Riskli gebelik anne ve bebeğin normal gebelik sürecinde, doğum esnasında ve doğumdan sonra beklemediğimiz tehditlerle karşı karşıya kalmasıdır. Bunu inceleyen ana bilim dalına Perinatoloji denir. Riskli gebelikte anneye bağlı faktörler ve bebeğe bağlı faktörler söz konusudur.

Asıl amaç, intrauterin (anne karnında bebeğin tedavisi ) yapılabiliniyorsa bu tedavileri uygulamak, annede risk faktörlerini gebelik sırasında ortadan kaldırmak, gebeliğin sağlıklı olarak nezamana kadar devam edeceğine karar vermektir.

Eğer gebe ve bebek risklerden dolayı terme(Beklenen doğum tarihi) kadar bekleyemeyecek ise; ilk hedef 37+0 hafta, 2. Hedef 34+0 hafta, 3.hedef 30.haftaya kadar gebeliğin devamının sağlanması olmalıdır.. 34.Haftadan önce tesbit edilen yüksek riskli gebeliklerde erken doğum öngörülerek mutlaka bebeğin akciğerinin geliştirilmesi amacı ile ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Gebenin ve bebeğin gebelik sırasında yakından takibinin yapılması ve risklerin doğru yorumlanması, ama mutlaka bu risk faktörlerine karşı önlem alınması gerekmektedir. Yapılmış olan bu takipler anne ve bebek ölüm oranının azaltılmasını sağlayacaktır.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!