Erkekte kadın tipi meme (jinekomasti)

Erkekte kadın tipi meme (jinekomasti)

Eski yunanda, gynec (kadınsı) and mastos (meme) anlamına gelir.

Jinekomasti, erkekte iyi huylu kadın tipi meme büyümesi olup, ortalama her 10 erkeğin 6'sında hayatın bir döneminde görülür.

Dolaşımdaki östrojen/androjen dengesizliği sonucu ortaya çıkar. Sadece yağ dokusu birikmesine bağlı meme büyümesine yalancı (pseudo) Jinekomasti denir.

Doğumda plasentadan geçen östrojenin neden olduğu yenidoğanda, hormon geçişlerinin pik yaptığı pubertede ve ileri yaşlarda Jinekomastiye fizyolojik ve/ya doğal olarak rastlanır.

Bununla beraber testis başta olmak üzere bazı kanser türünde, hipertiroidi hastalarında, aşırı alkol tüketenlerde, karaciğer-böbrek hastalarında, hormon içerikli ilaç kullananlarda, ülser için verilen ilaçlar ile digoxin, bazı antibiyotikler veya diazem gibi sık kullanılan ilaçlar sonrasında Jinekomasti gözlenebilir.

Jinekomastinin cerrahi olarak tedavi edilebilmesi için tıbbi tedavi sonrasında en az "6 ay" daha sebat etmesi gerekir. Tıbbi tedavi sonrası küçülmeyen büyük memelere küçültme amaçlı şekillendirme ameliyatları yapılır. Bu ameliyatlar çok nadir olarak uzun cerrahi kesi ile yapılırlar.

Tedavi; yağ dokusu ve meme başı arkasında lokalize olmuş sert fibröz dokuların çıkarılmasıdır (liposuction). Bu amaçla güçlendirilmiş (powered), mekanik (klasik) veya lazer yardımıyla çalışan ince (1-2 mm. çapında) kesici kanüller tercih edilir ve kullanılır. Ameliyat sonrası, deri altında sıvı birikimini önlemek için 2-3 hafta baskılı sıkı korse kullanılır.

Bu teknikle elde edilen sonuçlar hastaların biyopsikososyal açıdan "oldukça" tatmin edici buldukları girişimlerdir. Sıklıkla yaz öncesi uygulanırlar. 4-6 ayda kaybolan minik bir iz ve 10 gün sonra alınacak olan tek dikişle memelere ve üst bedene küçülme ile şekillendirme sağlanır. Hastanede kalma süresi 4-6 saat olup, antibiyotik kullanımına gerek yoktur.

Öngörülemeyen bir yan etki ve komplikasyonlarla karşılaşmamak için tercihiniz; konusunda uzman, deneyimli bir plastik cerrah olmalıdır. Bununla beraber, nadir görülen erkekte meme kanseri genellikle testis atrofisiyle (küçülmesiyle) beraberdir.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Doç.Dr. Nedim Sarıfakıoğlu, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimini başarıyla tamamlayarak 1991 yılında Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak 1998 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzman Doktoru unvanı almıştır.2008 yılında Doçenti ünvanını almıştır.

2012 yılına kadar özel sektörde vakıf hastaneleri ile farklı sağlık kuruluşlarında danışman ve kadrolu olarak çalışma ve araştırmalarımı sürdürmüş olup mesleki çalışmalarına 2012 yılından itibaren Gestalt Estetik ve Cerrahi Pratikler adını verdiği kliniği'nde devam etmektedir.

Etiketler
Jinekomasti nedir
Doç. Dr. Nedim Sarıfakıoğlu
Doç. Dr. Nedim Sarıfakıoğlu
Ankara - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube