Sağlıklı bir evlilik için ne yapmalı?

Sağlıklı bir evlilik için ne yapmalı?

"Evlilik, tarihsel ve kültürel temelleri olan resmi, duygusal, davranışsal ve biyolojik yönleriyle sosyal bir sistemdir ."

Evlilik yetişkin yaşantısındaki en önemli ilişki sistemlerinden biri. Evlilik sistemi, sürekli değişim içerisindedir. Yaşam döngüsü içerisinde kimi zaman aile sistem döngüsü sağlıklı ve işlevsel olabilirken; kimi zaman sağlıksız olabilmektedir. Sağlıklı evlilikler mutlu ve dengeli evliliklerdir. Yaşadıkları sorunlara duygusal tepkiler vermezler; uygun baş etme yöntemleri geliştirirler. Sağlıklı evlilik; değişime uyum sağlayan, uygun sınırlar koyabilen, kişilerarası ilişkilerde açık ve etkin bir iletişim tarzı benimseyen, ilgi, sevgi ve yakınlığı paylaşan, birbirlerine güvenen, bağlanan, kriz dönemlerini yönetebilen çiftlerin evliliğidir. Bahsedilen bu özellikler ailelerin sağlıksız örüntüler göstermeyeceği anlamına gelmez. Sağlıklı ailelerde de zaman zaman sağlıksız örüntüler görülebilir. Ancak önemli olan ailenin kısa zamanda dengesine kavuşabilmesi; sistemin yaralarını sarabilmesidir.

Sağlıklı olmayan ilişkiler/evlilikler bireylerin ruh sağlıkları açısından önemlidir. Evlilik ilişkisinde mutluluğu yakalayamayan çiftlerin depresyon başta olmak üzere anksiyete bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları, öfke, tahammülsüzlükte artış, özgüven kaybı, karamsarlık gibi sorunlar yaşadıkları görülmektedir. Bunun yanı sıra evlilik sistemindeki sağlıksız örüntüler ilişki kalitesini etkilemekte; evlilik uyumunu ve doyumunu düşürmektedir.

Siz de ilişkinizde sağlıksız örüntüler olduğunu düşünüyorsanız bir çift terapistinden destek alabilirsiniz.

Uzm.Psk. Işıl GÖZTEPE

Psikolog

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Psk. Işıl Göztepe Gümüş

EĞİTİM BİLGİLERİ     Ankara Üniversitesi Psikoloji Lisans Programı     Ankara Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı DENEYİMLER     2014- Halen       ÖZEL KORU ANKARA HASTANESİ     2013-2014          MEDİCANA INTERNATIONAL ANKARA HASTANESİ     2012-2013          GÖLBAŞIBAHÇELİEVLER ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERK ALINAN EĞİTİM VE SERTİFİKALAR     Aile ve Evlilik Terapisi Temel ve İleri Düzey Eğitimi - ODTÜ SEM- Prof Dr Hürol Fışıloğlu     Cinsel Terapi Eğitimi ve Süpervizyonu - CİTEB- Cinsel Terapi Eğitim Bilimleri Enstitüsü     Şema Terapi Temel Düzey - Prof. Dr. Gonca Soygüt Pekak     Kısa Süreli Çözüm Odaklı Danışmanlık Yaklaşımı - Dr. Nevin Dölek ...

Etiketler
Evlilik terapisi
Uzm. Psk. Işıl Göztepe Gümüş
Uzm. Psk. Işıl Göztepe Gümüş
Ankara - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube