Rırs frus ve intrarenal cerrahi ile taş kırılması

Rırs  frus  ve intrarenal  cerrahi ile taş  kırılması

BÖBREK İÇİ  TAŞLARIN  TEDAVİSİNDE  YENİ YAYGINLAŞMAYA  BAŞLAYAN RIRS   FRUS    VE INTRARENAL  CERRAHİ  DENILEM İŞLEMLERİN İCERİĞİ   BÖBREK  İÇİNDEKİ  TAŞ TUMOR VE HASTALIKLARA İDRAR KANALI YOLUYLA  İDRAR DELİĞİNDEN  GİRİLEREK  BÖBREĞİN İÇİNE KADAR İLERLEYEREK HASTALIK ETKENŞNE DİREK  GÖZÜMÜZLE GÖREREK  MUDAHALE  ETME YÖNTEMİNİ KAPSAMAKTADIR.

  BU  İŞLE  GENELD ETAŞ VE   YUZEYEL  BÖBÖREK  TÜMÖRLERİ İÇİN KULLANIMAKTA OLUP ILERDE   BÖBÖREK  TÜMÖRLERİNE  RF  LAZER VEYA YENİ GELİŞECEK ENERJİ  KEMOTEROPATİK AJANLARIN UYGULAMASI YAPILABİLECEKTİR.

  TAŞ VE   TUMÖR İÇİN  ÖNCELIKLE  RIJIT  URETERORENOSKOP - URS ILE GIRILEREK YOL GENİŞLETİLMEKTE   COK DAR OLAN OLGULARDA KATETER STENT TAKILARAK 3  HAFTA  SONR TEKRAR GİRİLMEKTE BÖBREK ÇIKIŞINDAKI DARLIKLAR BÖBREK İÇİ  TAŞ VE TUMORLER İÇİN  YERLEŞTİRİLEN GUIDE ÜZERINDEN AKSES ŞİT DENILEN  KISA YOL  YERLEŞTIRILIP İÇİNDEN FLEKSIBIL  URETERORENOSKOP  - FRUS ILE  GIRILEREK  HASTALIK ETKENINE  HOLMIUM LAZER  FIBERI ILE  DIREK  ENERJI AKTARIMI  YAPILIP  TAŞ  VEYA   TUMOR PARCALANABILMEKTEDIR . İŞLEM SONRASI  DOUBLE  J STNET KONARAK  PARCALARIN BUNUN KEMNARINDAN ATILARAK TEMIZLENMESI SAĞLANMAKTADIR . TAŞ  PARCALARININ  KRISTAL HALİ  1-3 MM ARLIGA KADAR PARCALANMASI  TAŞSIZLIK OLARAK  KABUL EDILEBILMEKTEDIR .

 TAŞ İÇİN : İŞLEM SONRASI  3 AY  SURE ILE  ANTİ  TAŞ ILAÇ  KULLANILMASI   REZİDU  TAŞ KALMADI  İSE  1  AY  SONRA  STENTI CEKILMESI  UYGUNDUR  

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Muharrem Murat Yıldız

Op. Dr. M.Murat YILDIZ, 12 Nisan 1965 tarihinde Ankara'da doğmuştur.  Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1982 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitime başlamıştır. 1983 yılı itibari ile Gülhane Askeri Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1989 yılında  tamamlayarak ihtisasını ise yine  Gülhane Askeri Tıp Fakültesi'nde yapmış ve Üroloji Uzmanı olmuştur.

Uzmanlık eğitimi sonrasında Mevki Asker Hastanesi, Medart Tıp Merkezi, gibi birçok kurumda görev yapmış olan Op. Dr. M.Murat YILDIZ Amerikan Üroloji, Uluslararası Üroloji, Türk Endoüroloji gibi bir çok dernek üyeliği olup, 2004-2018 yılları arasında Etlik Lokman Hekim Hastanesi'nde görev yapmış olup 2018 Kasım ayından itibaren özel muayenehanesi'nde devam etmektedir.

 

Etiketler
Taş böbörek ureter taşi rirs frus intrarena cerrahi b
Op. Dr. Muharrem Murat Yıldız
Op. Dr. Muharrem Murat Yıldız
Ankara - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube