“Diyetisyene gittim, spor denedim, egzersiz yaptım; evet kilo verdim ama bıraktığımda verdiğim kiloları fazlasıyla geri aldım” diyenlerin son seçeneği olan obezite cerrahisinde, gelişen tıp imkanları güvenli ve konforlu tedavi sağlıyor.

KİMİ YÖNTEMLER GERİDE KALDI

Obezite cerrahisi 1960’lardan beri uygulanan, son 10-15 yılda laparoskopik cerrahinin konforu ve güvenliği sayesinde de giderek yaygınlaşan bir tedavi yöntemidir. Bu evrimsel süreçte farklı tekniklerin uzun dönem sonuçları, süreçte bazı yöntemleri öne çıkarmış, kimi yöntemleri de geride bırakmıştır.

MİDE HACMİ KÜÇÜLÜYOR

Son yıllarda uygulanan Slevee Gastrektomi yöntemi sonrası demir ve kalsiyum eksikliklerinin görülmemesi, takip kolaylığı, günümüzde en popüler yöntem olarak yerini almasını sağlamıştır. Slevee Gastrektomi sadece restriktif yani sınırlayıcı bir yöntemdir. Bu yöntemde mide hacmi küçüldüğü için tüketilebilen gıda miktarı azalır. Buna bağlı olarak kilo kaybı ve diğer metabolik değişiklikler ortaya çıkar.

HANGİSİ DAHA ETKİLİ?

Gastrik By Pass ameliyatı ise hem restriktif yani sınırlayıcı hem de malabsorbtif (emilimi bozucu) bir yöntemdir. Yani hem alınan gıda miktarı azalır hem de gıdaların emildiği barsak uzunluğu azaldığı için tüketilen gıdaların emilimi de azalmış olur. Bu nedenle Gastrik By Pass ameliyatı özellikle şeker hastalarında daha iyi sonuç vermektedir.

Günümüzde sıkça sorulan sorulardan biri de Tüp mide ve Gastrik By Pass ameliyatlarının kilo vermedeki yönlerinin yani; fazla kilo kaybının Gastrik By Pass’ ta , Sleeve Gastrektomi’ den (tüp mide) bir miktar daha mı etkili olduğu sorudur. Ancak arada dramatik bir fark yoktur.

Tüp mide ameliyatı sadece mideyi içeren bir yöntemdir, Gastrik By Pass ameliyatında ise barsaklarda da cerrahi işlem gerçekleşir. Bu nedenle Gastrik By Pass prosedürü cerrahi açıdan daha zor, cerrah açısından öğrenilmesi daha uzun, ameliyat sonrası dönemde de risklerin bir miktar daha fazladır.

EN İYİ YÖNTEM HASTAYA GÖRE DEĞİŞİR

Herhangi bir yönteme en iyi demenin doğru olmadığı bir gerçektir, çünkü bu konuda hastanın yaşı, BMİ değeri, beslenme alışkanlıkları, metabolik durumunu göz önünde bulundurulacak bir çok unsur vardır.

Obezite cerrahisi uygulamalarında en popüler ya da cerrahın uygulamak istediği yöntem değil, hekimin hastayla konuşarak ve konu ile ilgili yeterli bilgilendirmesi yapıldıktan sonra hasta ve cerrahın birlikte karar vereceği yöntem uygulanması uygundur.


Kırklareli Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!