Meme absesi ve mastit

Meme absesi ve mastit

Akut meme abselerini ve kronik abseleri birbirinden ayırmak çok önemlidir. Çünkü tedavileri çok başkadır.

AKUT MEME ABSESİ

Akut meme absesi meme cildinde kızarıklık, memede ağrı,  hassasiyet, şişkinlik, memede lokal ısı artışı, hatta sistemik ateş ile kendini gösterebilir. Bu abseleri emzirme ile ilişkili ve emzirme olmaksızın görülen abseler olarak iki grupta inceleyebiliriz. En sık 20 ile 50 yaş arasında görülür. Emzirme ile ilişkili abseler genellikle bebeğin emmesinden sonra meme ucunda oluşan çatlaklardan kaynaklanır. Bebeğin ilk haftalarında bebek yeterince güçlü ememez. Sütün yeterince boşaltılamaması sonucu oluşan süt stazı infeksiyona meyil oluşturur. Bu nedenle meme abseleri ilk 12 hafta daha sıktır.

Önlem:

Her emzirmeden sonra meme başının temiz bir pamuk ve ılık su ile temizlenmesi gerekir. Meme ucunda çatlak oluşmaması için bebeğe zararı olmayan meme ucu kremlerinden kullanılabilir. Meme ucu emzirme öncesi tekrar ılık su ile temizlenerek bebeğe süt verilmelidir. Çatlaklar derinleşirse iyileşene dek meme ucu aparatı kullanılarak emzirme işlemine devam edilir. Memenin herhangi bir bölgesinde şişme hassasiyet olursa süt stazından şüphelenilmelidir. Bu durumda ılık havlular veya ılık banyo eşliğinde meme masajı yapılarak staz giderilmeye çalışılmalıdır. Yumuşama olmazsa hekime başvurulmalıdır. 

Tedavi:

Bu önlemlere rağmen memenin bir bölgesinde, genellikle üst dış kadranlarda abse oluşumu gözlenebilir. Bu durumda absenin boşaltılması gerekir. Genellikle enjektör yardımlı abse drenajı yeterli olur. Takiben emzirme dönemine uygun antibiyotik ve ateş düşürücüler kullanılmalıdır. Nadiren gecikmiş olgularda açık drenaj gerekebilir. Bu dönemlerde ağızdan antibiyotik yerine intravenöz antibiyotikler tercih edilebilir.

Tedavi sırasında süt stazını önlemek için meme pompa ile boşaltılmalıdır. Diğer memeden emzirme devam etmelidir ancak abseli memeden emzirme tartışmalıdır. Bebeğin güvenliği için abse hali iyileşene dek beklenmeli bu süreçte pompa ile boşaltılan süt kullanılmamalıdır.

                GALAKTOSEL

                Emzirme sonlandırıldıktan sonra oluşan süt kistidir. Klinik olarak önemi yoktur.  Emzirme dönemi sonlandırıldıktan sonra    bazı annelerin süt salınımı devam eder. Bu durumda sütün memede kalması önlenmeli pompa ile boşaltılmalıdır. Nadiren galaktosel infekte olabilir ve meme absesi ile sonlanabilir. Diğer abselerde olduğu gibi drenaj ve sistemik antibiyotik ile tedavi edilir.

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Gül Dağlar

Doç. Dr. Gül DAĞLAR, 16 Mart 1970 yılında Eskişehir'de doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1987 yılında Hacettepe Üniversitesi (İngilizce) Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1994 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 1994 - 1999 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlamış ve Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitiminden sonra 1999 - 2019 yılları arasında ihtisasını yaptığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışmalarına devam etmiş bu süre içerisinde üst - alt cerrahi endoskopi eğitimi için Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Genel Cerrahi Endoskopi Ünitesi'ne devam etmiştir. 2010 yılında ''Doçent Doktor'' 2014 yılında Eğitim Görevlisi Unvanlarının sahibi olan Doç. Dr. Gül DAĞLAR, 2014 - 2019 yılları arasında ...

Etiketler
Mastit
Doç. Dr. Gül Dağlar
Doç. Dr. Gül Dağlar
Ankara - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube