Kariyer estetiği

Kariyer estetiği
“Beden dili” ya da “Vücut dili” kendini ifade etme ve kişiliğini ortaya koyma şeklidir, kişilerin beden dilini iyi kullanması  ve bunun toplumda yansıması masa başı denilen iş kolları da dahil her iş kolunda başarının sırrıdır. Günümüzde de kabul görmüş, gerçekliği ortaya konmuş ve hatta bu konuda eğitimler verilmeye başlanmıştır. Beden dili denilen şey konuşmanız, ses tonunuz, ses tonlamalarınız, ellerinizi kullanmanız, seçtiğiniz kıyafetler, mimikleriniz ve asıl olarak FİZİĞİNİZİN bütünlüğüyle oluşmaktadır.
Bütün özellikleriniz mükemmelde olsa fiziğinizde göze batan çok minik fazlalık ve ya eksiklik drek ilgiyi o bölgeye kanalize edecektir ve sizin konuşmanız, ses tonunuz, ses tonlamalarınız (vurgulamalarınız), el hareketleriniz, mimikleriniz ne kadar mükemmel olursa olsun karşıdaki kişide izlenim olarak fiziksel özellikleriniz akılda kalacaktır. Yani kişinin kendini ifadesi fiziksel özellikler temelinde oluşmaktadır.
Fiziksel özelliklerimizden ise YÜZ bölgesi genel olarak vücudumuza göre daha ön plandadır. Yüz bölgesi ise kendi içinde her organın ayrı-ayrı ve hep beraber bütünlüğüyle kendini ortaya koyar. Başlı başına BURUN, GÖZLER veya DUDAKLAR veya YANAKLAR her biri ayrı ayrı çok mükemmel olabilir ama bütünde çekicilik kaybolabilir. Tam tersi her biri mükemmel olmasada temelde bir bütünlük ve uyum mevcutsa mükemmel-çekici bir yüz karşınızdadır.
Günümüzde işe alımlarda yatkınlık ve deneyimden önce görsellikleriyle-kişilikleriyle bütünlüğe dikkat edilmektedir.
Bilindiği gibi önceleri yazılı ve görsel medyada ön planda olanlar sadece estetik yaptırırdı. Ama günümüzde artık “gerekli” görülerek aileler çocuklarını getirmektedir. Örneğin mükemmel bir projeniz var ve bir mimar işe alacaksınız yetenek keşfetmek istiyorsunuz ve karşınıza gelen insanların tavırlarından önce fiziği ilk olarak ön yargınızı oluşturur, kilo problemi olan ya da burnundan nefes almada problemi olan bir insan size “Ne kadar titiz ve dikkatli, özenli” olduğunu anlatmaya çalışıyor. Bu durumda “Neden kendine özen göstermeyen biri işinde daha özenli olsun???” ve “Kendini ifade etmesine engel olan bir rahatsızlığı var ve bu haliyle üretemez” deriz.
Yine sağlık, kozmetik, moda ile ilgili bir çalışan ya da yönetici; yazılı ve görsel medya çalışanları veya herhangi bir doktor ya da diyetisyen “Sağlıklı yaşam, bakım, makyaj, spor, beslenmeden” bahseden kişinin kendisinin KİLO FAZLASI, İRİ GÖĞÜSLERİ,  DÖKÜLMÜŞ SAÇLARI ve benzeri problemleri olduğunda inandırıcı olmaz-olamaz.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Gülay Boztosun

Op. Dr. Gülay BOZTOSUN, İlk ve orta öğretimi tamamladım; C.Ü. Tıp Fakültesinden mezuniyetim sonrasında P.Ü. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanlığını aldım.

Saç Ekimi, Burun Estetiği ve yeniden burun Rekonstrüksiyonu, VASER ile Liposakşın (kansız yağ alımı), Yüz Estetik operasyonları ve Meme Büyütme ve Küçültme operasyonları gibi Vücut estetik operasyonları yanında Mikrocerrahi, Maksillo-fasiyal cerrahi alanlarındada operasyonlar özel ilgi alanlarım.

Pek çok bilimsel çalışma ve yayında yer aldım.

İstanbul Bağdat caddesinde bulunan muayenehanemde serbest hekim olarak çalışmaktayım, ayrıca yurt dışında bazı ülkelerde de ameliyat, saç ekimi ve noninvaziv işlemler gibi uygulamalar yapıyorum.

Etiketler
Kariyer estetiği nasıl yapılır
Op. Dr. Gülay Boztosun
Op. Dr. Gülay Boztosun
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube