Emzirme döneminde tercih edebileceğiniz en iyi 10 besin !!

Emzirme döneminde tercih edebileceğiniz en iyi 10 besin !!

Anne sütünün mucizevi etkilerini, içeriğini ve bebeklerimiz için vazgeçilmez bir besin olduğunu hepimiz biliyoruz :)  Bu mucizevi besinin kalitesini ve miktarını arttırmak için ise emziren annelerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.

İşte bu dönemde mutlaka tüketmeniz gereken en iyi besinler:

1. Su: Anne sütünü arttırmanın en temel yolu, sıvı alımını arttırmaktır! Anne sütünün % 87’si sudur bu da demek oluyor ki işe bol su içerek başlamamız gerekir. Günde en az 3 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Süt, ayran, kefir ve şekersiz komposto gibi besinler sıvı tüketiminize destek olur!

2. Yumurta: En iyi protein kaynağı olan yumurta, zengin aminoasit örüntüsüyle ve demir içeriğiyle anneler için günlük tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Haşlanmış olarak ( ortalama 8-12 dakika ) tercih edeceğiniz yumurtanızı kahvaltınızda ve salatalarınızda kullanabilirsiniz.

3. Süt ve Süt Ürünleri: Kalsiyuma olan gereksinim emziklilik döneminde artarken, annenin bir gün boyunca salgıladığı süt yaklaşık 250 mg civarında kalsiyum içermektedir. Kalsiyumdan zengin olan bu grubu düzenli tüketimle süt salınımınıza katkıda bulunabilirsiniz.

4. A Vitamininden Zengin Besinler: Ispanak, kara lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri fitoöstrojenler ile süt miktarını arttırır. Ayrıca kalsiyum, demir, folat ve vitamin A içeriğiyle de zengin olan bu besinler süt kalitesinin artmasınada yardımcı olurlar. Koyu yeşil yapraklı sebzeleri gün içerisinde salata veya sebze yemeği olarak tercih edebilirsiniz. A Vitamininden zengin havuç ve kayısı gibi besinleri de beslenme programınızda sık sık bulundurmaya çalışın.

5. Yağlı Tohumlar: Ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar; elzem yağ asitleri, protein miktarı, kalsiyum, magnezyum ve diğer minerallerden oldukça zengindir. Bu besinleri ara öğünlerinizde veya sabah kahvaltılarınızda tüketerek bebeğinizin gelişimini destekleyebilirsiniz.

6. Kuru Meyveler: Kuru hurma, kuru dut, kuru incir gibi besinler süt miktarının artmasına yardımcı olurlar. Ayrıca kalsiyum gibi çeşitli minerallerden ve lif bakımından oldukça zengindirler. İçerdikleri şeker miktarını göz önüne alarak, önerilen porsiyonlarda ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

7. Rezene: Anne sütü salınımı için gerekli olan östrojen ve prolaktin hormonlarının üretimini arttırıcı etki gösterir. Ayrıca annelerdeki gaz sancılarını da azaltmada oldukça etkilidir. Günde 2 fincan içerek hem bebeğinizi hem de kendinizi rahatlatlatabilirsiniz. Dikkat: Bitki çaylarını önerilen miktarlardan fazla tüketmeyin!

8. Balkabağı: Beta Karoten içeriği oldukça zengin olan balkabağını hem sütünüzü arttırmak için hem de tatlı ihtiyacınızı karşılamak için tüketebilirsiniz. Balkabağınızın üstünü tahin ve cevizle süsleyerek süt arttırma etkisini ve lezzetini daha da arttırabilirsiniz.

9. Buğday: Emzikli annelerin süt salımını artırmasına yardımcı olan bir besindir. Buğdayı yemeklerinizde kullanabilirsiniz veya Buğdayı süt ile pişirip bal ile tatlandırdığınızda sağlıklı bir tatlı ile tatlı ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

10. Baharatlar: Tarçın, fesleğen, nane, susam. Yemeklerinizin ve içeceklerinizin içerisine ilave ederek süt üretimine katkıda bulunabilirsiniz.

Huzurlu ve bol sütlü günler :)

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Meltem ERDAĞI, lisans eğitimini Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde tamamlamış ve Diyetisyen unvanı almıştır. Mesleki çalışmalarını kurucusu olduğu Fit Form Beslenme Eğitimi Ve Diyet Danışmanlığı Merkezi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Yumurta
Dyt. Meltem Erdağı
Dyt. Meltem Erdağı
Ankara - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube