Kozmetik amaçlı dolgu uygulamaları

Kozmetik amaçlı dolgu uygulamaları

 

     Dolgu uygulamaları, hyalüronik asit bazlı, genellikle yüz bölgesinde, zamanla yer çekimi, güneş hasarı ve yaşla birlikte ortaya çıkan, derin çizgileri düzeltmek, kırışıklıklar azaltma ve yüzü yeniden şekillendirmek için uygulanan bir kozmetik işlemdir. Kırışıklıkları gidermek ve cildi daha genç göstermek için kullanılırlar.

     Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri, etkili ve sonucunu hemen görebileceğimiz yaşlanma karşıtı bir tedavidir. Sadece 10-15 dakika süren bir işlemdir. İyileşme süreci yoktur, hemen sonrasında sosyal yaşamınıza geri dönebilirsiniz.

Dolgu uygulamaları;

-Nazolabial çizgiler (burun kenarlarından dudak kenarlarına doğru uzanan çizgiler) 
-Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler
-Dudak üstündeki ince çizgiler 
-Derin sivilce ve yara izleri 
-Dudak dolgunlaştırma
-Gözaltlarındaki çöküklüğü doldurmak
-Daha net bir çene hattı yaratmak
-Elmacık kemiği ve yanak belirginleştirme
-Yüze yaşla beraber kaybolan hacmi geri kazandırmak yüzde lifting etkisi yaratmak için yapılabilir.

     Hyalüronik asit, en çok kullanılan dolgu maddesidir. Bu maddenin en önemli özelliği doğal olarak vücutta bulunması, bu yüzden de uygulama yapılan kişide alerjik bir reaksiyona neden olmaz. Eğer sonuçtan memnun kalınmazsa hyaluronidaz denen bir madde ile anında eritilebilir.

      İşlem sonrası çok hafif bir şişlik ve kızarık oluşabilir. Bu şişlik 48 saat içerinde kendiliğinden geçer. Oluşabilecek düzensizlikler veya takviye edilmesi gereken yerler, işlemden 15 gün sonra tekrar dolgu maddesi enjeksiyonuyla düzeltilebilir.

     Dolgu uygulamalarının etkisi 6 ay ile 18 ay arasında değişmektedir. Bu süre  seçilen dolgunun içeriğine ve yoğunluğuna göre değişmektedir.

    Dolgu uygulamalarının, özellikle yüzde yanakta veya iki kaş arasında derin çizgileri olan hastalarda Botox ile birlikte uygulaması çok daha iyi sonuç verir.

     Hyalüronik asit, kullanım kolaylığı ve etkisinin geri döndürebilmesi açısından hem hastayı hem de doktoru koruyan bir dolgu maddesidir. Deneyimli ve uzman hekimle yapılan dolgu uygulamalarda yan etki kontrolü mümkündür.

Bu makale 2 Haziran 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm.Dr Işıl Tilki Günay, 1981 yılında Bursa’da doğmuştur. Lisans öncesi öğreniminin ardından Süleyman Demirel Üniversitesi’nde başladığı tıp eğitimini başarı ile tamamlayarak tıp doktoru ünvanı almıştır. İhtisasını Uludağ Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı’nda yapmış ve Dermatoloji Uzmanı olmuştur.

2014-2019 yılları arasında Bursa Çekirge Devlet Hastanesi’nde görev yapmış olan Işıl Tilki Günay’ın, Türk Dermatoloji Derneği ve Türk Dermatokozmetoloji Derneklerine üyeliği bulunmaktadır.

Uzm. Dr. Işıl Tilki Günay mesleki çalışmalarına Bursa Özel Setbaşı Doruk Tıp Merkezi’nde devam etmektedir.

 

Etiketler
Dolgu malzemeleri
Uzm. Dr. Işıl Tilki Günay
Uzm. Dr. Işıl Tilki Günay
Bursa - Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube