Burun estetiği günümüzde hem kadın hemde erkeklere en çok uygulanan ameliyattır.18 yaşından sonra yapılmaya başladığından olgunluk çağında hemen her yaşta yapılmaktadır.

Burun ameliyatı konusunda tecrübe arttıkça sonuçlar daha başarılı olmakta ve bu ameliyata talepte gittikçe artmaktadır. Kişiyi (hastayı) doktora getiren sebep sadece burnun görünümüne ait bozukluk olabileceği gibi beraberinde burun içinde nefes alma problemlerine neden olan deviasyon (kemik eğriliği) ve konka hipertrofiside (burun içi yumuşak yapıların büyüklüğü) bulunabilir.Burun yapı bozukluğunu yapan başlıca sebepler geçirilmiş kazalar, düşmeler, çarpmalar olabilmekle birlikte burun şekli çoğunlukla yapısaldır ve hastaların geçmişinde kaza benzeri olaylar yoktur.

Burun ameliyatı planlanırken hem fonksiyonel hemde estetik (kozmetik) amaçlı düşünülmelidir yani hem nefes alma sorunu ortadan kaldırılmalı hemde burun şekli arzu edilen hale getirilmelidir. Bu sayede iki işlem bir arada yapılarak çeşitli avantajlar sağlanır. Burun nefes yolunun açılması ile hastanın ağızdan nefes alması ortadan kalkar,horlama varsa genellikle düzelir ve sinüzite neden olan birinci sebeb ortadan kaldırılmış olur.

Burun estetiği düşünen kişinin öncelikle yüz yapısı değerlendirilmelidir. Alın yapısı,elmacık kemiklerinin çıkıklığı, çenesinin uzunluğu, yüzünün genişliği gibi yüzü oluşturan bölgelerin özellikleri dikkate alınarak yeni burun yapısı oluşturulmalıdır. Her yüze aynı burun yapısının uygun olmayacağı aşikardır, benzer şekilde resimlerden, dergilerden elde edilen burun yapısının hastanın yüzüne yakışmayabiceği veya bu şekli oluşturmanın her hasta için mümkün olmayabileceği bilinmelidir.

Burun estetik ameliyatından sonra yeni oluşan burun şekli hem doğal bir görünüme sahip olmalı hemde kişinin yüzüne yakışmalı ve ayrıca estetik ameliyat geçirmiş olduğudu anlaşılmamalıdır. Öyleki birçok hastam çok yakın olmayan arkadaşlarının kendisinin ameliyat geçirdiğini anlamadıklarını söylemektedirler ki bu da hoşa giden bir durumdur.Yani hem arzu edilen güzel bir burun yapısına sahip olacaksınız hemde yüzünüzde çok kişinin anlamıyacağı kadar doğal duracak,hedef bu olmalıdır.

Burun estetiğinde genel olarak tercih edilen iki yöntem vardır,bunlar kısaca 'Açık' ve 'Kapalı' yöntemler olarak ifade edilmektedir. Kapalı yöntemde tüm ameliyat burun içinden yapıldığı için deride hiçbir ameliyet izi kalmamaktadır.

Burun ameliyatı hastaları genelikle hastanede bir gün tutulmakta, çok sayıda hastam da aynı gün eve gitmektedir. Hastaların karşılaştığım en büyük korkusu burun içine konan tamponların ağrı yapacağıdır,ancak bazı hastalarıma hiç tampon gerekmemektedir ve tampon gereken hastalara yeni nesil yapışmaz silikon tamponlar tercih ettiğimden bu korku boşa çıkmaktadır. Burun ameiyatından sonra bir hafta kadar süre ile burun sırtına plastik (alçı yerine) şekil vericiler kullanılmaktadır. Bu bir hafta süresi içinde göz etrafında oluşabilecek şişlik ve morluklarda kaybolmaktadır. Bu nedenle rinoplasti hastalarım bir hafta sonra çalışabilmektedirler.

Burun estetiği ile birlikte, çenenin büyüklüğü veya küçüklüğü değerlendirilerek bunların orantısını sağlamak amacı ile çene büyütme veya küçültme ameliyatı yapılabilir. Bu sayede daha orantılı bir yüz yapısı sağlanmış olur.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!