Nöroinflamasyon

NÖROİNFLAMASYON Nöroinflamasyon, beyin veya omurilikte oluşan hasara karşı gelişen inflamatuar yanıt olarak nitelendirilir.

Nöroinflamasyon

Nöroinflamasyon, beyin veya omurilikte oluşan hasara karşı gelişen inflamatuar yanıt olarak nitelendirilir. Bu inflamatuar yanıt doğuştan gelen ve spesifik olmayan yaşam boyu santral sinir sistemini koruma amacıyla mikroglia ve astrosit hücrelerin bu süreci yönetmesiyle devam eder. İnflamasyon yani yabancı maddenin varlığına tepki, fiziksel, kimyasal, biyolojik ajanlar veya sindirilmemiş besin atıkları gibi yabancı etkenler devamlı halde vücuda temas etmesiyle kronik olarak başlamış olur. Nöroinflamasyonun  immün, fizyolojik, biyokimyasal, nörolojik ve psikolojik açıdan birçok sonuçları vardır .

 

Bu makale 7 Şubat 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Nurettin Şahinli

Kırıkkale’de doğdu. Kısa bir süre sonra İstanbul’a yerleşti. İlk ve Ortaöğrenimini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Ülkü ADATEPE’nin adı verilen Anadolu yakasında bulunan bir okulda tamamladı. Lise yıllarında okul öğrenci meclisi başkanlığı ve ilçe öğrenci divan başkanlığı görevinde bulundu. Yükseköğrenimini Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde Gıda İşleme Bölümü Gıda teknolojisi programında ön lisansını 2014’te aldı. Daha sonra lisansını Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde 2017 yılında tamamladı. ATAENFORMA tarafından düzenlenen 150 yetkilendirme eğitimini tamamlayarak 150 19011:2011 OHSAS 18001:2007 150 9001:2008 ve 22000:2005 HACCO Belgelerini almaya hak kazanmıştır. UNİAKADEMY INSTİTUTE tarafından eğitimlerde gösterdiği üstün başarıdan dolayı adına sekiz uluslararası geçerlili ...

Etiketler
Nörolojik bulgular
Dyt. Nurettin Şahinli
Dyt. Nurettin Şahinli
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube