Meme küçültme

Meme küçültme

Meme, kadınlığı simgeleyen belki de en önemli organdır.Süt verme fonksiyonu ile üretkenliği, erojen özelliği ile de cinselliği temsil eder. Memedeki büyüklük sadece psikososyal değil, aynı zamanda bel ve sırt ağrılarına yol açan fiziksel problemler yaratmaktadır.
Meme küçültme ameliyatı plastik cerrahinin estetik ameliyat grubunda yer alsa da bu ameliyat için başvuran hastalarımın büyük çoğunluğu büyük memelerin oluşturduğu bel ve sırt ağrılarından yakınıyor. Dolayısıyla bu ameliyatı biraz da zorunlu rekonstrüktif ameliyatlardan biri olarak değerlendirmek yanlış olmaz.
Ameliyat için ideal adaylar; hormonal bir bozukluğa bağlı olarak büyümeyen ve son 6 ay içerisinde büyüklüğünde değişme olmayan, ele gelen veya mamografide tespit edilmiş bir kitlenin ve aktif bir enfeksiyonun olmadığı memelere sahip hastalardır.
Ameliyattaki amacımız; memenin, fazla olan dokularının çıkarılması ve meme başının yukarıya taşınarak geri kalan meme dokusuna estetik görünüm kazandıracak bir şekillendirmede bulunmaktır. Çıkarılacak doku miktarına ve ortaya çıkacak yeni meme şekli ve büyüklüğüne hastanın vücut anatomisine göre karar veriyoruz. Her nekadar hastalarımın büyük bölümü ilk görüşmemizde ' doktor bey, şekil öenmli değil, mümkün olduğunca küçük göğüslere sahip olmak istiyorum' dese de, ben bu isteğin daha önce çekilen fiziksel sıkıntılara bağlı olarak söylendiğini düşünüyorum. Oysa bir plastik cerrah olarak biz estetiği ve fonksiyonu birbirinden ayırt edemeyiz.
Fazla meme dokusunu çıkardıktan sonra geriye kalan doku ile konik şekilli, omuz genişliği,göğüs kafesinin hatta basenlerin genişliğine göre birçok vücut fiziksel özelliklerine uyumlu olacak bir meme anatomisi oluşturuyoruz. Böylece hastamız hem eski memelerin fiziksel sıkıntılarından kurtulmuş oluyor hem de (hangi yaşta olursa olsun) her bayanın arzu ettiği şekil ve büyüklükte meme formuna kavuşmuş oluyor.
Bu gün artık eski ters T tekniğinden daha çok dikey izli meme küçültme ameliyatını , bazen ise 'Benelli' tekniği diye adlandırdığımız hem deri hem de fazla meme dokusunu meme başı etrafından girerek çıkardığımız kesi hattını ise meme başı etrafına dairesel olarak topladığımız 'periareolar' tekniği kullanmaktayız. Aşırı büyük ve sarkık memelerde ise dikey ize ilaveten meme alt kıvrımında -ters T tekniğindeki kadar uzun olmayan- kısa yatay bir kesi hattı oluşturmak gerekebiliyor.
Hastalarımızın en sık sorduğu soru "bu ameliyat izsiz yapılamaz mı?" oluyor. Tıbben ve mantıken hiç bir meme küçültme ameliyatı izsiz yapılamaz. Sadece genç hasta grubunda liposuction ile memenin yağ miktarı azaltılabilir, veya koltuk altı bölgesinden girişimle çıkarılacak meme dokusu ile kısmi meme küçültme sağlanabilir, böylece memede herhangi bir kesi yapmayarak 'izsiz' meme küçültme gerçekleştirmiş oluruz. Ancak bu çok küçük bir hasta grubu için uygulayabileceğimiz seçeneklerdir.
İz konusunda söyleyeceğim şey ise ; bu güne kadar meme küçültme ameliyatı yaptığım hastalardan hiç birinin ameliyat sonrasında iz rahatsızlığı duymadıkları olacaktır. Nitekim, diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi estetik ve fonksiyonel bir organa kavuşmuş hasta, sütyen veya bikini içerisinde kalacak bu izi önemsemez. Hatta kullandığımız dikiş tekniklerine bağlı olarak bu izin zamanla hasta açısından oldukça kabul görür düzeye inmesini sağlayabiliyoruz. Bu gün sıklıkla; sadece meme başından meme altı kıvrımına uzanan düz bir çizgisel izin kaldığı "vertikal redüksiyon mamoplasti" yöntemini kullanıyor, klasik ameliyat tekniğine ilave yaptığım bazı değişiklikler ile daha ideal bir meme formu oluşturmuş oluyorum.
Meme başı duyusunun ve süt verme fonksiyonunun korunduğu bir yöntem olması, ayrıca oldukça büyük memelerde dahi kullanılabilme güvenilirliği, tekniğin üstün özelliklerindendir. Sadece özellikle aşırı sigara içen hastalarda meme başı dolaşımının bozulma ve yara iyileşmesinde gecikme risklerinden dolayı, dikkatli olmak gerekir.Küçük bir hasta grubunu oluştursa da bazen, yaşlı, çok büyük memelere sahip ve ek bir hastalığı olan(Şeker hastalığı, Hipertansiyon vs) bayanlarda serbest meme başı tekniğini kullanabiliyoruz. Bu yöntemin dezavantajı; meme başı duyusununun çok az geriye dönmesidir.
Meme küçültme ameliyatı mutlaka ameliyathane şartlarında yapılmalıdır ve genel anestezi tecih edilmelidir. Ameliyat sonrası dönemde en az 1 günlük bir hastane yatış süresi gereklidir. taburcu olduktan 3-4 gün sonra pansumanların açılması sonrasında normal iş-sosyal hayatına dönülebiliyor. Ameliyat sonrası 3 haftalık dönemde sporcu sütyeni kullanarak yeni oluşturulan meme formunun korunması gerekiyor.

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Zekeriya  Kul

Etiketler
Meme küçültme sebepleri
Op. Dr. Zekeriya  Kul
Op. Dr. Zekeriya Kul
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube