Ameliyat Sonrası Dönem

Diyet:

Her hastamıza diyetisyenimiz ile görüşme imkanı sağlanacaktır. Ameliyat sonrası 3 günlük hastanede kalış süreniz boyunca şekersiz, kalorisi düşük, gazsız ve tanesiz sıvılarla besleneceksiniz. Her yarım saatte bir 50 ml‘yi geçmeyecek şekilde sıvı alabilirsiniz.

Taburcu sonrası 1-2. haftalarda sıvı kıvamdaki püre şeklindeki besinlerle besleneceksiniz. ( Domates, yayla,tarhana çorbası, yoğurt vb.)

3. hafta daha koyu kıvamlı püreler yiyebilirsiniz.( Ezogelin çorbası, patates-kabak püresi, az pişmiş yumurta, beyaz peynir, muhallebi vb.)

4. hafta gıdanıza ızgara veya buğulama balık, haşlanmış sebzeler, yumuşak meyveler ekleyebilirsiniz.

Birinci aydan itibaren daha koyu kıvamlı besinlere geçebilirsiniz. Gıdaları iyi çiğneyiniz ve lokmalar arasında en az 30 saniye bekleyiniz.

İlk 1 aydaki ve daha sonraki beslenme programınız diyetisyenimiz tarafından size daha detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

Ameliyat sonrası taburcu ve takip:

Normal şartalar altında ameliyat sonrası 3. Günde taburcu olabilecek duruma geleceksiniz. Taburcu olduktan sonra banyo yapabilirsiniz. 2 hafta araba kullanmayınız. Yarada kızarıklık, akıntı, 38 dereceyi geçen ateş, karın ağrısı, bulantı,kusma olursa doktorunuza haber veriniz.

Ameliyat sonrası takip oldukça önemlidir. Ameliyat en iyi ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz için sadece ilk adımdır. Ameliyat sonrası 12-18 ayda fazla kilolarınızı vermiş olacaksınız.

Püreden katı gıdalara geçişte diyetisyenin tavsiyelerine uymak sorun yaşamamanızı sağlayacaktır. Ameliyat sonrası takip olası vitamin, demir, protein açıklıklarının erken tanısı ve uygun tedavisinin yapılmasını sağlayacaktır. Ameliyat sonrası kontrolleriniz 1. ay, 3. ay, 6. ay ve 1. yılda olacaktır. Daha sonra senelik takipler yapılacaktır.

Ameliyattan sonra 18 ay hamile kalmaktan kaçınınız.

Egzersiz:

İlk hafta evde, daha sonra dışarıda en az 30 dakikalık yürüyüşler yapınız. Egzersiz yapmak kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Eklem problemleriniz varsa 2. Haftadan itibaren yüzebilirsiniz. 2. Aydan itibaren spor salonunda bir eğitmen eşliğinde sıkılaştırıcı egzersizlere başlayabilirsiniz. Bu kas güçsüzlüğü ve sarkmaları en aza indirecektir.

Karşılaşabileceğiniz olası problemler:

Kusma: Hızlı, fazla yemek ve yemeklerle sıvı almak kusmaya neden olabilir. Bu önlemleri almanıza rağmen kusmanız devam ederse doktorunuza haber veriniz.

Kabızlık: Kabızlık probleminiz varsa sıvı alımını arttırmalı ve lifli gıdalarla beslenmelisiniz. Günlük egzersiz yapınız. Demir hapı kullanımı da kabızlığa neden olabilir.

Dumping Sendromu: Bulantı, kusma, ishal, tansiyon düşüklüğü, bayılma, terleme, mide krampları gibi belirtiler görülür. Fazla şekerli gıdaların alınması nedeniyle oluşur. Şeker alımı kısıtlanmalı, yiyeceklerle beraber sıvı tüketilmemelidir.

Halsizlik, Yorgunluk: Sıvı ve protein alımı arttırılmalı, düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Vitamin, mineral, protein eksiklikleri: Saç dökülmesi, bacak krampları, halsizlik nedeni olabilir. Kontroller düzenli yapılırsa erken tanı konularak tedavi edilebilir.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!