Anatomik olarak klitorisin üst kısmında kalan, leğen kemiğinin pubis kısmının üzerini örten ve tümsek halinde olan tüylü bölüme mons pubis denir. Özellikle kilo alımıyla beraber bazı hastalarda bu bölgedeki cilt altı yağlı doku artar ve aşağı doğru sarkar. Bu durumda da dışarıdan veya bikini üzerinden görünebilen kozmetik açıdan hastaları rahatsız edebilen görüntüler ortaya çıkar. Monsplasti bu bölgenin bozulan anatomisinin tekrar normal hale getirilmesi işlemidir.

Kimlere yapılabilir?

Kabaca bu görüntüden rahatsız olan her hastaya yapılabilir. Ameliyat tek başına veya hastanın ihtiyacına göre başka bir ameliyatla kombine olarak yapılabilir. Örneğin karın germe ameliyatı veya labioplasti ile beraber yapılabilir.

Ameliyatta neler yapılır?

Eğer hastanın mons bölgesinde sarkma veya cilt fazlalığı yok ise sadece liposakşın ile bölgenin cilt altı yağlı dokusu azaltılarak işlem sonlandırılır. Beraberinde cilt fazlalığı veya sarkma da varsa sezaryen izi bölgesine uyacak bir kesi yapılarak hem cilt fazlası çıkarılır hem de fazla yağlı dokular çıkarılarak mons yukarı doğru askılanarak deformite düzeltilir. Ameliyat izi bikini içerisinde planlanır. İlerleyen dönemlerde buradaki iz de bazı önlemlerle gözle görünmeyecek hale getirilir.

Ameliyat sonrası bakım nasıldır?

Hastalar aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. İki hafta kadar hafif baskılı bandaj yapılır. İkinci günde banyo yapılabilir. İlk bir haftada günlük yaşantıya dönülebilir. İkinci haftadan itibaren denize girilebilir. Bir ay cinsel perhiz önerilir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!