Merhaba sevgili okurlarım, huzur, mutluluk ve sevgide bolluk bereketiniz bol olsun diye başlamak istiyorum bugünkü yazıma.

Sürekliliği devam eden mutlu ve sağlıklı ilişkiler insanın zihnini meşgul etmez. Zaman içerisinde zemin haline gelirler. Bir kumandanın çalışmasını sağlayan bir pil gibi insanı hayatını doyasıya yaşaması konusunda destekler. Kumandanın pilini sürekli kontrol ederse bir insan –bu o kişinin hayatını simgeler-birey keyif alamaz. Pilin şarj olması yeterlidir, çünkü tamire ihtiyacı yoktur. Yani ilişkinin de zamana ve bakıma ihtiyacı vardır sadece. Ve sağlıklı bir bireyin mutlaka sürekli olarak sağlıklı olan ailelerden geldiği söylenemez. Hayattaki zorluklar ile iyi baş edebilen, kendini çabuk toparlayabilen insanların yaşam içinde başarılı oldukları bir gerçektir. Ama sağlıklı aile ortamında yetişen insanlar, daha üretkendirler.

İnsan hayatında kime aşık olacağını seçemez. Ancak kiminle vakit geçireceğini ve kime bağlanacağını belirleyebilir.
Fakat günümüzde ,insanlar evliliği bir kutu gibi görmeye yönlendiriliyor. Önce bir eş seçiliyor, sonra bir kutunun içine iniyorlar. Kutuya yerleşebildikten sonra ise kutu arkadaşlarına ilk kez yakından bakıyorlar. Aşkın gözü kördür olayı bitiyor, gözünü açma olayı başlıyor. Eğer insan gördüklerinden hoşnut kalırsa kutuda kalıyor, hoşnut kalmazsa,kutudan dışarı tırmanıp yeni bir eş bulmak için keşfe çıkılıyor. Ve mağlesef mutsuz bir evlilik için en yaygın çözüm,boşanarak daha iyi olacağı umulan yeni eşle yeniden başlamak oluyor. Ve problem çözülmediği sürece döngü ya bu şekilde oluyor yada mutsuz insanlar…

O halde aşk ile beraber ilişki kurma konusun da- insanlar birbirine karşı nasıl davrandığı,iletişim kurduğu ve beraber nasıl kararlar aldığı ile ilgili bir durum –oluşuyor. Bu da aşktan daha fazlasına ihtiyaç duyulması gerektiğini, farklı konuları birbirine karıştırmayıp yeni sorunlara yol açmamak gerekiyor.

Aşk ve nefret bir arada vardır. Sevdiğine karşı yoğun öfke duyulması anormal değildir. İnsan kendini sevgiye ve yakınlığa açtığı zaman aynı zaman da incinmeye ve hayal kırıklığı yaşamaya açık hale gelir.. kötüleri telafi eden olması gerektiği kadar iyi yoksa, bu konuyu konuşmalı,akışına bırakmalı ya da göz ardı edebilmelidir.

Mutlu ve Sağlıklı İlişkinin Reçetesi

Benliğinizi ve öz saygınızı geliştirin
Bireyleşme düzeyinizi yükseltin
Aşırılıktan kaçının
Güven oluşturun
Gerçekci olun
Atılgan iletişim üslubunda olun
Birbirinin farklılıklarını kabul edin
Birlikte karar alın ve sorun çözün
Birlikte ve yalnız başına kaliteli zaman geçirin
Verici olun ve iş birliği yapın
Uyumlu ihtiyaçlara ve değerlere sahip olun
Ortak vizyona sahip olun
Arkadaşlarınız ile ilişkilerinizi sürdürün
Sevgi ile mutlu kalın…


Adana Aile Danışmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!