SAĞLIKLI BİR YAŞAM DA BESLENME VE SPORUN ETKİSİ

Daha nitelikli ve sağlıklı bir yaşam ancak kişilerin daha iyi beslenme alışkanlıklarına sahip olması ve düzenli egzersizler yapmasıyla mümkündür. Fiziksel uygunluğu sağlamak için yarışma sporcusu olmak gerekmez. Bu nedenle kendimiz için uygun olan sporu seçerek onu düzenli bir şekilde sürdürebiliriz. Sporda artık yarışma amacının dışında, sağlığı koruma düşüncesi de yer almalı ve bu düşünceyle spor yapmalıdır.

Hipokrat M.Ö 480 de sağlıklı yaşamın temel ilkesini şöyle açıklamıştır: Kişinin vücuduna karşı sorumlu olduğunu ve sağlam bir kafanın bir vücutta olacağını vurgulamıştır. Organizmayı zinde ve sağlıklı kılmak için spor yapma bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır.

Fiziksel hareket ve egzersizlerin başlıca 2 amacı bulunmaktadır

1) Sağlıkla ilgili : Spor yapmak bütün vücut fonksiyonlarının ahenk içinde çalışmasını amaçlar

2) Performansla ilgili: Profesyonel olarak yapılan sistemli egzersizler ise kasların daha hızlı,güçlü ve dengeli hareket etmesini dolayısıyla sporla ilgili yeteneklerin gelişmesini amaçlar

Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmenin sağladığı yararlar ise şöyle özetlenebilir:

Kas gücünü, dayanıklılığını, esnekliği ve koordinasyonunu artırır.

Kardiovasküler uyumu sağlar.

Şişmanlık riskini azaltır

Yetişkinlik ve yaşlılıkta oluşabilecek kemik bozuklukları ve kronik hastalıklara ( şeker,yüksek tansiyon,koroner kalp hastalıkları,bazı kanserler...vb.) yakalanma riskini azaltır.

Stresin azaltılmasına yardımcı olur. Tatlı gıdalar yadiğimizde artan seratonin (mutluluk hormonu) salgısı spor yapan kişilerde de artar.

Bazı hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.

Kişilerin kendilerine olan güvenini daha fazla, çevresiyle ve arkadaşlarıyla uyumunu daha iyi, ruhsal sağlıklarını daha dengeli ve düzenli hale getirir

Sağlıklı Yaşam ve Beslenme İçin Uyulması Gereken Kurallar

Yiyecek ve içeceklerin besleyici değerleri yanı sıra sağlığa uygunluğu ve mevsiminde tüketilmesine özen gösyerilmeli,

Açlıktan ve fazla yemekten kaçınıp, yaşa,cinsiyete, yapılan aktiviteye ve içinde bulunduğumuz özel duruma (gebe, emzikli, çocuk, genç) uygun şekilde yeterli ve dengeli beslenmeliyiz..

Hareketsizlikten kaçınıp, her gün düzenli egzersiz yapmalıyız.. Böylece boyumuza uygun vücut ağırlığınızı yaşam boyu koruyabiliriz.

Öğün atlamamak, günde üç ana öğün ve mümkünse 1-2 ara öğün tüketmeliyiz. Günlük yağ tüketimimizi azaltarak, çok yağlı yiyecekleri yememeye özen göstermeliyiz.

Günlük saf şeker tüketimimizi azaltmaya çalışmalıyız. Hatta hiç tüketmemeliyiz.

Daha çok posalı yiyecekleri tercih etmeliyiz.

Çok tuzlu yiyecekler yememeli ve gıdalara ilave edilen tuzu azaltmalıyız

Yediğimiz, içtiğimiz yiyeceklerin hijyenik olmasına ve kimyasal maddelerden arındırılmış olmasına özen göster meliyiz.

Stresten mümkün olduğu kadar kaçınmalıyız.

Alkol kullanmamalı ya da en aza indirmek gerekmektedir.

Sigara içmemeliyiz.


İzmir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!