Pek çok kadın ve erkek, bacak bölgelerindeki incelik ve eğrilikleri günümüzde oldukça önemsemektedirler. Erkekler genellikle daha kaslı bir görünüm arzu ederken, kadınlar daha simetrik düzgün ve normal kalınlıkta bacak arzu etmektedir. Bacak estetiğine yönelik girişimler, ilk defa 70′li yıllarda vücut geliştirme sporcularında başlamıştır. Olumlu sonuçların alınmasının ardından teknikler ve kullanılan malzeme kalitesi günümüze kadar gelişerek gelmiştir. Gerek kadın gerek erkeklerde bacak ve baldır bölgesi oranları, harmonisi genel vucut algımızda oldukça önemli bir yer tutar. Kadınların iş ve günlük hayatlarında bu bölgeyi açıkta bırakan kıyafetler giyme gereksinimi, onları bu konuda daha hassas kılmaktadır. Bu bölgenin kamufule edilmesindeki zorluklar özellikle yazlık ve kısa kıyafetlerde mümkün değildir. Hatta bazı durumlarda pantolon dahi giymek eğrilikleri gizleyemez.
Maalesef çocuklukta uygun spora başlayamamak, bilinçsiz ve kötü beslenme gibi faktörlere, genetik miras da eklenince bir çok Türk kadınının bacak bölgesindeki şekil bozukluğundan muzdarip olduğunu görmekteyiz. Yukarıda bahsedildiği gibi özellikle erkekler de sıklıkla bacak estetiği için başvurmaktadır.
Estetik kaygıların yanı sıra bacak estetiği sıklıkla, “polio çocuk felci” ve baldır kaslarının gergin olduğu “club foot” deformitesinde tedavi amaçlı kullanılmaktadır.
Bacak Estetiği İçin Uygun musunuz?
Öncelikle doktorunuzla temas kurmalısınız. Bu operasyon plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Doktorunuz ayrıntılı bir muayene yapacaktır. Burada en önemli unsur bu işlemin neden yapılacağıdır. Şekil bozukluğu geçirilmiş bir çocuk felcinden mi kaynaklanmaktadır? Yoksa her şey normal fakat diz içlerinde biriken yağlanma bacak harmonisini mi bozmaktadır? Mutlaka her iki bacağın ayrı ayrı ölçümleri yapılmalı normlarla kıyaslandıktan sonra simetri gözden geçirilmelidir. Sebepler belirlendikten sonra uygun yöntem kararlaştırılır. Eğer implant ile büyütülecekse ölçülere göre protezin boyutları belirlenir. Yağ transferi yapılacaksa mutlaka uygunluk ortaya konmalıdır. Sürekli kullandığınız bitkisel ilaçlar ve sigara mutlaka operasyon öncesi kesilmelidir.
Bacak Estetiği İçin Neler Yapılıyor?
1.İmplant ile çarpık ve ince bacak düzeltme
2.Yağ transferi ile çarpık ve ince bacak düzeltme
3.Liposculpture ve yağ transferi ile denge prosedürü
4.Kalın bacak inceltilmesi
5.Ayak bileği ve diz bölgesi inceltme kalınlaştırma


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!