BÖBREK İÇİ TAŞLARIN TEDAVİSİNDE YENİ YAYGINLAŞMAYA BAŞLAYAN RIRS FRUS VE INTRARENAL CERRAHİ DENILEM İŞLEMLERİN İCERİĞİ BÖBREK İÇİNDEKİ TAŞ TUMOR VE HASTALIKLARA İDRAR KANALI YOLUYLA İDRAR DELİĞİNDEN GİRİLEREK BÖBREĞİN İÇİNE KADAR İLERLEYEREK HASTALIK ETKENŞNE DİREK GÖZÜMÜZLE GÖREREK MUDAHALE ETME YÖNTEMİNİ KAPSAMAKTADIR.

BU İŞLE GENELD ETAŞ VE YUZEYEL BÖBÖREK TÜMÖRLERİ İÇİN KULLANIMAKTA OLUP ILERDE BÖBÖREK TÜMÖRLERİNE RF LAZER VEYA YENİ GELİŞECEK ENERJİ KEMOTEROPATİK AJANLARIN UYGULAMASI YAPILABİLECEKTİR.

TAŞ VE TUMÖR İÇİN ÖNCELIKLE RIJIT URETERORENOSKOP - URS ILE GIRILEREK YOL GENİŞLETİLMEKTE COK DAR OLAN OLGULARDA KATETER STENT TAKILARAK 3 HAFTA SONR TEKRAR GİRİLMEKTE BÖBREK ÇIKIŞINDAKI DARLIKLAR BÖBREK İÇİ TAŞ VE TUMORLER İÇİN YERLEŞTİRİLEN GUIDE ÜZERINDEN AKSES ŞİT DENILEN KISA YOL YERLEŞTIRILIP İÇİNDEN FLEKSIBIL URETERORENOSKOP - FRUS ILE GIRILEREK HASTALIK ETKENINE HOLMIUM LAZER FIBERI ILE DIREK ENERJI AKTARIMI YAPILIP TAŞ VEYA TUMOR PARCALANABILMEKTEDIR . İŞLEM SONRASI DOUBLE J STNET KONARAK PARCALARIN BUNUN KEMNARINDAN ATILARAK TEMIZLENMESI SAĞLANMAKTADIR . TAŞ PARCALARININ KRISTAL HALİ 1-3 MM ARLIGA KADAR PARCALANMASI TAŞSIZLIK OLARAK KABUL EDILEBILMEKTEDIR .

TAŞ İÇİN : İŞLEM SONRASI 3 AY SURE ILE ANTİ TAŞ ILAÇ KULLANILMASI REZİDU TAŞ KALMADI İSE 1 AY SONRA STENTI CEKILMESI UYGUNDUR


Ankara Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!