Mmpı testi

Mmpı testi

Minnesota çok yönlü kişilik envanteri; kişinin kişilik özelliklerini ve herhangi bir psikolojik sorununu olup olmadığını saptamada kullanılmaktadır. Bu test kişilik özelliklerini belirlemede kullanılan kişilik envanteri ve kişilik analiz testi olarak geliştirilmiş bir psikolojik test olma özelliğine sahiptir. Merkezimizde MMPI testi uygulayıcısı sertifikasına sahip uzmanlar tarafından uygulanmaktadır.

MMPI Kişilik Testi Hangi alanlarda ve kimlere uygulanır?

MMPI kişilik testi yaygın olarak psikiyatri kliniklerinde şu teşhisleri koymada kullanılır:

Depresyon,

Hipokondriazis (Hastalık hastalığı),

Histeri (Konversiyon),

Psikotik sapma,

Kadınlık-erkeklik (cinsel tercih ve eğilimler),

Paranoya (Şüphecilik),

Psikasteni (Saplantı-Takıntı),

Şizofreni, Hipomani (Duygu durum bozukluğu, öfke patlaması gibi),

Sosyal içe dönüklük (çekingenlik).

Bu hastalık tanıları dışında hangi alanlarda uygulanabilir?

Bireylerin aile problemleri,

Öfke ve kaygı sorunları,

İşle ilgili sorunlar,

İnsanlar arası iletişimde yaşanan sorunlar,

Özgüven,

Anti sosyal özellikler

Sağlıkla ilgili endişeler düşünceler gibi hastalık dışındaki psikolojik özelliklerde de değerlendirilebilmektedir.
16 yaşından büyük herkese uygulanabilir.

MMPI Kişilik testi Hastalık tanısı dışında ne için kullanılır?

MMPI çok yönlü kişilik envanteri sadece hastalık veya psikolojik sorun olup olmadığını ölçen bir test değildir. Uygulanan testte kişinin psikolojik sorunlarının olup olmadığının tespitinin dışında genel olarak kişinin nasıl biri olduğunu belirleyebilmekte, uygulanan kişinin normal kişilik özelliklerini de ortaya çıkartabilmektedir. Bu kapsamda evlenmeyi düşünen çiftlerin birbirine kişilik olarak uygun olup olmadığını belirlemekte ya da işe alımlarda işe uygunluğu belirlemekte de kullanılabilmektedir.

MMPI psikiyatri kliniklerinde hastalıkların geniş bir yelpazede değerlendirilmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir kişilik testi ve ölçüm aracı olmakla birlikte kişilik özelliklerini de ölçmede etkili olduğu için sıklıkla şu alanlarda da kullanılır. Yüksek öneme sahip ve üst düzey kamu görevlilerinin seçimi,

Polis memuru alımları ve birim değişikliklerinde yapılacak seçimler

Nükleer santral personeli

İftaiye personeli

Hava yolları personeli ve pilotlar, hava trafik kontrolleri

Devlet büyüklerinin koruma ve danışmanları

Cezai ve hukuki ehliyetin olup olmadığına yönelik tespit yapılacak kişiler

Adli yargı adaylarını değerlendirme ve seçme

Bilimsel araştırmalarda

Evlilik öncesi uyum düzeyini belirlemede dünyada güvenle uygulanan bilimsel bir testtir.

MMPI Kişilik testi iş yerlerinde hangi amaçla uygulanır?

MMPI kişilik testi, işe alımlarda uygulanan testler arasında en güvenilir olanıdır; MMPI testi ayrıca yeni eleman alımlarında ya da mevcut çalışanlar üzerinde kişinin göreve uygunluğunun değerlendirilebilmesi ve gelişim alanlarının belirlenebilmesi amacıyla da büyük şirketler tarafından kullanılmaktadır. Kişilik testi işletme içinde personelin verimli olacağı alanları saptamak, personelin motivasyonunu sağlamak, personeli yönlendirmek, ilgi alanlarını tanımak, zayıf yönlerini saptamak, eğitim ihtiyacını tespit etmek amacıyla da kullanılabilir.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Kl. Psk. Furkan Kaya Furkan Kaya, Mersin’de klinik psikologtur. Bireysel, Çift , Aile ve Çocuklara danışmanlık hizmeti vermektedir. Anksiyete bozuklukları (panik bozukluk, yaygın anksiyete, kişilik bozuklukları(borderline, histriyonik ,narsistlik, çekingen, obsesif kompulsif, bağımlı), duygu durum bozuklukları(depresyon, bipolar bozukluk), yeme bozuklukları(tıkınırcasına yeme, anoreksiya, bulumia) , ilişki sorunları, cinsel sorunlar gibi bir çok psikolojik sorunlarla ilgili çalışıyor. EMDR, Hipnoterapi, Bilişsel Davanışçı Terapi , Psikanaliz gibi birçok terapi yöntemi uygulamaktadır. Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunudur. Üsküdar Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programını tamamladıktan sonra profesyonel bir spor kulübünde spor psikoloğu olarak ve özel bir hastanede klinik psikolog olarak çalışmıştır. D ...

Etiketler
Psikolojik
Uzm. Kl. Psk. Furkan Kartal KAYA
Uzm. Kl. Psk. Furkan Kartal KAYA
Mersin - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube