Online terapi / çevrimiçi terapi ve avantajları

Online terapi / çevrimiçi terapi ve avantajları

Birkaç yıl önce, terapi görmek için hasta ve psikoloğun aynı odada, genellikle özel bir muayenehanede veya bir psikoloji kliniğinde birlikte olmaları gerekiyordu. Geleneksel danışmanlık çizgisini kaybetmemiş olsa da, çevrimiçi terapi zemin kazanmaya başladı. İnternetin ve teknolojik aletlerinin hayatımızdaki konumu ile giderek daha erişilebilir hale geldi ve kabul gördü. Kullanımı özellikle yurt dışında yaşayan ve anadilinde danışmanlık almak isteyen insanlar için çok önceden başlamış olsa da sağladığı avantajlar ve etkili olması bakımından online terapinin tercih edilme oranı artıyor.

Market alışverişi, faturaları ödeme, para gönderme, yeme içme ihtiyaçlarının karşılanması dahil birçok ihtiyaç online olarak evden dışarı çıkmaya ihtiyaç duyulmadan karşılanmaktadır. Örnekler çoğaltılabilir. Pek çok hizmet evinizden çıkmadan yapılabilir ve psikoloji bilimi de bu teknolojik sıçramayı takip etmektedir.

Günümüzde online terapi ile sadece internete bağlı bir bilgisayar veya akıllı telefon kullanarak evinizden çıkmadan psikolojik izlemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu tür bir ruh sağlığı terapisi, geleneksel terapi ile aynıdır, tek fark yayınlanma şeklidir. Psikolog, yaklaşık 50 dakika süren haftalık seanslar planlar; hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak az ya da çok olabilir. Dolayısıyla, sabit bir İnternet bağlantınız, çalışan bir mikrofonunuz ve bir kameranız olduğu sürece online danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Çevrimiçi terapinin bazı avantajları şunlardır:

Erişilebilirlik. Online terapi, fiziksel engelleri ve mesafeleri ortadan kaldırır.

Ulaşım, araç temini, trafik vb. faktörlerin ortadan kalkması ile zaman ve maliyet bakımından tasarruf sağlar.

Uygun fiyatlıdır.

Dilediğiniz yerden online olarak katılma imkanı vererek konfor sağlar. Terapi için rahat hissedebilmek önemlidir.

Yoğun tempoda çalışanlar için ofis saatlerinin dışında hizmet alınmasını sağlar. Hayatınıza uygun seanslar planlamanızı mümkün kılar.

Terapistin ofisinde ya da yolda istenmeyen karşılaşmaları engelleyerek mahremiyet kazandırır. Terapiye gittiğinizi ve psikolojik yardım aldığınızı paylaşmak istemiyorsanız size özel gizlilik sunar.

Danışanların yüz yüze konuşmaktan çekindiği birtakım konuları daha rahat konuşabildikleri görülmüştür.

En az yüz yüze terapi kadar etkilidir.

Bu makale 1 Aralık 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Psikolog Gözde Huriye Türel lisans öncesi eğitimlerinin ardından, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversite Psikoloji (İngilizce) Bölümü'nü başarıyla tamamlamıştır. Lisans eğitimi süresinde Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Hizmet Merkezi’nde Stajyer Psikolog olarak görev almıştır. Lisans eğitiminde ekonomik ve sosyal açıdan dezavantajlı çocukları üniversite öğrencileriyle uçurtma şenliğinde buluşturma projesinde proje yürütücülüğü yapmıştır. Yüksek lisans eğitimi Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Anabilim Dalı İstihbarat Araştırmaları Yüksek Lisans Programında devam etmektedir. Yüksek lisans tezinde, kitle psikolojisi ve psikolojik savaş konularına çalışmaktadır. Gözde Huriye Türel çok sayıda bilimsel kongre ve sempozyuma katılım sağlamış olup bilimsel gelişmeleri yak ...

Etiketler
Psikolojik
Psk. Gözde Huriye Türel
Psk. Gözde Huriye Türel
Karabük - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube