Modern çağın getirdiği hareketsizlik obeziteye zemin hazırlıyor
Modern çağın getirdiği hareketsizlik obeziteye zemin hazırlıyor

Modern çağın getirdiği gelişmelerin insanlara sunduğu rahatlık , çağımızda morbid obezite denen aşırı kilo alımına ve buna bağlı bir çok hastalığın görülme sıklığında artışa sebep olmaktadır. Toplumda kilo alımının artışı ile hareketlilik azalmış ve bir kısır döngü içine girilmiştir. Sağlık Bakanlığı araştırma sonuçlarına göre toplumumuzun %71.9’unun hareketsiz yaşadığı belirlenmiştir.

Bu kısır döngünün kırılması için hayatımıza yerleştirebileceğimiz en kolay aktivite yürüyüştür. Yürüyüş, tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen aktivitedir. Örneğin gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir kaç durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır. Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.

Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın beş günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.

5-17 yaş grubu için ise kalp damar hastalıkları, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon durumuun azaltılmasının sağlanmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.
Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir.


Adana Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!