Lazer epilasyon uygulamaları

Lazer epilasyon uygulamaları

     Lazer epilasyon vücudunuzdaki istenmeyen kılların bir ışık enerjisi olan lazer kullanılarak kalıcı olarak yok edilmesi işlemidir. Lazer epilasyon, yüz ve vücuttaki istenmeyen tüylerin uzun süreli ortadan kaldırılması için kullanılır. Amaç, kıl kökünde kalıcı hasar yaparken çevredeki deriye hasar vermemektir. Kıl kökündeki renk hücreleri (pigment) lazer enerjisini emer. Burada yoğunlaşan lazer enerjisi çevre deri ve dokuda hasar yapmadan kıl kökünü yakar.

     Lazer ışığı görünür veya görünmez ışık özelliğinde olması yanında radyasyon özelliği göstermez. Lazer tedavisi sırasında koruyucu özellik taşıyan gözlükler kullanımı, lazer ışınının zararlı etkilerinden korunmak için gerekli ve yeterlidir.

     Lazer tedavisi sırasında yanan tüylerin bir kısmı hemen dökülür, bazıları ise 2-3 hafta içinde deriden atılır. Tedavi sırasında her atışta çok sayıda kıl yanar. Böylece sırt, omuz, kollar, bacaklar ve yüz gibi geniş alanlar kısa sürede tedavi edilebilir. Meme ucu, üst dudak ve bikini bölgesi gibi hassas bölgelerde de uygulanabilir.

     Lazer epilasyonda kullanılmak için üretilmiş birkaç çeşit lazer cihazı mevcuttur. Alexandrite lazer, Nd YAG lazer, Diod lazer gibi lazerler ve IPL gibi yoğun ışık sistemleri epilasyonda kullanılan cihazlardandır.

     IPL denilen sistemler aslında lazer olmayıp yoğun ışık kaynaklarıdır. Belli aralıkta dalga boyuna özgün olmadığından sınırlı kullanım alanı vardır.

     Alexandrite lazer orta ve açık deri rengine sahip olanlarda kullanılan lazer dalga boyudur. Yüz bölgesi ve koyu ten rengine sahip olanlar ile ince kıllarda daha az etkiye sahiptirler.

     Diod Lazer deri tipi 2 ve 4 olanlar için uygun lazerler olup koyu deri rengi ve bronzlaşmış  kişilerde kullanılır.

     Nd-yag Lazer bronz ve koyu deri renginde kullanılabilen dalga boyudur. Deride yanık ve leke oluşturmadan istenilen enerjilere çıkılabilir. İnce kıllar ve yüz için güvenle kullanılır.

     Tüm vücut bölgeleri lazer ile tedavi edilebilir. Kadınlarda en çok üst dudak, çene, bikini bölgesi kol, bacak ve koltukaltı bölgeleri tedavi edilir. Erkeklerde ise sırt, omuz, göğüs ve sakal bölgesine uygulanır.

     Lazer ışık enerjisi kılların anajen fazında etkili olur. Vücudumuzda ki kılların ancak %20 si anajen fazındadır . Lazer her uygulama seansında ancak anajen fazdaki kılları yok ettiğinden tek bir lazer seansının kılların kalıcı yok edilmesi mümkün değildir. Her epilasyon seansında kılların %15-%20 si kalıcı olarak yok edilir.

     Lazer epilasyon büyük oranda kalıcıdır. Pek çok hastada kıl miktarında % 70-90 azalma olur, kalan tüylerin renkleri ve kalınlıkları azalır. 4-6 seans sonrasında tüylerde %70-90 oranında azalma olur. Tüyler daha ince ve açık renkli hale gelir. Bu azalma yıllarca sürecektir.

     Kişinin yaşam sürecinde lazer epilasyon uygulaması sonrası vücut hormonal dengesini ilgilendiren herhangi bir hastalık durumunda, bozulan hormonal dengesine bağlı olarak kıllar yeniden artabilir.

     Lazer epilasyonun süresi, uygulama bölgesi ve kılların taşıdığı özelliklere bağlı olarak koltuk altı, bacak ve genital bölge için ortalama 4-8 seans, yüz, kol, sırt bölgeleri için ortalama 6-12 seanstır.

     Lazer epilasyon uygulama bölgesindeki kıllara son 20 gün öncesinde ağda, cımbız, epilatör uygulanmamış olmalıdır. Çünkü lazerin etkileyip yok edeceği kıl kökü koparılmış olur, bu da lazerin etkisini azaltır. Seansa gelmeden 3 gün önce uygulama bölgesine jilet uygulanabilir seans sırasında kılların deri yüzeyinde 1 mm uzunlukta olması yeterlidir. Uygulama bölgesindeki kıllara sarartma gibi kıl rengini azaltacak işlemler yapılmamış olmalıdır. Tedavi öncesinde güneşlenilmemeli, solaryuma girilmemeli ve bronzlaştırıcı kremler uygulanmamalıdır. Bronz ten lazerin etkinliğini azaltır ve leke oluşma riski artar. Işığa hassasiyeti arttıran ilaç(retinoik asit, tetrasiklin vb) kullanılması durumlarında uygulama yapılmaz. Hekime ilaç kullanım bilgisi verilmelidir.

     Lazer epilasyon uygulaması sonrasında kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden birkaç saat içinde tamamen sona ermesi gerekir. Ancak duyarlı kişilerde veya fazla doz verilen deride hafif kızarıklık benzeri bir tablo görülebilir. Bu durum 1-2 günlük tedavi ile iz kalmadan düzelir. Lazer epilasyon sonrası kişinin güneşlenmesi veya solaryuma girmesi, kalıtımsal pigmentasyon sorunu bulunması gibi özel durumlarda deride açık veya koyu renklenmeler görülebilir. Genel olarak bu vakalar geçicidir ve zaman içinde geride hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Lazer uygulaması sonrasında mutlaka güneş koruması yapılmalıdır.

     Lazer epilasyon sistemleri, renk üzerinde etkin çalışan sistemlerdir. Deri renginiz ne kadar beyaza yakın ise o kadar yüksek enerji kullanarak uygulama yaptırabilirsiniz, bu da etkinliğin daha yüksek olacağını gösterir. Uygulama yaptırdığınız bölgelerdeki tüylerinizin rengi ne kadar siyaha yakın renkte ise uygulama sonuçlarınızın başarısı o kadar yüksek olur.

     Lazer epilasyon uygulamalarında en önemli noktalardan birisi, deri tipinizin doğru tespit edilerek kişiye uygun enerji düzeyinin belirlenmesi ve uygulanmasıdır. Bunun belirlenmesi ve derinizde uygulama sonrasında kalıcı bir hasar riski ile karşı karşıya kalmamak için, Uzman doktorların kontrolünde gerçekleştirilen uygulamaları tercih etmeniz gerekmektedir.

     Lazer epilasyon uygulamalarındaki nihai hedef; derinizde kalıcı bir zarar vermeden istenmeyen tüylerinizden büyük oranda kurtulmanızı sağlamaktır.

Bu makale 2 Haziran 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Işıl Tilki Günay

Uzm.Dr Işıl Tilki Günay, 1981 yılında Bursa’da doğmuştur. Lisans öncesi öğreniminin ardından Süleyman Demirel Üniversitesi’nde başladığı tıp eğitimini başarı ile tamamlayarak tıp doktoru ünvanı almıştır. İhtisasını Uludağ Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı’nda yapmış ve Dermatoloji Uzmanı olmuştur.

2014-2019 yılları arasında Bursa Çekirge Devlet Hastanesi’nde görev yapmış olan Işıl Tilki Günay’ın, Türk Dermatoloji Derneği ve Türk Dermatokozmetoloji Derneklerine üyeliği bulunmaktadır.

Uzm. Dr. Işıl Tilki Günay mesleki çalışmalarına Bursa Özel Setbaşı Doruk Tıp Merkezi’nde devam etmektedir.

 

Etiketler
Lazer ışınları
Uzm. Dr. Işıl Tilki Günay
Uzm. Dr. Işıl Tilki Günay
Bursa - Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube