Estetik cerrahi ameliyatı sonrası bakım nasıl olmalı?
Estetik cerrahi ameliyatı sonrası bakım nasıl olmalı?

Estetik ameliyatlar sonrası bakım bazı hassas girişimlerin sonucunu etkileyecek kadar önemli olabilmektedir. Size estetik cerrahınızın verebileceği farklı önerileri olabilir. Doğru olan da sadece kendi uzmanınıza tam olarak uymanızdır. Bu öneriler uzmanlar arası farklılıklar gösterebilir.
Tüm estetik cerrahi müdahaleleri kişiye özel planlandığı gibi bakımı da mutlaka kişiye özel olmalıdır. Her durum için ayrı ayrı düşünülmeli ve hareket edilmelidir.
Dünya genelinde en sık yapılan estetik cerrahi girişimi meme büyütme ve liposuction olup ülkemizde burun estetiği ilk sırayı almaktadır.
Tüm ameliyatların ortak özelliği sonuç açısından belli bir zaman dilimine ihtiyaç duyulduğudur. Göz kapağı estetiklerinde ortalama 1 ay yeterli olabilmekte ancak meme estetiği veya karın germe gibi vücut kontur verici ameliyatlar sonrası ise en az 6 ay beklenmelidir.
Vücut şekillendirme ameliyatları meme estetiği, liposuction ve karın germe, yağ enjeksiyonu, çene ilerletme gibi geniş bir yelpazede ele alınabilir. Hepsinde ortak nokta kişilerin bu ameliyatlar sonrası en az 2 ay ağır egzersiz yapmaması gerektiğidir. Meme büyütme-küçültme sonrası göğüs kafesi kaslarını çalıştırıcı ile ağır kaldırma-çekme-uzanma hareketlerden kaçınılmalıdır. Karın germede eğer kaslar ortada birleştirilmiş yani iç korse yapıldı ise 2 aylık dikkat süresi 3 aya uzatılabilir.
İlk günlerde protein ağırlıklı ve C vitamin içerikli gıda, bol sıvı tüketimi yara iyileşmesi dönemince sıklıkla önerilmekte olup sigara içimi, uyku düzensizliği ve sedatif yani hareketsiz bir yaşam kısa ve uzun dönem sonuçlar için istenmez. Sigara içiminin ameliyat sonrası bırakılmaması yara dudaklarında beslenme bozukluğuna yol açmaktadır. Bu da hastanın yara bakımını gerektirdiği gibi ikinci bir ameliyatı da planlamaya neden olabilir.
Meme estetiği sonrası sporcu sütyenlerinin en az 1 ay; liposuction ve karın germe sonrası ise giyilecek korselerin 1- 3 hafta durması gereklidir. Bunlar aynı zamanda aşırı ödemin inmesine de yardımcı olacaktır. Bize en çok sorulan soruların başında yazın estetik ameliyat olunup olunamayacağıdır. Estetik ameliyatlarda artık mevsimsel sıkıntılar ortadan kalkmıştır. Daha önceleri korse giyilmesinin yaz sıcağında yaratabileceği rahatsızlıklardan dolayı yaz mevsimlerinde ameliyattan kaçınılmaktaydı. Artık günümüzde her yerde klima bulunmaktadır. Hasta konforunu ortak yaşam alanları gibi hastane komplekslerinin özel bakımları ve alanları da arttırmıştır. Hatta ekip olarak biz en çok ameliyatımızı yazın yapmaktayız.
Bizim yine ekip olarak çok sık yaptığımız ve tecrübeli geniş katılımlı uzman ekiplerin ortaya çıkması ile son zamanlarda artan kombine ameliyatlar sonrası bakım ayrı bir önem arz etmektedir. Şöyle ki, aynı seansta birden fazla cerrah ve konusunda özel eğitilmiş yardımcı cerrahi ekip ile meme, karın, kol ve bacak estetiği, çoğu durumda yüz estetiği bile yapılabilmektedir. Bu hastaların ameliyat sürelerinin kısalığı çok önemlidir. Aynı gün yürütülmeleri, ertesi gün taburcu olmaya hazır hale getirilmeleri gerekmektedir. Kombine ameliyatlarda çoğu zaman birden fazla dren konulmaktadır. Bu drenlerin bakımı ile yara pansumanlarının steril şartlarda yapımı ayrı bir önemli konudur. Gün aşırı uzman kontrolü şarttır.
Liposuction tek başına yapıldığı gibi kombine girişimlerde destek amaçlı vücut şekillendirme uygulamalarından biridir. Liposuction kilo verdirmez ancak bedeni inceltebilir ve vücudun yağ ile oluşan çıkıntı yerlerini ortadan kaldırabilir. Uygulama sonrası ilk 6 hafta diyet ve spora dikkat edilmelidir. Günde en az 30 dakikalık yavaş yürüyüşe hemen başlanmalı, gelecek haftalarda bu süre arttırılmalıdır. Hekiminizin uygun gördüğü zamanda ağır egzersizlere spor hocalarının gösterdiği şekilde başlanılmalıdır. Liposuction ile yüzeyel yağ dokuları alınmaktadır, derin olan ve organları koruyan yağ dokuları ise almak olanaksızdır. Kilo alımı olursa vücut çıkıntıları bir daha olmaz ama derin yağ hücrelerinin hacimleri artacağı için genel bir kilo alma hali, düzensiz yağlanma görülebilir. Unutulmamalıdır ki, az bir sürede yağ hücre sayısını liposuction gibi mekanik olarak azaltan herhangi kabul görmüş yöntem de yoktur.
Ameliyat kesilerinden kalan izler önceleri pembe renkte olacaktır. Genellikle ince çizgi şeklinde bir iz kalır. Bu izler 6-12 ay içinde rengi açılır, giderek belirginliği azalır. Şu unutulmamalıdır ki, kalacak izlerin rengi ve kalınlığı, hatta kabarabilmesi (hipertrofik skar) kişinin doku ve genetik durumu ile alakalıdır. Esmer cildi olanlarda daha belirgin izler beklenmektedir. İzler için yapılacak tek uygulama günde en az 4-5 defa elinizi 5 dakika üzerinden kaldırmamak sureti ile yuvarlak, hafif baskılı masajlardır. Bunun 4-5 ay kesintisiz devam etmesi gerekmektedir, güneşten de korunmalıdır. İzi kaybedici veya kabarmış izlerin tamamen tedavisi bugün itibari ile mümkün değildir. Cerrahi veya medikal bir uygulama yoktur. Başvurulabilecek tek yol kesi sonrası iyileşme döneminde masaj, güneşten korunma ve yatkın vakalarda iz kabarmasının önlenmesi amacı ile baskı (baskı giysileri veya silikon uygulama) uygulamasıdır.
Özellikle, göğüs kafesi veya karında kaslara müdahale edilmişse hava değişikliklerinde sızlama tarzı ağrıların olması normaldir. Bu dönemlerde anlık ağır hareketlerden sakınılmalıdır. Yine bayanlarda regl dönemlerinde meme cerrahisi sonrası aşırı hassasiyet de görülebilmektedir.
Tüm ameliyatlarda revizyon ameliyatı ihtiyacı olabilmektedir. Estetik cerrahi uzmanınızın önerilerini yerine getirmez iseniz revizyon ihtiyacı kaçınılmaz olabilmektedir. Örneğin burun ameliyatlarında revizyon ihtiyacı oranı Amerika’da %7-14 arasındadır.
Komşu zorlaması ile yapılan hareketler, alınan ilaçlar veya ne yazık ki sayıları her geçen gün artan merkezlerce mucize olarak sunulan medikal uygulamalardan kaçınılmalıdır. Tek yetkin kişi ameliyatınızı yapan hekimdir.

OP. DR. GÖKHAN ÖZERDEM
ESTETİK VE PLASTİK CERRAHİ UZMANI


Antalya Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!