Kadınlarda orgazm bozukluğu, nedenleri ve tedavisi
Kadınlarda orgazm bozukluğu, nedenleri ve tedavisi

Fizyolojik olarak kadında orgazm; vajinal ve klitoral uyarıların klitoriste toplanması sonucunda, klitoris ile beyin arasında gerçekleşir; cinsel bölgelerden başlayarak tüm bedende hissedilir. Vajinanın dıştaki 1/3’lük kısmı ve klitoris sinir yapısı açısından zengin olduğundan dolayı, uyarılma açısından uygundur. Uygun süre ve yoğunlukta uyarı alamayan bir kadın orgazm olamayacaktır.

Yeterli cinsel uyarıya karşın çoğunlukla ya da her zaman orgazmın yaşanmaması, gecikmesi ya da güçlükle ulaşılabilmesine orgazm bozukluğu denir.

Bu durum iki şekilde kendini gösterebilir; eğer kadın daha önce hiç orgazm yaşamadıysa, buna birincil(primer) orgazm bozukluğu, eğer bu durum sonradan geliştiyse ikincil (sekonder) orgazm bozukluğu denir.

Hiç orgazm olamama; her cinsel ilişkide orgazm olamama; masturbasyon ile orgazm olabilirken, cinsel birleşme esnasında orgazm olamama şeklinde sınıflandırılabilinir. Genel toplum çalışmalarına bakıldığında; kadınlarda orgazm bozukluğuna %5-20 arasında rastlanmaktadır. Türkiye’de bu konuyla ilgili bir araştırma olmamasına karşın, kliniğe cinsel işlev bozukluğu şikayeti ile başvuran kadınlarda %40-60 oranında orgazm bozukluğu tespit edilmiştir.

Ancak; orgazm olamama şikayeti ile başvuranların çok az sayıda olduğu görülmektedir. Kliniğe yansıyan sayının az olmasının birçok nedeni olabileceği gibi, en yaygın olan düşünce; kadınlar için kendi hazzı ve orgazmının, erkeğin hazzı ve cinselliğinden sonra geldiğini düşünmesi gerektiği gibi yanlış inanışıdır.

Kadınlarda orgazm olabilme yaş ile birlikte artmaktadır. Kadın kendi vücudunu tanıdıkça orgazm olma olasılığı artar. Mastürbasyon deneyimi çok önemlidir. 20’li yaşlarda, fazla cinsel deneyimi olmayan kadınlarda cinsel birleşme ile orgazm olamamak çok yaygındır. Öte yandan; ilerleyen yaş ile menopoz, hastalıklar ve ilaç kullanımlarının devreye girmesiyle birlikte özellikle 50’li yaşlardan itibaren orgazm olmada güçlükler yaşanabilir.

Orgazm bozukluğu tanısını koymak için iyi bir değerlendirme önemlidir. Kadının yaşı, cinsel deneyimi, aldığı cinsel uyarının yoğunluğu, ön sevişmenin yeterli olup olmadığı değerlendirmede ve tanıyı koymada önemlidir.

Yeterli cinsel uyarının, ön sevişmenin olmaması; özellikle klitoris uyarısı orgazmda önemlidir, kadında orgazmın olmazsa olmazıdır.

Partneriyle yaşadığı duygusal sorunlar, istemediği bir eş ile birlikte olmak

Orgazm olup olmayacağı ile ilgili kadının yaşadığı performans kaygısı

Partnerde erken boşalma olması

Fiziksel, psikiyatrik hastalık, özellikle depresyon ve anksiyete bozuklukları

İlaç kullanımı, özellikle antidepresanlar orgazmı geciktirebilir ya da engelleyebilir

Yetersiz cinsel deneyim; orgazm öğrenilen bir şeydir, kadının yaşı ilerledikçe ve yeterli cinsellik yaşadıkça, vücudunu daha iyi tanıyacağından orgazma ulaşması da daha mümkün olur

Geleneksel kadın cinsel rolünün dışına çıkamamak; edilgenlik, itaatkarlık, kontrollü olmak, cinselliğin partnere karşı sorumluluk olarak görülmesi gibi motivasyonlar, orgazm bozukluğuna yol açabilmektedir.

Yapılan araştırmalar; orgazm zorluğu olan kadınların çocukluklarında babalarıyla daha az tatmin edici ilişkileri olduğunu ortaya çıkmıştır. Bozuk aile ilişkileri olan, duygusal yakınlık ve nitelikli iletişim kuramayan, ihmalkar ve ilgisiz babaları olan kadınlarda daha sık orgazm bozukluğu görülmektedir.

Eşcinsel yönelimi olan ancak bu arzusunu bastırıp, bir erkekle birlikte olmaya çalışan kadınlarda da uyarılma ve orgazm sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Orgazm, sağlıklı ve doyumlu bir cinsel yaşamın en önemli parçalarından biridir. Orgazm sorunu yaşayan bir kadın, yeni cinsel işlev bozuklukları, ilişki sorunları ve çeşitli psikiyatrik hastalıklar yaşama açısından daha büyük risk taşımaktadır.

Kadının orgazm olması için klitoral uyarı gereklidir

Klitoral uyarı doğrudan klitorisin uyarılması veya üzerine baskı ile yapılabilir

Kadının üstte olduğu pozisyonda klitorise olan baskı en yoğundur

Orgazmı ortaya çıkaran uyarı derecesi kadından kadına farklılık gösterir, hatta aynı kadında, farklı zamanlarda farklı derecelerde uyarılma, orgazm için gerekli olabilir

Kadınların orgazm eşikleri farklı olabilir. Bazı kadınlar herhangi bir cinsel uyarıyla orgazm olabilirken, bazı kadınlarda yoğun ve uzun klitoral uyarı gerekebilir

Öncelikle orgazm olamama nedeninin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması gerekir. Cinsel bilgilendirme yapılır, mitler üzerine çalışılır.

Eğer yeterli uyarı yoksa, önsevişme kısa ise, klitoris uyarısı sevişme sırasında ihmal ediliyorsa, uygun egzersizlerle uyarı arttırılır.

Bazı durumlarda, öncelikle çift terapisi ya da bireysel terapi gerekebilir.


İzmir Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!