Obezite ameliyatı sonrası vitamin ve mineral desteği

Obezite ameliyatı sonrası vitamin ve mineral desteği

Düzenli postoperatif takiplerinizde kan testleri yapıldıktan sonra doktorunuz size çeşitli vitamin destekleri önerebilir. Bu makaledeki bazı noktalar size yardımcı olabilir. Bazı desteklerin gıdalarla birlikte, bazılarının gıdadan önce, bazılarınınsa aç olarak alınması gerekir. 

Vitamin A

25.000 ünite gıdalarla alınır. 15.000 IU Beta-Karotenin 10.000 IU vitamin A ile kombine edilmesi iyi bir fikirdir.Ameliyattan 90 gün sonra vitamin A düzeylerinin kontrol edilmesi önerilir.

Vitamin B12

500 mcg ağız yoluyla gıdalarla alınır. Dilaltında eriyen veya intranasal olarak buruna sıkılan formları da vardır. Doktorunuz tarafından önerilmedikçe 500 mcg/gün'den fazla alınmamalıdır. Ameliyattan 90 gün sonra B12 düzeylerinin de kontrol edilmesi iyi bir fikirdir.

Vitamin B12 iğneleri

Doktorunuz tarafından gerekli görülürse uygulanabilir.

Vitamin D

400 IU tabletlerden günde 3 kez alınır. Gıdalarla birlikte veya öğünlerden hemen sonra alınmalıdır. En iyi sonuçlar suda eriyen tiplerden alınır. 90. gün kontrolünde vitamin D seviyelerine de bakılması önerilir.

Vitamin D enjeksiyonları

Doktorunuz tarafından gerekli görülürse uygulanabilir.

Kalsiyum

Daima doktorunuz tarafından karar verilmelidir. Emilimdeki yarışmayı engellemek için daima gece yatarken alınmalıdır. 90. gün kontrolünde seviyesi kontrol edilmelidir.

Demir

Sıklıkla öğünlerden bir saat önce ya da iki saat sonra kullanılan bir tablet veya bir solusyon yeterlidir. Doktorunuz bunu günde kaç kez almanız gerektiğini belirleyecektir. Su veya meyve suyu ile alınabilir, fakat çay, kahve ve antasidlerle birlikte alınmamalıdır. Bunlar emilimi engellerler. 90. gün kontrolünde seviyelerine bakılmalıdır.

Magnezyum

250 mg'lık bir tablet yemeklerle birlikte veya tok karnına alınmalıdır. Doktorunuz günde kaç doz gerektiğini belirleyecektir. 90. gün vizitinde seviyeleri kontrol edilmelidir.

Potasyum

En iyi sonuçlar micro-K desteği ile alınmaktadır. Bu, elma suyu gibi gıdaların içine ekleyebileceğiniz bir formdur. Kapsül tamamen yutulmamalıdır. Vücut kapsülleri çözündürmekte zorlanabilir. Doktorunuz günde kaç kapsül gerektiğini belirleyecektir. 90. günde potasyum seviyelerinizin de kontrol edilmesi gerekir.

Çinko

Gıdalarla birlikte veya hemen sonra 50 mg çinko tabletleri alınız. Doktorunuz günde kaç doz gerektiğini belirleyecektir. Çinko sulfat tabletlerinde 220 mg çinko sülfat 50 mg çinkoya karşılık gelmektedir. Çinko tabletlerini tolere etmekte zorlanıyorsanız dilinizin altında çözündürmeyi deneyiniz. 90. günde çinko seviyelerinin kontrol edilmesi iyi bir fikirdir.

Unutmamanız gereken bir diğer konu da, kan testi yaptırırken, testten bir gün önce akşamında ağız yoluyla su hariç hiçbir şey almamanızdır. Pek çok hekim, kan testleri alınmadan 48 saat önce tüm vitamin ve mineral desteklerinin kesilmesini önermektedir.   

Op.Dr.Murat Üstün tarafından hazırlanmıştır. Ancak kaynak belirtilmek ve llink eklenmek şartı ile alıntı yapılabilir. 

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Murat Üstün

Op. Dr. Murat ÜSTÜN, 1969 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tıp Fakültesi eğitimini 1992 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise SSK Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yapmış ve 1996 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur. Bu dönemde Türkiye’de yeni yeni başlayan laparoskopik cerrahi konusunda alanında uzman doktorlarla çalışması bu alandaki ilgisini arttırmıştır. 1996-1999 yılları arasında SSK Ankara İhtisas Hastanesi'nde transplantasyon kliniğinin kurulmasında aktif rol almış ve özellikle renal transplantasyon ve laparoskopik cerrahi alanında çalışmalar yürütmüştür. 1999-2001 yılları arasında SSK Zonguldak Bölge Hastanesi'nde çalışmış ve burada ilk laparoskopik cerrahi ünitesini kurararak ameliyathane modernizasyonu ve sterilizasyon prensiplerini çalışmalarında da uygulamıştı ...

Etiketler
Mineral
Op. Dr. Murat Üstün
Op. Dr. Murat Üstün
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube