Mide kanseri hakkında bilgilendirme

Mide kanseri hakkında bilgilendirme

Mide Kanseri nedir?

Mide kanserinin oluşum sebepleri tam olarak bilinmemekle birlikte midedeki normal hücrelerin anormal hücrelere dönüşüp kontrolsüzce çoğalmasıyla çıkar. Genellikle 50 yaş üzerinde ve erkeklerde daha sık olarak görülür.

Mide kanserinin belirtileri nelerdir?

Mide kanseri genelde erken evrede herhangi bir belirti vermez. Ancak neden olduğu belirtiler şunlardır:

● Kilo kaybı

● Karın ağrısı (özellikle göbek üst kısmı)

● Yutma güçlüğü

● İştahsızlık ya da erken doyma

● Bulantı

● Yorgunluk veya nefes darlığı ( genellikle kansızlık nedeni ile)

Mide kanseri dışındaki hastalıklarda da tüm bu semptomlar görülebilir.

Mide kanseri tanısı için hangi testler yapılıyor?

Endoskopi (üst gastrointestinal sistem) – Mide kanseri için en sık yapılan testtir. Bu test sırasında, kameralı ince bir tüp ağızdan mideye ilerletilir. Yemek borusu, mide ve ince bağırsağın içeriden görüntülenmesi sağlanır.

Biyopsi – Endoskopi sırasında, midenin anormal görünümlü bir bölgesinden küçük bir doku örnekleri alınır ve mikroskop altında incelenir.

Kan testleri

Görüntüleme yöntemleri – Bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MR) vb. testler, vücudun iç kısmının resimlerini oluşturur.

Ayrıca mide biyopsisi, nefes testi, kan testi veya diğer laboratuar testleri ile ‘’Helicobacter pylori’’ enfeksiyonu da kontrol edilmelidir. Çoğu zaman herhangi bir soruna yol açmayan bu enfeksiyon, bazı insanlarda mide ya da oniki parmak bağırsağında “ülser” adı verilen açık yaralardan kansere kadar ilerleyebilen durumlar oluşturabilir.

Mide kanseri için risk faktörleri nelerdir?

Mide kanseri için tipik risk faktörleri arasında genetik yatkınlık, mide ameliyatı geçirmiş olmak, diyet faktörleri, düşük mide asidine sebep olan durumlar ve H. Pylori enfeksiyonu bulunmaktadır.

Mide kanserinde tedavi yöntemleri nelerdir?

Cerrahi – En sık kullanılan tedavi yöntemi olup, bu yöntemle kanserin yerleşimine göre midenin bir kısmı ya da tamamı onu besleyen damarlar ve onlara eşlik eden yağlı doku ve lenf bezleri ile birlikte çıkartılır. Sindirim sisteminin devamlılığı, ince bağırsağın kalan mide dokusu ya da yemek borusuyla birleştirilmesi ile sağlanır.

Kemoterapi – Kemoterapi, kanser hücrelerini öldüren veya büyümelerini durduran ilaçların uygulanmasıdır. Hastalığın, tanı konulduğu andaki yayılma derecesi ve cerrahi sonrası patolojik inceleme neticesine göre ameliyat öncesi ve/veya sonrasında kemoterapi uygulanabilir.

Radyoterapi – Yüksek enerjili ışınlar ile belirli bölgedeki kanser hücrelerinin çoğalmalarının önlenmesi işlemidir. Genellikle midenin üst kısım tümörlerinde uygulanır.

İmmunoterapi – Kanser gelişimini durdurmak için vücudun bağışıklık sistemi ile birlikte çalışan ilaçların kullanılmasıdır. Kemoterapi ile kombine şekilde uygulanmaktadır.

Bu makale 8 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

2001 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olmuş olan Dr. İlknur Erenler Bayraktar, uzmanlık eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana bilim Dalında  2007 yılında tamamlamıştır.  2006’da Amerika’da ‘ECFMG’ sertifikasını almıştır. 2007-2009 yıllarında  Kocaeli Devlet Hastanesi ve Sivas Şarkışla Devlet Hastanesinde mecburi hizmetini tamamladıktan sonra Başasistanlık sınavını kazanarak 2010-2011 arasında Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başasistan olarak çalışmıştır. 2010 yılında 3 ay Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana bilim Dalı  Endoskopi Ünitesinde endoskopi eğitimi almıştır.  2011-2018 yılları arasında Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana bilim Dalı görev almıştır.  2012 yılında iki ay süreyle A.B.D Cleveland-Ohio’da ‘Cleveland Clinic ...

Etiketler
Mide kanseri riski
Prof. Dr. İlknur Erenler Bayraktar
Prof. Dr. İlknur Erenler Bayraktar
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube