Otomatik pilotta yaşamak

Otomatik pilotta yaşamak

Farkında bile değiliz bazen kiminle konuşuyorduk, kiminle tanışmıştık, arabayı nereye park etmiştik, hangi yoldan gittik bugün işe, sabah ne yemiştik, kahve içmiş miydik, filmde neler oluyordu, zihnimizden hangi düşünceler geçti, neler hissettik onları düşündüğümüzde, geçmişte veya gelecekte mi yaşıyoruz daha çok?

Farkında olmak basit ve uygulaması kolay bir alışkanlık gibi görünse de zihnimiz dağılabilir, bu anda kalmakta zorlanabilir ve kendimizi hayatımızın kontrolünü kaybetmiş bir otomatik pilot modunda bulabiliriz. O bile farkındalıktır aslında, evet şu an otomatik pilota geçtim diyebilmek. Bazen bunun farkında olmak zordur. Bedenimiz ve zihnimiz birbirinden ayrılmaya başlar. Oradayız, belli davranışlarda bulunuyoruz belki de evet; ama zihnimiz burada mı? Otomatik pilotta olmak bir süre sonra unutkanlık, yorgunluk, stres doğurabilir. Kısa vadede işlevsel olan otomatik pilot aynı anda birçok işi yapmamıza yardımcı olabilir; fakat burada bahsettiğim telefonu birisini aramak üzere elinize aldıktan sonra birçok şeye bakıp o kişi aramayı unuttuğunuz anlar… Yani niyetimizi unuttuğumuz anlar. ‘’Niyetim neydi?’’ .

Farkındalık için zihnimizi durdurmamız gerekmez, mümkün de değildir. Zihnin gevezeliğine kulak vermek, zihnin nereye gittiğini, nerelerden ne bağlantılar kurduğunu, geçmişe veya geleceğe gittiğini fark edebilmektir farkındalık. Farkındalık zihnimize çıkan zorlukları onlar aklımıza ve yaşamımıza egemen olmadan yenme özgürlüğü sağlar.

Bu makale 27 Ağustos 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Klinik Psikolog  Serpil Endirlik

Klinik Psikolog Serpil Endirlik, Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından, Sabancı Üniversitesi Psikoloji bölümünde başladığı lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Psikolog unvanı almıştır. Sabancı Üniversitesi’nde okurken okulun Psikoloji Kulüp üyeliği dışında belirli sosyal sorumluluk projelerine katılmış bu kapsamda 1 yıl boyunca Maltepe Çocuk Cezaevinde, on sekiz yaş altı çocuklarla atölyeler düzenlemiştir ve eğitimlerinde yardımcı olmuştur. Üniversite hayatının belirli bir dönemi değişim programına hak kazanarak Rotterdam Erasmus Üniversitesi’nde 1 dönem kadar eğitim görmüştür.   İstanbul Kent Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programına katılmış ve akademik süreci başarıyla tamamlamış olup, Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur ile yürütülen ‘Evli Bireyler arasında Cinsiyete Göre Algılanan Cinsel Doyum, Evlilik tipleri ve Algılana ...

Etiketler
Farkındalık
Klinik Psikolog  Serpil Endirlik
Klinik Psikolog Serpil Endirlik
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube