Aşırı terleme- botoks
Aşırı terleme- botoks

Terleme insanlarda doğal olarak görülürken, aşırı terleme çok büyük sorunlar yaratabiliyor. Özellikle ter bezlerinin fazla çalışmasına bağlı olarak deri yüzeyine salınan terin artması sonucu, kişide gündelik yaşamı etkileyecek derecede fazla ve rahatsız edici terleme görülebiliyor. Kişinin yaşam kalitesi olumsuz bir şekilde etkileniyor.

SEBEPLERİ NELERDİR:

Ter miktarı kişiden kişiye göre de değişebildiği için aşırı terlemenin tanısı ve değerlendirilmesi çoğu kez zordur. Terin salgılanması insanlarda sinir sisteminin çalışması ile doğru orantılı olup, aşırı terleme toplumun yüzde 1’inde karşılaşılan bir sorundur.

Aşırı terlemenin en önemli nedenleri arasında stres, değişik uyaran ilaçlar (insülin), tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezinde görülen hastalıklar, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar yer alır. Sistemik hastalıklardan diyabete, kalp yetmezliğinden karsinoid senroma kadar pek çok sağlık sorunu da terleme yapar.

NERELERDE SIK RASTLANIR:

Pratikte en çok görülen şekli; strese bağlı olan ve avuç içi, ayak tabanı, koltuk altı ve daha az olarak da yüz ve kasıkta terleme yapan tipidir.

Terleme olan bölgelerde bakteri üremesi kolaylaşacağı için aşırı terleme kokuya da neden olur ve kişinin fiziksel ve sosyal hayatını negatif yönde etkiler. Bu gibi durumlar özellikle ellerde, ayak tabanında, yüzde ve gövdede oluşabilir. Stres durumu ile birlikte bu bölgelerde hızlı bir terleme gözlenir.

Botox tedavisi; özellikle el içi, ayak tabanı ve koltuk altı terlemesinde kullanılır. Bu yöntem ter bezlerini çalıştıran sinirlerin faaliyetlerini azaltarak terlemeyi birkaç kat azaltır ve ortalama etki süresi 8-12 aydır. Botox hem etkili hem de komplikasyonsuzdur.

Botox uygulaması aşırı terleme tedavisinde en etkili yöntemdir. Tıpta bir çok alanda mucizevi tedaviler sağlayan botox, terleme tedavisinde de başarılı sonuçlar vermektedir.

El içindeki, ayak tabanlarındaki ve koltuk altlarındaki terleme çağlardan beri hem kadınlarda hem de erkeklerde, sorunlar yaratmıştır.

UZUN SÜRELİ ETKİ SAĞLIYOR

Son 20 yıl estetikte “ çağın mucizesi “ olarak tanımlanan botox sayesinde, hem yüzdeki sevimsiz, zamanın acımasız izleri olan kırışıklıklar yok edilirken hem de tikler, nörolojik vakalar ve özellikle yüksek teknolojinin bile tedavi sağlayamadığı aşırı terleme tedavi edilerek, başarılı sonuçlar sağlanmaktadır.

Özetlemek gerekirse; göz çevresi, alın, kaş ortasındaki kırışıklıkları gideren botox, aşırı terleme ve ter kokusunun rahatsız edici durumundan kurtarır.


Ankara Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!