü olmalıdır. Öncelikle hastanın genel sağlığını etkileyen olumsuz
etmenler ortadan kaldırılmalı, genel önlemler alınmalıdır.
Sigara ve tütün kullanımı mutlak şekilde önlenmelidir. Kimsenin hem sigara içmenin keyfini yaşayıp hem de sağlıklı kalmak ve sertleşme sorununu yaşamamak gibi bir lüksü olamaz.
Aşırı kilo engellenmeli, yaşa uygun düzenli fizik egzersiz yapılmalı, dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve olabildiğince stresten kaçınılmalıdır.
Soruna neden olan hipertansiyon, diyabet, sinir sitemi ve hormon sistemi hastalıkları kontrol altına alınarak tedavileri sağlanmalıdır.

Tedavinin ikinci yönü soruna özgül tedavi yöntemlerinin uygulanmasıdır. İlaçlar gerek organik gerekse psikojenik sertleşme kayıplarında önemli başarılar sağlamışlardır.
İlişki öncesinde bu hapların alınması ile sertleşme süre ve kalitesi artmakta ve hastaların ortalama %80'inde başarılı ilişki kurulabilmektedir. Sanılanın aksine çok güvenli ve çok az ve önemsiz yan etkilere sahip olan bu ilaçlar sertleşme sorunlarının tedavisinde bir devrim olarak kabul edilmektedir.
Sadece nitrat denilen maddeleri içeren kalp ilaçlarının kullanıldığı durumlar haricinde gereken hastalarda güvenle kullanılmaktadır. Burada unutulmaması gereken en önemli etmen bunların bir ilaç olduğu, mutlaka doktor önerisi ve reçetesi ile kullanılması gerektiği, bir afrodizyak olmadıklarıdır.

Ağızdan alınan bu ilaçların yüksek başarı oranları yine de her hastaya yardımcı olamamaktadır.
Tıbbi tedavinin yarar sağlamadığı bir grup hastada hala cerrahi tedavinin etkin bir yeri vardır. Penis içine yerleştirilen protezlerle hastalarda yüksek memnuniyet oranlarıyla etkin cinsel yaşam sağlanabilmektedir.

Sertleşme sorunlarının önlenmesi ve cinsel sağlığın korunması elbette hastalığın ortaya çıkıp tedavi
arayışlarına girilmesinden daha kolaydır.
Sigara içilmemeli, kiloya dikkat edilmeli, fizik egzersiz ihmal edilmemeli, dengeli beslenilmeli, stresten kaçınılmalı ve düzenli sağlık kontrolleri ile olabildiğince genel sağlık korunmalı ve erken saptanacak sorunlar büyümeden giderilmelidir

Psikiyatrik değerlendirme; bireysel psikoterapi, çift terapisi ve cinsel terapiye özgü ödevler tedavinin vazgeçilmez noktalarıdır.


Rize Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!