BİKİNİ VE SÜTYEN SORUNUNUZ BİTSİN!
Meme sarkması ve düşüklüğü kadınları en sık rahatsız eden durumlardandır. Yaşlanma, hamilelikler, menopoz, aşırı kilo kaybı ve aileden gelen nedenlerle olabilir. Memenin üst kısmı düzleşir ve silikleşir, alt kısmı ise sarkar. Meme cildi sıklıkla elastikiyetini kaybeder ve zayıflar. Böylece kaldırmaya yönelik, sizin bedeninizle uyumsuz sütyenler kullanmaya başlarsınız. Sütyen, bikini ve dekolte kıyafet seçimi sizin için eziyet olur. Meme dikleştirme ile bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.
Aynada göğüslerinize bakın. Eğer meme uçlarınız meme katlantı çizginizin üzerindeyse her şey yolunda demektir. Eğer bu çizgi seviyesine inmişse hafif, bu çizginin altında ise ileri derecede meme sarkıklığınız var denebilir. Bu da sizin bir gün meme dikleştirme (meme kaldırma) ameliyatına ihtiyacınız olabileceğini gösterir.
Özellikle tam aşağı bakan meme uçları durumun ağırlığını gösterir.
MEME NEDEN SARKAR?
Bunun birçok nedeni olabilir. Yaşlanmaya bağlı hormonsal nedenler ile meme dokusunda azalma olur. Bu da memenin içinin boşalmasına ve sarkmasına neden olur. Emziren annelerin göğüsleri de sarkmaya daha mehilli olur. Memeler süt dolu olunca büyürler, emzirmeyle boşalırlar. Bu defalarca tekrarlanınca memeler doğal olarak sarkar. Ayrıca yer çekimi memeleri aşağı doğru çekerek sarkmalarına sebep olur. Bazı durumlarda ise sarkıklık çok erken yaşlarda başlar ve bu tamamen memeyi taşıyan bağların doğuştan zayıf olmasından kaynaklanır.
AMELİYATSIZ ÇÖZÜMLER OLABİLİR Mİ?
Memelerin göğüs kaslarının zayıf olmasından sarktığını ve spor ile dikleşeceklerini düşünmeyin. Anatomik olarak göğüs kasının ve meme sarkmasının bir alakası yok. Spor ile vücudunuzda bir çok iyileşme sağlayabilirsiniz ama meme dikleştirmek bunlardan biri değil.
ENDOLİFT
Ancak uygun meme yapılarında lokal anestezi altında kesi yapmadan endolift yöntemiyle sadece küçük deliklerden girerek özel askılama ipleri geçirerek dikleştirmeyi gerçekleştirebiliyoruz. Botox yardımıyla çok daha kısıtlı hasta grubunda etki sağlayabiliyoruz.
OPERASYON
Memeye yeniden şekil vermek, sarkıklığı tamamen gidermek, aynı anda da memeyi büyütmek veya küçültmek mümkündür. Çoğunlukla genel anestezi tercih ederim. Meme sarkıklığı çok fazla değilse ve birazda büyümesi isteniyorsa, son geliştirilen özel protezler yardımıyla çok iz bırakmadan dikleştirme sağlanabilmektedir. Meme başında olan kesi izleri çok iyi iyileşir. Bundan dolayı, meme sarkıklığı çok olmayan, büyümede istemeyen kişilerde sadece meme başından kaldırma yaparak izi en azda tutma şansımız oluyor. Sarkıklığın düzeyi biraz arttığında ve ideal diklikte meme isteniyorsa, meme başında aşağıya doğru dikey bir çizgi şeklinde ince bir çizgi kalabilir.
Anladığınız gibi meme dikleştirmede birçok teknik söz konusu, size uygun olanı ancak muayene sonrası kesinleşecektir.
Ameliyat genellikle genel anestezi altında hastanede 1-2,5 saat kadar sürer. Hastanede bir gün kalınabilir veya aynı gün çıkılabilir.
OPERASYON SONRASI
Özel bir sütyen 3-4 hafta kadar kullanılır. 5-7 günden itibaren normal hayatına dönebilir. Göğüste sızlama tarzında bir his olur. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur. 3-4 gün sonra, özellikle kol hareketindeki hassasiyet azaldığında araba kullanılabilir. Kolların kullanıldığı fitness, tenis gibi sporlara 4-5 hafta sonra başlanabilir. Memenin bütün şişliklerinin yok olarak şeklinin tam oturması 3 ay kadar sürebilir. Operasyon sonrası 1-2 ay dikiş bölgelerinin güneşe maruz kalmamasını isteriz.
EMZİRME
Meme dikleştirme ile birlikte küçültme gerçekleştirilmediği sürece emzirme konusunda problem olmaz. Çünkü meme dokusu ve kanalları operasyon sırasında zarar görmemektedir.
Dekolte kıyafet, bikini ve sütyen seçiminde zorlanmamak, bu yazı kaçırmamak istiyorsanız, iyileşme dönemini de göz önüne alarak, operasyon için en uygun dönemdeyiz. İstediğiniz şekildeki memelerinizle, tüm güzellikler sizlerle olsun.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!