Menopoz döneminde beslenme nasıl olmalı?
Menopoz döneminde beslenme nasıl olmalı?

Menopoz, doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu 48-55 yaş arası dönemdir. Beslenme durumu, sosyo-ekonomik durum, aşırı alkol ve aşırı kahve içilmesi menopozu etkileyen faktörler arasındadır.Menopoz aniden gelişmez. Genellikle bazı değişikliklerin ardından gelir.

Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalması sonucu, bu hormonun koruyucu etkisi ortadan kalakar ve kalp damar sistemi hastalıklarının görülmesi %60’a varan artış görülmektedir.kalp hastalıklarından korunmak için;

Toplam yağ, doymuşyağ ve kolesterol içeriği düşük bir diyet uygulayın

Posa alımını artırın, tam tahıllı ürünleri tüketmeye özen gösterin

Meyve ve sebze tüketimini artırın

İdeal ağırlığınızı koruyun ve egzersiz yapmayı ihmal etmeyin

Sodyum alımına dikkat edin. Bu nedenle tuzu azaltın

Stresten uzak durun

Alkol ve sigarayı hayatınızdan tamamen çıkarın

Menopoz döneminin en önemli sorunlarından biri de osteoporozdur. Ancak osteoporoz ortaya çıkmadan önlenmesi gereklidir. Çocuk ve adölesanlarda kemik oluşumu kaybından fazladır. Kemik oluşumu 30 yaşa kadar devam etmektedir.Bu yaşta maksimum kemik yoğunluğu oluşur.Bundan sonra kemik kaybı başlar.Genelde kadınların kemik mineral yoğunluğu erkeklerden düşüktür.Kemik kaybı hızı menopozda önemli ölçüde artar.Menopozdan sonraki kemik kaybının esas nedeni östrojen yetersizliğidir.

Kemikleri korumak için pek çok önlem alınabilir. 35 yaşın altında iseniz güçlü kemikler oluşturmanız, 35 yaşın üstünde iseniz kemik kaybınızı minumumda tutmanız önemlidir.bu nedenle;

Kalsiyum alımını artırın

Süt, yoğurt. Peynir gibi gıdaları diyetinize ekleyin

Tuz alımını kısıtlayın.

Egzersizi hayatınıza mutlaka ekleyin

Yaz aylarında güneşten mutlaka faydalanılmalıdır.

Menopoz döneminde hormonal değişikler ve metabolik hızın yavaşlaması sonucunda ağırlık kazanımı gözlenebilir. Bu nedenle menopoz dönemindebireyin beslenmesine dikkat etmesi ve fiziksel aktivitesini artırması önemlidir.


Ankara Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!