Meme küçültme!!

Meme  küçültme!!

Kadın memesi hepimizin bildiği gibi emzirme gibi çok önemli bir fonksiyonu yanı sıra vazgeçilmez bir cinsel objedir. Normalin çok üzerindeki meme boyutları, bir kadının yaşam kalitesini pek çok yönden olumsuz etkiler. Aşırı büyük memeler kadın vücudunu olduğundan iri ve kalın gösterir. Estetik görüntü bozukluğunun yanı sıra, bu fazla yükü yıllarca taşıyan omurgada oluşan deformiteler, boyun – omuz – sırt ağrıları, sıcak günlerde meme altı bölgesinde kaşıntı, hatta mantar enfeksiyonları gibi sağlık sorunları da aşırı iri memelerin getirdiği sorunlardır. Ayrıca büyük meme genel olarak genç yaşta sarkmaya daha çok eğilimlidir.

Meme küçültme operasyonunda memenin büyüklüğüne neden olan fazla deri ve yağ dokusu çıkartılır. Böylece hem meme boyutu küçültülür, hem de dikleştirme işlemi gerçekleştirilir. Meme küçültme operasyonu sırasında memenin önceki boyutları doğrultusunda 200 gr. ile 2 kg. (bazen daha fazla) arasında meme dokusunu uzaklaştırmak gerekebilir. Uygun küçültme teknikleri kullanıldığında halk arasındaki yaygın kanının aksine hastalar emzirme konusunda asla sorun yaşamazlar.

Memenin büyük olmasının çeşitli nedenleri vardır. Bazen genç kızlarda memelerde aşırı büyüme (virginal hipertrofi) söz konusu olabilir. Bu durum çok önemli psikolojik bozuklukları beraberinde getirir. Ruhsal sorunların tedavisinin tek yöntemi memelerin küçültülmesidir. Hastanın evlenmesi, çocuk doğurması gibi nedenlerle ameliyatın ertelenmesi çok yanlıştır. Üstelik bu tür hastalarda emzirme ile ilgili sorun yaşanmaz.

Aşırı kilo almaya bağlı veya genetik kodlama ile ilgili meme büyüklüğünün tedavisi de meme küçültme operasyonlarıdır. Bu tür ameliyatlarda yaş sınırı gerçekten yoktur. 16 ile 65 yaş arasında tüm hastalar ameliyat edilebilirler.

Deneyimli ellerde bu tür ameliyatlar gerçekten sorunsuz olarak gerçekleştirilebilir. Hastalar sıkıntısız bir ameliyat sonrası döneminden sonra yaklaşık 1 hafta içinde sosyal yaşamlarına geri dönebilirler. Ameliyat sonrasında sporcu sütyeni kullanmaları asla gerekmez.

 

 

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Mustafa ŞENGEZER, 1951 yılında Niğde’de doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimini Konya Maarif Koleji'nde bitirmiştir. Ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1978 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Gülhane Askeri Tıp Akademisi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda ve Plastik Cerrahi Anabilim Dalı'nda tamamlamıştır. Ardından GATA Plastik Cerrahi Anabilim Dalı'nda sırasıyla Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesörlük Akademik unvanlarını almıştır. Uzun yıllar GATA Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürdükten sonra yaklaşık 7 yıl önce bu görevinden ayrılan Prof. Dr. Mustafa ŞENGEZER, halen muayenehanesinde serbest hekim olarak mesleki çalışmalarını sürdürmektedir. Prof. Dr. Mustafa ŞENGEZER, akademik kariyeri esnasında 2 yıl süreyle Amerika’da Kentucky Üniversi ...

Etiketler
Meme estetiği
Prof. Dr. Mustafa Şengezer
Prof. Dr. Mustafa Şengezer
Ankara - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube