Panik atak tedavisinde emdr terapisi

Panik atak tedavisinde emdr terapisi

“Dehşet, korkunun bir türü değildir. Aslında tam tersi bir durum geçerlidir: bütün korkuların temelinde dehşet vardır... Korktuğumuz şey çoğu zaman çok aşina olduğumuz birşey olabilir” 
“Ancak bizi korkutan şey eğer alışık olmadığımız birşeyse, o zaman korku, dehşete dönüşür.”
- Martin Heidegger (The Little Book of Phobias, Joe Kohut)

Paniği tanımlarken üzerinde durulması gereken en önemli nokta korku v e kaygının birbirinden ayrılmasıdır. Bu terimler birbirine fazlasıyla benzediği için aralarında ayrım yapmak zordur.

KAYGI geleceğe karşı duyulan, geleceğin tahmin edilemez kontrol edilemez olduğuna dair negatif bir duygulanımdır. Geleceğe yönelik olası veya algılanan bir tehdit unsurunun sonucunda ortaya çıkar. Örneğin, buzlu bir yolda yürürken kayıp düşen ve yaralanan bir kişi, bu olay sonrasında gelecekte yine benzer bir durumla karşılaşma ihtimali nedeniyle kaygı yaşayabilir.

KORKU ise bilinen bir gerçekten, potansiyel tehlikeden kaçmak için verilen bir alarm tepkisidir. Güvenliği tehdit eden herhangi bir durumda böylesi bir tepkinin ortaya çıkması, yaşamın devamı için gerekli, hatta şarttır. Korkunun öğrenilmesi içi bir deneyim yaşamak yeterlidir. Korku bir savaş kaç tepkisidir ve bu tepkinin şiddeti, içinde bulunulan duruma bağlıdır. Gerçek bir korku unsuru olmadığı halde yoğun bir korku yaşandığında verilen korku tepkisine yanlış alarm veya PANİK ATAK denmektedir.

Panik atak danışanlarının çoğunda ise yaşadıkları panik atağı tekrar yaşamaya karşı kaygı vardır. Yani kişiyi asıl rahatsız eden şey paniğin kendisi değil onu tekrar yaşama korkusudur. "Ya kalabalığın içinde aniden gelen çarpıntı, nefessiz kalma, endişe hali beni çok zor durumda bırakırsa? Ya orada yardım isteyebileceğim hiç kimse olmazsa? Tek başıma ne yaparım? Ya ölür kalırsam? Ya felç geçirirsem? Ya çıldırırsam? Ya kalp krizi geçirirsem?" gibi korkular panik ataktan rahatsız insanları daima yoklar. Dolayısıyla da hastanın hareket alanı giderek kısıtlanır.

Panik atak daha da önce de bahsettiğimiz gibi bir korkudan korkma hastalığıdır. Bu korkular zamanla kişilerde kaçınma davranışlarına neden olur. Bu kaçınma davranışları zamanla davranış paterni haline gelir ve kişinin yaşamını fazlasıyla kısıtlar, yaşam kalitesinin düşmesine neden olur.

Panik Atağın Belirtileri

Panik atak, aniden bastıran endişe atağı, endişe nöbetidir. Bu endişe on dakika içinde tırmanır tırmanır, en üst noktasına vurur ve ondan sonra yavaş yavaş azalarak kaybolur.

Kalp çarpıntıları, Nefessiz kalma, Uyuşma, karıncalanma, Titreme, Terleme, ter boşalması hissi ,O sırada çok ciddi bir hastalık geçiriyor olma kaygısı..

Panik anında kişi felç, beyin kanaması veya kalp krizi geçirdiğini düşünebilir. O anda düşüp bayılacağını, kontrolünü kaybedeceğini, çıldıracağını düşünüp yoğun bir korku duyabilir.

EMDR YÖNTEMİYLE PANİK ATAK TEDAVİSİ

EMDR, göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olarak adlandırılmaktır. Bugüne kadar yaklaşık iki milyon kişide ve farklı psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Hayatımız boyunca milyonlarca anı kaydederiz. Beyin yaşanan anıları işleyip nötrleştirir ve uzun süreli belleğe göndeririz. Nötrleşen anılar kişinin yaşamına etki etmez. Fakat beyin bazı durumlarda anıyı işleyemez. İşlemlenemeyen  anılar aynı bir virüs gibi beynin anlamlandırma sürecini bozarlar. İşlemlenmemiş anı geçmişte yaşanmasına rağmen bugün etkisini ilk gün ki kadar canlı tutar.

Herkesin unuttuğunu sandığı fakat kişiyi derinden etkileyen anıları vardır.Kişi bu anıları bastırır fakat bu anıların sebep olduğu kaygı ve stres ile baş etmek için çeşitli semptomlar geliştirir. Panik atak da  bu semptomlardan biridir. Panik atağın altında yatan nedenler genellikle bastırılmış duygulardır. Yani aslında panik atakları geçmişte bastırılmış bir takım duyguların artık bastırılmaya daha fazla dayanamayan belirtisidir. EMDR terapisiyle kişi bastırdığı duyguların farkına varır.

EMDR yöntemiyle konuyla bağlantılı olumsuz anılar tekrar işlemleme sürecine sokulur. Terapide üç aşama vardır. Geçmiş, Bugün ve Gelecek. Geçmişte yaşadığımız anılar temizlendikten sonra bugün yaşana sorun üzerinde çalışılır gelecekte bizi tetiklemesi ihtimal durumlarda nötr hale getirildikten sonra terapi sonlanır.

EMDR size anılarınızı unutmayı vadetmez. EMDR yaşadığınız anıları tekrar işlemleyip onlara duyarsızlaşmanızı sağlar.

 

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Psk. Zeynep Kaya

Psikolog Zeynep Kaya, Ankara Ufuk Üniversitesi'nde psikoloji eğitimini tamamladı ve ardından İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde BDT yönelimli Uygulamalı (klinik) Psikoloji bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. Eğitimi sırasında Ankara Çankaya Belediyesine bağlı Gündüz Bakım evleri, Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Psikiyatri servisi, Özel Boylam Psikiyatri hastanelerinde klinik stajlarını tamamladı ve eğitim hayatı boyunca bir çok kongreye katıldı,16. Ulusal Psikoloji Kongresinde Evliliğe Bakış açısının günümüzde uğradığı değişimi baz alan araştırmasını sundu, kendisi halen akademik çalışmalarına devam etmektedir. Psikolog Zeynep Kaya'nın aile danışmanlığı eğitimi, cinsel işlev bozukluğu eğitimi, oyun terapileri eğitimi, çocuklarda görülen uyum ve davranış bozuklukları, çocuk resimlerini yorumlama, çocuk değerlendirmesinde ...

Etiketler
Kaygı bozukluğu
Uzm. Psk. Zeynep Kaya
Uzm. Psk. Zeynep Kaya
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube