Fistül!!

Fistül!!

Perianal Fistül Nedir ?

Makat içerisindeki kalınbarsak ile deri arasında daha önceden oluşmuş absenin sebep olduğu anormal bağlantıya makat fistülü ya da anal fistül adı verilir. Anal fistül oluşumunun ilk evrelerinde genellikle zararlı olmaz fakat ilerleyen zamanlarda ağrı ve akıntıya sebebiyet vererek rahatsızlığa neden olabilir.

Perianal Fistül Belirtileri Nelerdir ?
Anal fistülün bir çok belirtisi olabilir. En yaygın belirtiler ise şunlardır.

Makat bölgesinde ağrı

Makat bölgesinde akıntı

Kanlı dışkılama

Makat bölgesinde kaşıntı

Makat absesi

Perianal Fistül Tanısı 
Anal fistül hastalığının teşhisi için hastanın anal bölgesi incelenir. Ayrıca daha net teşhis ve tanı yapılabilmesi adına anoskopi yardımıyla anal kanal gözlemlenir. Birden çok ve karmaşık olan fistüller fistülografi adı verilen özel bir röntgenle teşhis edilebilir.  Eğer daha evvel sindirim sistemi hastalığı söz konusu ise sigmodoiskopi ve kolonoskopi testine ihtiyaç olabilir.

Ayrıca endorektal ultrason (ERUS) ve Pelvik MR’da bölgenin değerlendirilmesinde son derece faydalıdır.

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Hakan Yanar, 1971’ Denizli’ de doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Denizli’de tamamlamıştır. 1988’de üniversite sınavına girmiş ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazanmıştır. Cerrahi stajyerliğini University of Colorado Health Science Center, Denver Colorado’ da tamamlamıştır. 1995 -1996 yılları arasında Isparta’da mecburi hizmetini yapmıştır. Askerlik hizmetini ise 2000 yılında Tunceli’ de yerine getirmiştir. 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisas eğitimine başlamış ve 2001 yılında ihtisasını “Kolon anastomozlarında skar dokusu oluşumu ve latirojen ilaçların etkisi” isimli tezi ile tamamlayarak Genel Cerrahi Uzmanı unvanını almıştır. 2006 – 2007 yılları arasında tam 1 sene University of Southern California Medical Center, Department of General Surgery, Los Angeles, ...

Etiketler
Anal fistül
Prof. Dr. Hakan Yanar
Prof. Dr. Hakan Yanar
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube