Merhaba sevgili konuklar; Bir önceki yazımızda sizlere ameliyatsız-dikişsiz yöntem olan FUE yöntemini kısaca tanıtmış ve FUE yöntemi ile verici alan dediğimiz başımızın arka kısmında bulunan bölgeden saç kökü içeren birimlerin nasıl elde edildiği hakkında bilgilendirmede bulunmuştuk.
Önceki yazımızda da ifade ettiğimiz gibi saç naklinde iki aşama bulunmaktadır:
1- Verici alandan saç kökü birimlerinin elde edilmesi,
2- Elde dilmiş olan bu saç kökü birimlerinin alıcı alana nakledilmesi.
Bu yazımızda ise verici alandan elde edilmiş saç kökü birimlerinin alıcı alana nakli ile ilgili detaylar aktarmaya çalışacağız.
Alıcı alan dediğimiz bölge saç dökülme bölgesine göre, başın ön kısmı ya da tepe bölgesi olabilmektedir. Ön kısım ya da arka kısım olsun ekim yapılırken dikkat edilmesi gereken temel nokta elde edilen saç kökü birimlerinin uygun yönlendirmelerle alıcı alana nakledilmesidir.


Verici alandan elde edilmiş olan saç kökü birimleri de alıcı alana yine lokal (bölgesel uyuşturma) anestezi ile nakledilirler. Ekim işlemi de ekilecek greft (saç kökü içeren birim) sayısına ve kişinin uyumuna göre 2-3 saat sürebilmektedir.
Saç nakli sonrası elde edilecek saç yoğunluğu doğaldır ki birim alana ekilecek greft sayısına göre değişmektedir. Bir kişinin verici alanından bir kerede (seansta) alınabilecek greft sayısını iki faktör belirler:
1- Verici alandaki birim alana düşen greft yoğunluğu,
2- Kişinin bu işe ayırdığı bütçe.
Bizler bir kişiye bir seansta, bu işe ayırdığı bütçe doğrultusunda ve tabi ki verici alan yoğunluğu doğrultusunda saç nakli yapabilmekteyiz. Ortalama sıklığa sahip bir verici alandan bir seansta yine ortalama olarak 4000-8000 kök alınabilmektedir. Birinci seansı takiben en erken 1 ay sonra ikinci bir seans yapılabilmektedir.

Saç naklinden beklenen faydanın tam olarak sağlanabilmesi için saç yönlerinin ayarlanması yanında birim alana ekilecek greft sayısının ve kişi beklentilerinin iyi değerlendirilmesi gerekir. Tabi ki bunların en iyi şekilde değerlendirilmesi de her işte olduğu gibi bilgi birikime ve tecrübeye bağlıdır. Saç nakli, verici bölgeden alınan greftlerin rastgele alıcı bölgeye nakledilmesi işlemi değildir. Estetik beceri, bilgi ve tecrübe gerektirir.
“Rastgele” işleriniz için canı gönülden dileğimizdir, ancak sizlere de tavsiyemiz özellikle saç naklinde “Rastgele” değil seçici davranmanız yönünde olacaktır.
Sağlık mutluluk ve esenlikler dileği ve gelecek sayılarda tekrar birlikte olabilmek ümidi ile hoş çakalın…

Op. Dr. Çağatay Sezgin


Adana Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!