Erkeklerde cinsel problemler; erken boşalma

Erkeklerde cinsel problemler; erken boşalma

Cinselliğin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için cinsel sağlık döngüsünün tam bir şekilde tamamlanması beklenir. Bunun için önce kişinin isteğinin olması sonrasında, bunu bir uyarılmanın izlemesi ve uyarılmanın amaca ulaşması için kişinin doruk noktasına yani orgazma ulaşması gerekir. Bu döngünün bozulması ise cinsel işlev bozukluklarına neden olur.

Erken boşalma ise; kişinin cinsel ilişki sırasında boşalma refleksini sağlayamadığı, boşalmasını kontrol edemediği ya da istediği kadar erteleyememesidir. Erkeklerde en sık rastlanan cinsel işlev bozuklukları arasında yer alır.

Erken boşalmada önemli olan süre değildir. Kişinin boşalma refleksi üzerinde kontrol sağlamasıdır.

İlk kez cinsel ilişkiye giren bireylerde daha sık görülür. Sonrasında kişi eğer boşalma refleksi üzerinde kontrol sağlayamıyorsa bu durum bir soruna işaret etmektedir.

Kişi çoğu kez boşalmasının üzerinde denetim kurmak için işlevsiz yollara başvurur. Cinsel ilişki sırasında dikkatini farklı bir şeye odaklamak, üzüntü veren şeyleri düşünmek gibi. Bütün bu çabalar erkeğin boşalma refleksi üzerinde denetim sağlayamadığı gibi cinsel ilişkiden haz almasını engeller.

Erken boşalmanın biyolojik kökeni olabileceği gibi genellikle yanlış öğrenme sonucunda kişinin yaşamında varlığını devam ettirdiği düşünülür. Yanlış inanç ve bilgiler bu sorunu yaşanması ve sürmesi konusunda etkin rol oynar.

Erken boşalma sorunu kişinin kendisini yetersiz görmesi ve sosyal ilişkilerde geri çekilmesini sağlayabileceği gibi başka ruhsal ve ilişkisel sorunlara yol açabilmektedir.

Tatmin etmeyen cinsel yaşam kaderiniz değildir. Özellikle erken boşalma tedavisi sonuçları yüz güldürücüdür. Tedavi sonrasında çok yüksek oranda başarı elde edilir ve kişinin ileriki yaşamında boşalma denetimini sürdürmesi beklenir.

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Psk. Zeynep Kaya Psikoloji

Yazar toplam 16 makale yazdı.

Etiketler
Erken boşalmanın doğası
Uzm. Psk. Zeynep Kaya
Uzm. Psk. Zeynep Kaya
İstanbul - Psikoloji
x
Facebook Twitter Instagram Youtube