Perianal abse ve fistül

Perianal abse ve fistül

Perianal abse makatta yer alan salgı bezlerinin ağızlarının tıkanması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Makat çevresinde ağrılı şişlik ve ateş yapar. Acilen müdahale edilerek iltihabın cerrahi olarak boşaltılması (drenaj) gerekir. Tedavide geç kalındığı takdirde özellikle şeker hastalarında, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlarda ve yaşlılarda hayatı tehdit eden yaygın enfeksiyonlara neden olabilirler. 

Perianal fistüller, abselerden sonra oluşan, makat derisi ile kalın barsak arasında tünel oluşması sonucunda iç çamaşırları kirleten akıntı ve iltihap atakları yapan bir hastalıktır. Tedavisi cerrahidir ve iç ağzı barsakta, dış ağzı deride bulunan tünelin çıkarılması ile gerçekleştirilir.

Perianal abse ve fistüllerin ameliyatları, belden yapılan spinal anestezi altında gerçekleştirilmekte ve hastalar genellikle aynı gün içinde taburcu edilmektedir. 

 

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ahmet Önal

Op. Dr. Ahmet ÖNAL, 1966 yılında Adana'da doğmuştur. Tıp eğitimini 1984-1991 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve 2001 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur. 

2001-2005 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapmış olan Op. Dr. Ahmet ÖNAL, mesleki çalışmalarına 2005 yılından beri İzmir Özel Gazi Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Perianal abse nedir
Op. Dr. Ahmet Önal
Op. Dr. Ahmet Önal
İzmir - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube