Çocuğun lisanı oyundur. Oyun terapisi çocukların sorunlarının çözümünde, oyun ve oyuncaklar kullanarak çocuğun kendini ifade etmesine olanak tanıyan özel bir süreçtir. Böylece çocuk yapmayı en çok bildiği şey olan oyunla, kelimelerin yerine oyuncakları koyarak kendisini ifade eder. Yetişkinler için danışmanlık ne ise çocuklar için de oyun terapisi odur. Bu süreçte çocuklara duygusal sorunları ifade edebilmeleri için değişik türden birçok oyuncak sunulur. Çocuk bu süreçte kendisine sunulan güvenli bir ortamda eğitimli bir oyun terapisti ile istediği şekilde oyun oynaması için cesaretlendirilir.

Oyun terapisi çocuklarda boşanma, ayrılma, depresyon, taciz, kayıp ya da yastan dolayı karşılaştığı zorluklarda onlara yardımcı olur. Terapist çocuğa çeşitli değerlendirmeler yaparak, davranış kontrolü, sosyal yetenekler, öfke kontrolü, otokontrol ve duygusal iyileştirmeler ile yardımcı olabilir.

Bunun yanında; içine kapanık, tırnak yiyen, parmak emen, altını ıslatan, tikleri olan çocukların iç çatışmalarını çözmelerinde yardımcı olurken, öğrenme güçlüğü çeken çocuklarda ve kekeme çocuklarda da yarar sağlayan bir yöntemdir.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!